Mudanya Hasköy Gezi Rehberi | Doğa’da 1 Gün

0

Mudanya Hasköy Gezi Rehberi | Doğa’da 1 Gün

Pandemi hepimizi doğa sever yaptı desek yalan olmaz zannediyorum. Şahsen ben kendimi çiçek böcek fotoğrafı çekerken buluyorum sıklıkla. Bakmakla görmek arasındaki farkı bir kez daha idrak ettiğimiz şu dönemlerde, doğal güzelliklere de bakmalara doyamadığımız doğrudur. Hal böyleyken, üzerine pek de konuşulmamış Hasköy’ü kendi objektifimden karelerle tanıtmak istiyorum sizlere. Hazırsanız Mudanya Hasköy Gezi Notları’na başlıyoruz.

Hasköy Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Öncelikle her zaman olduğu gibi rotamızı oluşturalım. Rota oluşturmanın en güzel tarafı zamanınızı hem daha verimli kullanabiliyorsunuz hem de görülmesi ve gezilmesi gereken yerleri önceden belirleyerek daha fazla yeri gezebiliyorsunuz.

Hasköy, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir köyü, daha doğrusu mahallesidir (Bazı kaynaklarda mahalle, bazılarında köy diye geçiyor).

Mudanya Hasköy Gezi Rehberi
Mudanya, Hasköy

Hasköy’ün Tarihçesi

1683 yılındaki bir kadı siciline göre Hasköy önceleri Karacabey’e bağlıydı. Yine bu sicillere göre köyde Rumlar yaşamaktaydı. Yıldırım Camii’nin vakıf köyüdür. Köyde Cezri Kasım Paşa’nın Bursa’da yaptırdığı medresesinin de vakıfları vardır. 1530 yılı tahrir defterine göre köyde 6 hane yaşamaktaydı. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre Bursa’ya bağlı bulunan köyde, o tarihte 53 hane bulunuyordu. 1927 yılında 296, 1990 yılında 610, 1997 yılında 683 kişi yaşamaktaydı. 1934 yılına kadar Bursa merkeze bağlı olan köy, bu tarihte alınan bir kararla Mudanya ilçesine bağlandı.

Hasköy’ün Tarihçesi
Hasköy’ün Tarihçesi

Biz araçla ulaşım sağladık ancak buradan geçen toplu taşıma hatları (2/MU, B/36-A, B/36-M, B/36-U)  da var araştırdığım kadarıyla (Yine de gitmeden önce bu hatları kontrol etmenizi öneririm).

Hasköy’de Ne Yapılır?

Özellikle bu mevsimde meyve şöleninden farksız ağaçları, üzüm bağları, buğday tarlalarıyla Hasköy günübirlik gidilip doğa ile baş başa saatler geçirmek için ideal bir seçenek. Bu çevrede birkaç saatlik yemyeşil bir yürüyüş yapmak mümkün.

Mudanya Hasköy Gezi Rehberi
Hasköy’de Ne Yapılır? Mudanya Hasköy Gezi Rehberi

Hasköy’ün benim için en keyifli tarafı meyve ağaçları oldu. Zaten doğayla iç içe yaşayan biriyseniz sizi ne kadar etkiler bilemiyorum, ancak hayatınızın büyük kısmı betonarme bir sitede geçiyorsa renklerle dans edeceğinize eminim.

O yüzden, göz hakkı diye bir şey var diyerek dut ağaçlarına dalın gitsin. Tabii bu mevsimde olgunlarına ulaşmak için parmak ucuna yükselmelisiniz:)

Hasköy'de Ne Yapılır?
Mudanya Hasköy Gezi Rehberi

Meyve ağaçlarından bahsetmiştim, makro çekim merakınız varsa bu geziden eli boş dönmezsiniz.

Hasköy'de Ne Yapılır?
Mudanya Hasköy Gezi Rehberi

Meyvelerin renk seçeneklerini bile görebilirsiniz:)

Göz hakkı demiştim…

Hasköy'de Ne Yapılır?

Hala göz hakkı…

Hasköy'de Ne Yapılır?

Meyve şöleninin yanı sıra, yer yer bazı sebzeler de size göz kırpacak. Aranız ne kadar iyi bilemiyorum ama karaciğer dostu enginar misal…

Hasköy'de Ne Yapılır?
Hasköy’de Ne Yapılır?

Hasköy’de Ne Yenir?

Kısıtlamlar sebebiyle malum hala cafe ve restoranlar kapalı. Ancak normalleştiğimizde Hasköy’de pide yiyebilir, köy kahvesinde ağaçların altında çayınızı içebilir, kahve keyfi yapabilirsiniz. Koca koca söğüt ve kavak ağaçlarının altında kahvenizi huzurla içerken yaşadığımız tüm stres ve hayatın karmaşasından uzaklaşabilmek gerçekten çok güzeldi.

Hasköy'de Ne Yapılır?
Hasköy’de Ne Yapılır? Mudanya Hasköy Gezi Rehberi

Köyün girişinde minik bir manav da var. Pandemi sebebi ile gel-al servise alıştık malum. Bu manavdan meyve alıp oturma alanlarında yemek bir seçenek olabilir.

En lezzetlisini sona sakladım: Hasköy Fırını. Bu fırına uğramadan, sıcacık bir ekmek almadan gezinizi noktalamayın derim. Zaten mis gibi ekmek kokusu sizi içeri çekecektir.

Hasköy'de Ne Yapılır?
Hasköy’de Ne Yapılır?

Hasköy’de Yaşayan Dostlarımız

En önemli konuyu sona sakladım, patili bir bitiş yapacağım. Hasköy’e gittiğinizde birçok köpek, bilhassa da yavru köpek göreceksiniz ve bu köpekler bir şekilde hep açlar. Aşırı derecede sıcak kanı hayvanlar. Zaten bir yere gittiğinizde orada hayvanların sizin yanınıza korkmadan geldiğini görüyorsanız oradaki insanların ne kadar hayvan dostu ve hayvanlara iyi davranan bir halk olduğunu da anlayabiliyorsunuz. O yüzden yanınızda muhakkak köpek maması bulundurun.

Hasköy'de Yaşayan Dostlarımız
Hasköy’de Yaşayan Dostlarımız

Köpekler yavru olduğundan istediğim kareleri yakalayamadım, anne köpekler fazlasıyla korumacı olabiliyor:)

Bu arada ilginç bir şekilde köyde hiç kedi yok. Ben yine de bir paket yaş kedi mamasını da bir köşeye döktüm, bazen kirpiler yiyor.

Ve son olarak Bursa’ya şehir dışından geliyorsanız Bursa Gezi Rehberimize de muhakkak göz atın derim.

Diğer yazılarıma Buradan ulaşabilir, daha fazla bilgi için Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Bursa ile ilgili diğer içerikler:

Ericek Gölü Gezi Rehberi için; Tıklayın

Bursa’da yaşayanlar ve gezenlerin tavsiyeleri ile hazırladığımız Bursa Gezi Tavsiyeleri yazımız için; Tıklayın

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here