Madrid’de Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler – Ekonomik Madrid Seyahati

0

Madrid’de Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler 

Türkiye’de yaşayan ve çalışan seyahat severler olarak yurtdışına gitmek artık büyük bir masraf. Maalesef hem kurların durumu hem ülkemizdeki yaşam pahalılığı seyahatlerimizi planlarken karşımıza çıkan en büyük engel olan bütçe engelini ciddi anlamda tetikliyor. Biz de madem durumlar böyle ünlü şehirleri ayrı olmak üzere birkaç şehri ve ülkeyi bir araya getirerek oralarda yapabileceğiniz tüm ücretsiz aktiviteleri yazalım dedik. Sırada Madrid var. Şimdi Madrid‘de Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler yazısına şimdi bir göz atalım.

 

Plaza Mayor – Madrid’de Ücretciz Yapılacak Aktiviteler

El Rastro Pazarında Dolaşın

İspanya’nın en büyük pazarlarından biri olan bu pazarda birçok aksesuar ve yöresel öge bulabilirsiniz. Pazar günleri kuruluyor.

Parque del Retiro’de Ruhunuzu Dinlendirin

Halkın dinlenmek için çok tercih ettiği bu parkta ücretsiz sergi alanlarını gezebilirsiniz.

Reina Sofia Müzesi 

20. yüzyıl koleksiyonlarını görebileceğiniz bu müzeyi pazartesi günleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Çarşamba ve Cumartesi günleri 19:00-21:00 ve Pazar günleri 13:30 – 19:00 arasında da ücretsiz. Salı günleri ise müze kapalı. Bu müzede 20.yy’ın en ünlü ressamları olan Dali ve Picasso’nun birbirinden ünlü eserlerini görebilirsiniz.

Cafe Jazz Populart’de Ücretsiz Müzik Ziyafeti

Birçok tarzda sanatçı ağırlayan bu barın çoğu gösterisi ücretsiz.

Palacio de Cibeles

Cibeles Sarayı

Şu an belediye binası olarak kullanılan bu gotik binada düzenlenen ücretsiz sanat galerileri ve etkinlikleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehri izlemek için de teras kısmına da çıkabilirsiniz.

Prado Müzesi – Madrid’de Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler 

Madrid’deki Prado Müzesi’ne Türkiye öğrenci kimlik kartınızla ücretsiz girebilirsiniz. Ayrıca Salı-Pazar günleri arasında her gün 18:00-20:00 saatleri arasında , pazar günleri de 17:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bu dünyaca ünlü resim müzesi Madrid‘de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ücretsiz Tapas Keyfi

Türkçe’de bir çeşit meze anlamına gelen, İspanyollar için içerken olmazsa olmaz bir yeme içme anlayışı olan tapasları envai çeşit olarak birçok bar ve restoranda bulabilirsiniz. Birçok barda içecek alırken tapaslardan da ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Ama siz yine de emin olmak için bara gittiğinizde bir yerde yazmıyorsa sormalısınız.

Bir İçki Fiyatına Bir Saat Salsa Ücretsiz Öğrenebilirsiniz

Her pazartesi saat 22:00’de Madrid‘in en ünlü gece kulüplerinden biri olan Fucking Madrid’de (kusura bakmayın ama adı böyle 🙂 ) 1 içecek karşılığında ücretsiz salsa derslerine katılabilirsiniz. Ayrıca çılgın partiler için de muhteşem bir mekan. Her akşam 00:30’dan önce giriş ücretsiz.  Mekanın Etkinlik Duyurusu için Tıklayın

Museo Taurino

Taurino Müzesi’ni ücretsiz siyaret edip boğa güreşleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Palacio De Cristal

El Retiro parkının içerisinde bulunan muhteşem bir mimariye sahip Cam Saray konservastuvar olarak kullanılıyor. Ricardo Velázquez’in tasarladığı bu mekanı ücretsiz olarak görebilirsiniz.

Egyptian Templo de Debod

Debod Tapınağı İspanya‘da yeniden inşa edilen bir Mısır tapınağı. Şehrin 15 km dışında bulunuyor. Mısır Tapınaklarından birini İspanya‘da olduğunu düşünmek bence heyecan verici o yüzden bu mekanı mutlaka görmelisiniz. Üstelik ücretsiz.

Almuneda Katedrali’nin Muazzam Tavanına Hayran Kalacaksınız

Almuneda Katedrali’nin Rengarenk Tavanları

Dünyaca ünlü katedrallerden biri olan Almuneda Katedrali’ne de giriş ücretsiz. Özellikle rengarenk tavanlarına ve kubbe altındaki freskleri mutlaka fotoğraflamalısınız. Katedral dışında taş oda  / mahzen anlamına gelen crypte giriş de ücretsiz.

La Tabacalera’da Sokak Sanatlarını Keşfedin

Eski bir sigara fabrikası olan La Tabacalera şu anda tiyatro, resim galerileri ve müzik merkezi olarak kullanılıyor. Fabrika içindeki tünel ve yollardaki sokak sanatları ve grafitiler muhteşem. Burası da ücretsiz.

Pazar Alışverişi için El Rastro Flea Market’e Uğrayın

Her pazar günü La Latina mahallesinde Madrid‘in en büyük açık hava pazarı kuruluyor. Bu pazarda Madridliler 0 ya da 2. el eşyaları ya satıyor ya da takas ediyor. Ambiyansı gerçekten çok etkileyici. Çok ucuza harika eşyalar alabilirsiniz.

Terkedilmiş Metro İstasyonunda Ürpertici Bir Tura Çıkın

Eski bir metro istasyonu olan Andel-0 durağı şu an müze olarak hizmet veriyor. Biraz ürpetici görünen bu mekanlarda ücretsiz dolaşabilirsiniz.

Mercado de Motores – Museo de Ferrocarril 

Madrid Demiryolu Müzesi her ayın 2. haftasonunda muhteşem bir pazara ev sahipliği yapıyor. Bu pazarda yerel sanatçı, şeflerin ürünleriyle keyfili bir zaman geçirebilirsiniz.

El campo de Cebada’da Açık Havada Film İzleyin

Madrid’de yapılacak onlarca ücretsiz aktivitelerden biri de El campo de Cebada’da yaz boyunca düzenlenen açık hava belgesel ve film gösterimlerini izlemek. Programı ve mekanı görmek için El campo de Cebada Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

Thyssen-Bornemisza Müzesi’ni Gezin

Her pazartesi 14:00-16:00 saatleri arasında ücretsiz olan bu müzeyi de listenize eklemelisiniz. İş adamı ve koleksiyoner Baron Hans Heinrich’in özel koleksiyonları bu müzede sergileniyor.

Madrid’de Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Bunların dışında da başta El Retiro parkı olmak üzere birçok parkta ücretsiz dolaşabilirsiniz, dünyanın en güzel caddelerinden biri olan Gran Via’da tur atabilirsiniz. Madrid‘i gezmek isteyenler bu şehre 2 gün ayırabilirler. Daha fazlası sıkabilir. Madrid‘e yakın olan Toledo, Segovia, Salamanca gibi muhteşem şehirleri de incelemenizi tavsiye ederim.

Daha önce yayınladığımız Barcelona’da Ücretsiz Yapılacak Aktiviteler yazısı için linki tıklayabilirsiniz. Ücretsiz Barcelona Aktiviteleri

İyi seyahatler.

Önceki İçerikİstanbul’un En İyi Burger Dükkanları
Sonraki İçerikKomşu Diyar: Dedeağaç – Alexandroupoli Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here