Lviv Notları – Seyir Defterimden Notlar

4

UKRAYNA HAKKINDA DÜŞÜNÜLENLER VE GERÇEKLER – Lviv  Notları

Hayatım boyunca şanssız biri olmuşumdur! Bu söylediğimi olumsuz algılamayın. Ama şans faktörünün hayatımla ilgili bir konuda ufacık bir etkisi olacaksa benim için, o mesele gerçekten imkansız demekti. Fakat 2018’in son haftası bir sürpriz yaptı ya da gezegenime bir meteor çarptı ve ben bir anda şanslı biri oluverdim. Devamı Lviv Notları‘nda.

İNSTAGRAM ÇEKİLİŞİ – Lviv Notları

Instagram‘da çekilişine öylesine etiket yaptığım bir sayfadan küçük bir hediye kazandım. Bunun üzerine artık talihimin tamamen değişmiş olabileceği algısına kapılıp takip ettiğim sayfalardan birindeki Lviv konaklaması hediyesi için bol bol etiket yaptım. Sonucunu bile takip etmediğim çekiliş açıklanmış, ben yedek talihliymişim, fakat asıl talihli gelemeyeceği için konaklama hakkı bana kalmış… Hiç haberim yoktu.

Lviv Notları
Lviv Notları

Bir akşam sponsor sayfa benimle iletişime geçti ve davete katılıp katılmayacağımı sordu. Bu ani ve plansız gelişen gezi fikri şans eseri ortaya çıktığı için tabii ki yüz kat fazla heyecanlanarak hemen kabul ettim.

SEYAHATE HAZIRLIK – Lviv Notları

Seyahati ocak ayının son haftası yapacağımdan, hazırlanmak için sadece bir ayım vardı. Detaylı incelemelerden sonra uçak biletimi aldım, sponsor firma otel rezervasyonumu ayarlayıp bana bir de filarmoni orkestrasının Dört Mevsim konserinin biletini hediye etti ve e-mail yoluyla tüm rezervasyonları gönderdi.

Bir anda tuhaf, şanslı olaylar başıma gelmeye başlamasıyla, kendimi açıkçası “Seyyah Sindirella” hissettim. Diyeceksiniz ki bir de piyango bileti alsaydın! Onu da yaptım ama talih bana tıpkı Sindirella gibi, gece 12’den sonra kabağa dönüşecek bir araba vermişti sadece. Kalıcı bir değişim değildi. Başıma değen sihirli değneğin, etkisi süresiz değildi tabii ki.

Öncelikle Ukrayna Lviv ile ilgili detaylı araştırmalarımı, okumalarımı tamamladım. Her yolculuğumdan önce hazırladığım gibi, Lviv hakkında defterimi hazırladım. Lviv‘de görülecek, gezilecek yerlerin listeleri, tarihçelerini, yerel dille selamlaşma gibi basit bazı cümleler ve “yapmadan dönme” listemin tamamını içeren defterimi hazırladım. Yolculuğa çıkmadan bu tarz defter hazırlamak adetimdir. Defterlerimde sadece görülecek yerler olmaz. Sayfalar, oraya gittikten sonraki gözlemlerim deneyimlerim, hatta tanıştığım insanlara yazdırdığım hatıralarla tamamlanır. Anlayacağınız gezi boyunca, bu notlar “Seyyahın Seyir Defterine” dönüşür. Sözü uzatmayacağım seyir defterimi hazırladım, uçak bileti rezervasyonlarım pasaportum hepsi tamam!

Lviv Notları
Lviv Notları

Bu arada Ukrayna‘ya girebilmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Artık Türk vatandaşları çipli kimliklerle ülkeye girebiliyor bu konuya Lviv gezi rehberimde ayrıca yer vereceğim.

UKRAYNA HAKKINDA DÜŞÜNÜLENLER

Hazırlıklardan sonra yolculuktan yakınlarıma bahsettiğimde aldığım tepkiler ise çok ilginçti. İşte bu yazıyı “Ukrayna hakkında düşünülenler ve gerçekler” adı altında kaleme almamın sebebi budur. Çünkü farkettim ki bizim milletimizde Ukrayna bir mitti. Mesela Babam dedi ki “Kadınsın sen, ne işin var Ukrayna’da? Afyon’da kaplıcaya gitsene.” “Ukrayna çok soğuktur, kışın ortasında ne işin var?” Bazı erkek arkadaşlardan gelen tepkiler ise şöyleydi: “Hocam bak ‘Ukkkrannya’ya’ gidip komplekse girme.” “Benim de gidesim var ama hanım yalnız göndermez. Çorum’a giderken de leblebiyle gidilmez.” “Git, bak bakalım hepsi mi çok güzelmiş?” diyen kadın arkadaşlarım da oldu.

Ukrayna‘yı gittiğim ülkeler listesine ekleyene kadar 17 ülke gezmiştim ama hiçbiri hakkında bu kadar çok yorum ve tepki almamıştım. Aman Allah’ım Neymiş bu Ukrayna! Heyecandan içim içime sığmıyor merakım giderek büyüyordu.

Lviv Notları
Lviv Notları

UKRAYNA’YA SEYAHAT – Lviv Notları

Yolculuk günü geldi çattı. Artık bir nostalji olarak anılarımızda yaşayacak Atatürk Havalimanı‘ndan sabahın erken saatlerinde hareket eden uçağıma bindim ve bir buçuk saat kadar kısa bir yolculuktan sonra Lviv‘in bulutlu, sisli semalarını görmeye başladım. Uçak buzlu piste sarsıntılı bir iniş yaptı. Uçaktan inince buz gibi bir havayla karşılaşacağımı, hatta soğuktan titreyeceğimi düşünüyordum ama ülkemizde alışık olduğumuzun ötesinde bir soğuk yoktu. Bu yüzden bavuluma aldığım termal içlikleri hiç kullanmadan geri getirdim.

Havalimanı son derece sakindi.Saatlerce pasaport kontrol kuyruğunda beklemem gerekmeden çabucak ülkeye girebilmiştim. Ne kadar da misafirperver bir ülke. Pasaport polislerinin hepsi kadındı, havaalanında çalışanların çoğu kadın, pasaport kuyruğunda da çok fazla kadın kadına gelmiş Türk turistle karşılaştım. Fakat yine de uçaktaki yolcuların çoğu Türk erkekleriydi.

Lviv Notları

NOT DEFTERİMDEN DÖKÜLENLER

Havaalanı çıkışında elinde ismimin bulunduğu bir kağıtla beni karşılayan sponsor firma, hemen bavulumu aldı bagajımı  yerleştirip beni otelime götürdü. Normalde Havaalanı çıkışı taksilerle boğuşulur ve tarife ucuza kapatılmaya çalışılır ama ben şu an üzerinde sihrin etkisi devam eden Seyyah Sindirella‘yım, öyle değil mi? Daha sonra şehrin sokaklarını keşfe daldım. Farkettim ki burayı kadın cenneti gibi gösteren yerel kültür. Söylendiği gibi nüfusun yüzde seksen beşi kadın değil.

Nüfus oranını istatistiklerden incelediğinizde kadın nüfusunun çoğunluk olmadığını, nüfusun yüzde elli birini oluşturduğunu göreceksiniz. Ukrayna ekonomisi kötü olan ülkelerde olduğu gibi sosyal hayatta ve iş alanında kadınların çalışkan ve cefakar olduğu ülkelerden biri. Gerçi bu durum dünya genelinde öyle! Etrafa baktığımda insanlarla konuştuğumda fakirliklerine rağmen son derece kibar ve  naziklerdi. Ekmeğinin peşinde kadınları şehrin her yerinde tüm iş alanlarında görmeniz mümkün, kadınlar emekçi!

Yol kenarinda bekleyen yayaysanız, araçlar durup size yol veriyor. Adres sorduğumda, İngilizce’leri yetersiz olduğu için anlatamayıp yolunu değiştirip beni gideceğim yerin kapısına kadar götürüp bırakan insanlar oldu. Ayrıca kafeler restoranlar eğlence mekanları da kadınlarla dolu. İş dünyasında bu kadar çok kendini gösteren kadınların, restoranları ve kafeleri de doldurması kaçınılmaz.

COĞRAFYA VE TARİH

Coğrafi olarak Avrupa kıtasının tam da ortasında yer alan Lviv kenti mimari özellikleri ile ve kültürel yapısı ile hem Polonya‘nın hem de Rusya‘nın izlerini taşır. Efsanelere konu olan Galiçya bölgesi, birçok yazar düşünür ve fikir adamının doğduğu, dolu dolu zenginlikleri barındıran topraklardır. İlk balon uçuşu denemeleri, ilk gaz lambası, ilk kitap, ilk gazete, ilk futbol ve hokey maçları, ilk postane, ilk bira fabrikası ilk park gibi tarih boyunca ilklere imza atmış bir şehirdir Lviv. Ülkenin kültürel başkentidir.

Lviv Notları - Opera Binası
Lviv Notları – Opera Binası

Operada ve Flarmoni orkestrası konserinde devasa salonların tıklım tıklım dolu olduğunu görünce şaşırdım. Hem de izlemeye gelenlerin çoğu genç insanlar. Ayrıca şehirde bu tarz etkinlikler yıl boyu, haftada bir kaç defa tekrarlanmaktadır. Anladığım kadarıyla Lviv insanı zerafeti sevdiği kadar, asil zevklere de sahip.

Ayrıca şehir yıl boyunca çok sayıda renkli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında zarafetle topuklu ayakkabı giyen orta yaş ve üstü kadınların endamına hayran kalmamak elde değil! Yine de buraya gelmeden önce aldığım tepkilerde bahsedilen aşırılık, uç bir durum yok. Herkes işinde gücünde, hayat gailesi içinde yaşamını sürdürmekte.

Şehirde zaten her köşe başında Türklerle karşılaşıyorsunuz. Tanıştığım Türk kadın grupları, tıpkı benim gibi Lviv kentinin büyüsü altındalar. Türk erkeklerden bazıları ise “Bize burada çok kötü davranıyorlar” yakınmaları içindeler. Doğrusu her ortamda olduğu gibi insanlar davranışlarını size göre şekillendiriyor. Ukrayna’da kesinlikle ırkçı bir tutumla karşılaşmayacaksınız.

Hani toplumumuzda Ukrayna‘ya dair yanlış inanışların olduğunu söylemiştim ya işte Lviv kentine o arayışlar içinde gelirseniz, bilin ki kötü muamele göreceksiniz. Çünkü emin olun, burası herhangi bir Avrupa ülkesine ve ya ülkemizdekine oranla çok daha fazla sıra dışı eğlencenin, bahsedildiği gibi – tabiri iğrenç bulsam da kullanacağım- “kolay kadınların” olduğu bir şehir değil. Oldukça nezih ve kültürlü bir kent.

Şehrin kalbindeki Rynock Meydanı‘nı ve civarını gezerken dükkanlarda çok sayıda el örgüleri ve el yapımı bir çok ürün satılmaktadır. El emeği, göz nuru ürünlerin hala değer gördüğü mekanlar görmek içimi karda kışta bile sıcacık ediverdi.
Şehir, kocaman parklar ve yeşil alanlarla kaplı. Belediye binasında bulunan, şehrin en yüksek yeri olan Ratuşha Kulesi‘nden bakarken Prag‘a ne kadar da çok benzediğini düşünmemek elde değil.

Sana dün bir tepeden baktım aziz Lviv :)
Sana dün bir tepeden baktım aziz Lviv 🙂

Zaten şehir Viyana klasik mimari üslubuyla inşa edilen binalarla dolu. Binalar orta çağdan kalma ve tarihsel dokusunu korumaya devam ediyor.
Tarihsel yolculuğu boyunca, 13. yüzyılda Galiçya Kralı tarafından kurulup sadece bir asır sonra, Polonya İmparatorluğuna dahil edilmiş. Lviv şehrinin isminin, Rusça “lev”den yani aslan kelimesinden geldiğini biliyoruz. Şehrin kurucusu Prens Daniel Galysky’nin Oğlu Leo’ dan gelmektedir. Bundan dolayıdır ki şehrin birçok yerinde aslan heykelleri, bayrağında aslan sembolü bulunmaktadır.


Bilirsiniz ki o dönemler Orta Avrupa‘nın tamamına sahip olan sonrasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak anılacak, Hofburg Hanedanlığının hakimiyetine 18.yüzyılda girmiş ve şehrin adı Lemberg olarak değiştirilmiş. Günümüzde bile Lviv‘e Almanlar Lemberg der.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun tarih sahnesinden çekilmesiyle tekrar Polonya hakimiyetine girmiş. Fakat Avrupa‘nın yeniden şekillendiği İkinci Dünya Savaşı yıllarında, şehir de bundan nasibini alarak SSCB sınırlarına dahil edilmiş. Nihai olarak 1991 yılında Ukrayna olarak bağımsızlığına kavuşan bu topraklar, tam da Avrupa Kıtası‘nın orta yerinde olması dolayısıyla aslında kültürel olarak da, mimari olarak da tam manasıyla Orta Avrupalıdır, Rus değil. Zaten insanların da size Rusça konuşursanız İngilizce cevap vermeye çalıştıklarını göreceksiniz. Çünkü halihazırda Ukraynalı olma bilincini en üst düzeyde yaşayan bir millettir.

Lviv her göreni kendine aşık, hatta meftun eden bir kent. Anlatmakla bitmez, gidin, görün yaşayın derim ama ön yargılardan uzaklaşarak. St. Agustine ‘in de dediği gibi: “Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.”

Ayrıca Ukrayna’daki Unesco Mirasları için yazımızın linkini şuraya koyuyorum. Ukrayna’da Bulunan 9 Miras – UNESCO Kültür Mirası Listesi

Başkent Kiev’de nereler gezilir diyorsanız onun da yazısı burada Kiev Seyahat Rehberi – Ukrayna’nın Görkemli ve Yeşil Başkenti

Ayşe Nur AKBAY https://instagram.com/seyyahinseyirdefteri?igshid=e5yfa1kd1sw7

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here