LOW COST HAVAYOLU FİRMALARI | EKONOMİK ULAŞIM

0

Low Cost Havayolu Firmaları

bu yazımda size ucuz seyahat etmek isteyenler için, özellikle ulaşımı daha uyguna getirecek low cost havayolu firmalarının bir listesini yapacağım. Gideceğiniz bölgeye göre bu havayollarını hep takipte olun. Ya da uygun bilete göre seyahat ayarlayın nasıl isterseniz. İndirimleri rahat takip edebilmeniz için havayollarını haber bültenlerine üye olmanızı öneririm. Böylece indirim haberlerini hemen görür ve tükenmeden bilet alabilirsiniz. Daha önce ucuz seyahat yollarından bahsettiğim diğer yazıma göz gezdirmek istersen: Ekonomik Seyahat Rehberi

Öncelikle low cost havayolu nedir bunu açıklayayım. Öncelikle ucuz havayolları çok rötar yapar söylentileri tamamen yalandır. Rötarın fiyatla bir alakası yoktur. Low cost uçuşların genel özelliklerini sayacak olursam: Bagaj hakkı vermezler veya çok az verirler, İkram yiyecek içecek vermezler, bazılarında ise biletlerini kendin basarsın hatta müşteri hizmetleri bile ücretlidir.

Avrupa Low Cost Havayolları

EasyJet

1995 yılında İngiltere’de kurulmuş bir düşük maliyetli havayolu şirketidir. Firma Avrupa’nın birçok önemli ticaret ve eğlence merkezini birleştiren, düşük tarifeli hizmetleri ile tanınmaktadır.

easyJet uçuşlarının ekonomik olmasının ana sebebi, son bilet fiyatlarına uçuş sırasında yolculara verilen içecek ve yiyeceklerin dahil olmamasıdır. Firmanın tüm uçuşlarında yolcuların isterlerse ayrıca satın alabileceği hafif yiyecekler veya içecekler sunulmaktadır. Bu uygulama Avrupa’da ilk kez easyJet firması tarafından başlatılmıştır. Bilet fiyatlarının düşük olmasındaki bir diğer önemli etken ise, bilet satışlarının aracı kurum kullanılmadan, doğrudan havaalanlarındaki şubelerden veya internet üzerinden yapılmasıdır. Bu sayede yolcular aracı bir kuruma komisyon vermemektedir. Ayrıca firma, dönüş sürelerini ortalama 30 dakika ile sınırlı tutarak havaalanı vergilerinden de önemli ölçüde tasarruf etmekte ve bu durum da bilet fiyatlarına yansımaktadır.

Avrupa’nın en çok tercih edilen 100 rotasında ve en büyük 50 havalimanında varlık gösteren easyJet, Avrupa’nın 1 numaralı havayolu şebekesi konumundadır.

Low Cost Havayolu Firmaları
EasyJet – Low Cost Havayolu Firmaları

Norwegian

5 sene üst üste Avrupa’nın en ekonomik hava yolu firması seçilen Norwegian, uzun mesafeli uçuşlarda ise ekonomik açıdan dünyada 1 numara olma unvanını taşıyor. Amerika’da bulunan rakiplerine karşın ekonomik transatlantik uçuşlarıyla çoğu firmayı rahatsız eden Norwegian, yöntem ve ilerleyiş bakımından çoğu tartışmanın odak noktası olsa da kullanıcıların halen en çok tercih ettiği hava yolu firmaları arasında bulunuyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Norwegian – Low Cost Havayolu Firmaları

RyanAir

En çok bilinen ucuz havayolu şirketidir. 1985 yılında Dublin, İrlanda’da kurulmuş olan havayolu şirketi.Filosunda 301 Boeing 737-800 bulunmaktadır ve 170’den fazla uçuş noktası bulunmaktadır.

Belli dönemlerde ülkemizde Dalaman ve Bodrum havaalanlarından uçuşları oluyor. Onun dışında Sofyadan bir çok Avrupa ülkesine çok düşük ücretlerle seyahat edebilirsiniz. Sofyaya ulaşımınızı tren veya otobüsle gerçekleştirebilirsiniz.

Low Cost Havayolu Firmaları
RyanAir – Low Cost Havayolu Firmaları

Eurowings

Almanya merkezli low cost havayolu firmasıdır. 79 farklı destinasyonda uçuş gerçekleştiriyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Eurowings – Low Cost Havayolu Firmaları

WizzAir

Macaristan merkezli bir düşük bütçeli hava yolu şirketidir. Şirket, Macaristan’ın en büyük hava filosuna sahiptir ve Avrupa, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde birçok şehre hizmet vermektedir. Şirketin merkezi Budapeşte’de yer almaktadır.

Low Cost Havayolu Firmaları
WizzAir – Low Cost Havayolu Firmaları

Pegasus

Ülkemizin low cost havayolu firması olarak geçen canımız Pegasus. Zaman zaman gerçekten çok iyi kampanyaları oluyor. Ben 170 tl gibi ücretlere Kopenhag, Paris, Basel gibi yerlere bilet aldım. Yılda en az 2 defa bu kadar düşük ücretlere Avrupa kampanyaları yapılıyor. Bence Pegasus bültenine kesinlikle abone olmalısınız. Yurtiçinde de çoğu zaman diğer havayolu firmalarına göre uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Pegasus – Low Cost Havayolu Firmaları

Transavia

Transavia Havayolları 1965 yılında Hollanda’da Transavia Holland adıyla kurulmuş, düşük maliyetli uçak seferleri düzenleyen bir havayolu firmasıdır. 2003 yılından sonra KLM tarafından tamamı satın alınarak, Air France KLM Grubun bir üyesi haline gelmiştir. Transavia, Kış aylarında Avrupa’da kar sporları yapılan ülkelere, yaz aylarında ise genellikle Akdeniz ülkelerine, tatil amaçlı gezilerde sıkça kullanılan bir havayolu şirketidir. Transavia Havayolları, konusunda Hollanda’da, pazar lideridir. Transavia genel merkezi, Hollanda’da bulunan Amsterdam, Schiphol, Roterdam-The Hague ve Eindhoven havaalanlarındadır. Kış sezonunda Hollanda, Belçika ve Almanya’da bulunan havaalanlarından Alp Dağları yönüne operasyonlar yapılmaktadır.

Low Cost Havayolu Firmaları
Transavia – Low Cost Havayolu Firmaları

Corendon

Corendon Havayolları henüz sekiz yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, kısa sürede özellikle önde gelen Avrupa ülkelerini, başta Antalya olmak üzere, Türkiye’nin turistik yerlerine bağlayan önemli bir şirket haline geldi. Hollanda, Belçika, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Polonya, Kosova, Makedonya, Estonya, Kazakistan gibi ülkeler, bu genç havayolu şirketinin destinasyonları arasında yer almaktadır. Corendon Havayolları, Türkiye’yi turistler için kolayca ekonomik olarak ulaşılabilir bir destinasyon haline getirmeye çalışmakta. Bende Corendon Havayolları ile İzmir’den Hamburg’a gidiş dönüş 350 tl gibi bir ücretle uçtum.

Low Cost Havayolu Firmaları
Corendon – Low Cost Havayolu Firmaları

SunExpress

1989 yılında kurulan Sun Express, Antalya merkezli bir hava yolu şirketidir. 70 uçaktan fazla filosuyla yurt içi ve yurt dışında 100’den fazla noktaya uçuyor. İkinci şirketi Sun Express Deutchland ise 2011’den bu yana Almanya merkezli olarak faaliyetlerine devam ediyor. Sanırım low cost olarak geçmiyor ama çoğu zaman uygun fiyatlara hem Avrupa’ya hemde yurt içinde çok fazla bilet bulabiliyorum.

Low Cost Havayolu Firmaları
SunExpress – Low Cost Havayolu Firmaları

Vueling

Vueling Airlines (VY), İspanya merkezli bir düşük-fiyatlı havayolu olup ülkenin ikinci büyük havayolu şirketidir. Avrupa, Asya ve Afrika’da 155 kadar noktaya kesintisiz uçmaktadır. Vueling uçakları tek bir Ekonomi Sınıfı kabin özelliğinde olsa da, yolcular daha fazla bacak alanı sunan ya da ön taraflara doğru olup daha çok tercih edilen koltukları seçebilmektedirler. Havayolu iki merkezdedir: Barcelona-El Prat Havalimanı (BCN) ve Roma’daki Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimanı (FCO)

Low Cost Havayolu Firmaları
Vueling – Low Cost Havayolu Firmaları

Asya Low Cost Havayolları

AirAsia X

Malezya merkezli low cost havayolu. Merkez: Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı.

Low Cost Havayolu Firmaları
AirAsia X – Low Cost Havayolu Firmaları

Air Asia

Aynı şekilde Malezya merkezli low cost havayolu.

Low Cost Havayolu Firmaları
AirAsia – Low Cost Havayolu Firmaları

IndıGo

Hindistan’ın en büyük havayolu olan düşük-maliyetli havayolu şirketi IndiGo Airlines, Hindistan’daki 35’den fazla noktanın yanı sıra Nepal, Umman, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki beş uluslararası noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. 2006’da kurulan havayolu, Delhi’deki Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı (DEL) ve Andhra Pradesh’deki Visakhapatnam Uluslararası Havalimanlarında (VTZ) bulunan ana merkezlere sahiptir.

Low Cost Havayolu Firmaları
Indıgo – Low Cost Havayolu Firmaları

Amerika Kıtası Low Cost Havayolları

Southwest Airlines

Amerika Birleşik Devletleri’deki başlıca büyük havayolu şirketlerinden biri olup, ayrıca dünyanın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketidir. Southwest Airlines’ın filosunda 700’ü aşkın uçak yer alıyor. Geniş bir ulaşım ağına sahip olan hava yolu firması, özellikle belirli bir limitin üzerinde olmayan ve yanınızda taşımayıp bagaj bölümüne verdiğiniz valizlerden ek ücret talep etmiyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Southwest Airlines – Low Cost Havayolu Firmaları

Azul Brazilian Airlines

Brezilya menşeli hava yolu firması Azul Brazilian Airlines, seferlerini genellikle ülke içerisinde düzenlese de “Güney Amerika’nın en iyi personele sahip havayolu firması”  ve “Güney Amerika’nın en iyi ekonomik havayolu firması” unvanlarını elinde bulunduruyor. Airbus, ATR ve Embraer marka uçakları filosunda barındıran Azul Brazilian Airlines gün geçtikçe Avrupa ve Amerika kıtalarına düzenledikleri seferleri artırmayı hedefliyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Azul Brazilian Airlines – Low Cost Havayolu Firmaları

Jetblue

New York, John F Kennedy Havaalanı merkezli ve ağırlıklı olarak Florida ve doğu kıyısı şehirlerine uçuşlar yapmaktadır. Dış hatlarda ki uçuşları ise ağırlıklı olarak uçuş ortaklığı yaptığı havayolları ile sağlamaktadır.

Kalitesi ve düsük fiyatları ile tercih edilen bir Havayolu olan JetBlue 2011 yılında en iyi düşük bütçeli havayolu ödülü, 2012 yılında da en iyi Domestik Havayolu, ödülünü almıştır. Filosu, daha iyi performans sağlayan ve daha az yakıt harcayan Airbus A320 uçaklarından oluşmaktadır. 

Low Cost Havayolu Firmaları
Jetblue – Low Cost Havayolu Firmaları

Ek olarak

JetStar

Okyanusya bölgesinin en iyi ekonomik hava yolu firması seçilen Jetstar Airways, Melbourne merkezli bir hava yolu firması. Filosunda çoğunlukla A320 ve Boeing 787 Dreamliner marka uçaklar yer alıyor. Aynı zamanda Avustralya’nın yerel hava yolu şirketi Qantas’ın da alt markası olarak biliniyor.

Low Cost Havayolu Firmaları
Jetstar – Low Cost Havayolu Firmaları

Seyahatlerle ilgili diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

En İyi 13 Seyahat Uygulaması | Seyahatleri Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Umarım işinize yaramıştır ve keyifle okumuşsunuzdur 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here