Kuş Cenneti Adana Akyatan Lagünü ve Nergis Adası

0

Adana Akyatan Lagünü ve Nergis Adası

Ülkemizde kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar öyle değerli alanlar var ki, ömrüm kendi ülkemi bile hakkıyla gezmeye yetecek mi diye düşünüyorum bazen. Bu görülmeye ve en önemli korunmaya değer güzelliklerimizden biri de Adana Akyatan Lagünü’dür. Ben de bu sebeple size bu yazımda Akyatan Lagünü’nü ve burada bulunan Nergis Adası’nı anlatmak istiyorum. Keyifli okumalar..

Adana Akyatan Lagünü
Akyatan Lagünü – Kaynak

Adana Akyatan Lagünü / Gölü

Akyatan Lagünü, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin meydana getirdiği Çukurova Deltası’nda bulunan, Türkiye’nin en büyük lagün gölüdür. Güzeller güzeli ilimiz Adana’nın Karataş ilçesinin sınırları içinde yer almaktadır.

Bu arada Adana hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Adana Gezi Rehberi yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Kuş Çeşitliliği

Akyatan Lagünü neden bu kadar önemli peki, dediğinizi duyar gibiyim. Lagün oldukça önemli çünkü yaklaşık 14.000 ha gibi hem çok geniş bir alanı kaplıyor hem de birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle kuşlar için burası bir cennet diyebiliriz. Balkanlar ile Kafkasya’dan güneye inen göçmen kuşların göç yolları üzerinde yer alan Akyatan Lagünü, birçok kuşun kış aylarını burada geçirmesine olanak sağlıyor. Böylece canlı çeşitliliği de artarak doğal yaşam olması gerektiği gibi dengesini buluyor. Gölün çevresinde en çok rastlanan ve kış aylarını burada evi gibi geçiren kuşlardan başlıcaları; yaz ördeği, saz horozu, küçük sumru, turaç, kocagöz, dikkuyruk, flamingodur.

Adana Akyatan Lagünü
Kuş Cenneti Adana Akyatan Lagünü ve Kokusuyla Büyüleyen Nergis Adası – Kuş Çeşitliliği – Kaynak

Birbirinden güzel ve özel bu kuş türlerinin gölde dinlenmesi ve beslenmesi kuş gözlemciliğine ve fotoğrafçılığa da imkan sağlıyor.

Kısa bir yemek molası için;

Bitki Çeşitliliği

Akyatan Lagünü aynı zamanda bitki türleri açısından da oldukça zengindir. Kumul alanlarda zakkum ve kirpi dikenine rastlanırken çalılık alanlarda mersin, böğürtlen ve smilax türlerinin hakim olduğu görülmektedir. Tatlı suyun olduğu yerlerde de nilüfer ve kamış türlerine rastlanmaktadır. Lagün korunması gereken bir alan olduğundan olsa gerek 1955 yılında kumul tepelerin sabitlenmesi adına ağaçlandırma çalışmaları da yapılmıştır. Aynı zamanda lagünde bulunan bir adaya adına veren nergis bitkisi de bu bölgenin bitki türlerindendir.

Nergis Adası

Bütün bu bitki çeşitliliğinin yanında lagün gölü içinde bir de nergis çiçeğinden adını alan Nergis Adası bulunmaktadır. Ana karadan yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan Nergis Adası tamamıyla bu güzel kokulu çiçeklere ait diyebiliriz. Güzel kokulu adaya sadece tekne ile gidilebiliyor. Ocak ve Şubat ayları çiçeklerin açmaya başladığı dönemler olduğundan özellikle bu zamanlarda adaya ziyaretçiler gidiyor. Yerel yönetim birimleri de bu güzel adanın sembolik bir değer taşımasından dolayı Adana ilinin tanıtımında önemli bir rol oynayacağını düşünmektedir.

Adana Akyatan Lagünü
Kuş Cenneti Adana Akyatan Lagünü ve Kokusuyla Büyüleyen Nergis Adası – Nergis Adası – Kaynak

Lagün, 1987 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası, 1988 yılında Ramsar alanı olarak ilan edilmiştir. Ülkemizdeki diğer Ramsar alanlar için buraya bakabilirsiniz. Bu alanlara sahip olmanın yanı sıra korumanın önemini her fırsatta hatırlamak ve hatırlatmak da gerektiğini düşünüyorum. Nergis Adası da aynı şekilde ziyaretçisi bol olmasına karşın çiçekleri sadece koklayarak anın tadını çıkartmamız gereken yerlerdendir.

Harb – İş Sahili

Akyatan Milli Parkı içinde yer alan, 3 km uzunluğuyla Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Harb-İş sahili incecik kumları ile muhteşem bir sahil. Son zamanlarda yapılan yatırımlarla turizme kazandırılmaya çalışılan bu sahil henüz Adanalılar tarafından bile çok bilinmiyor. Ancak geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyebiliriz. Milli park içinde bulunması betonlaşmanın da önüne geçtiğinden halen bakir ve doğallığını koruyabilmesini sağlamış. 100 metre genişliğe kadar ulaşam sahilde sadece misafirlere hizmet vermesi açısından duş ve tuvaletler bulunuyor. Civarda da bir kaç tane restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Gün batımını izlemek için en güzel noktalardan bir tanesi olduğunu da belirtmek isterim. Sadece rüzgarlı zamanlarda oldukça dalgalı olduğu için yüzmeyi bilmeyenler için tehlikeli olabilir. Bunun dışında plaja giriş ücretsiz ve dileyenler şezlong ve şemsiye de kiralayabilir.

Adana ile ilgili yazılarımızı yayınlamaya devam edeceğiz.

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here