Kula Peribacaları | Ege’nin Keşfedilmemiş Kapadokyası

0

Kuladokya | Keşfedilmemiş Peribacaları

Ege Bölgesi’nde peribacaları olduğunu biliyor muydunuz? Sadece Kapadokya’da olduğunu düşündüğümüz Peribacaları Ege’nin Manisa ilinde de varmış meğer. Öğrenir öğrenmez nedir ne değildir diye rotamızı oralara doğru çevirdik.

Kula Peribacaları
Kula Peribacaları

DHA’nın haberine göre,  Kula Volkanik Jeoparkı, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek Jeoparkı imiş. Kula’da, 80’den fazla volkan konisi bulunuyor. Aynı zamanda peribacalarına çok benzeyen Kula Peribacaları, koruma altındaymış.

Hatta buranın en şaşırtan özelliği, peribacaları evriminin hala devam ediyor olması.

Gezerken hayran kalmamak mümkün değil benden söylemesi 🙂

Kula Peribacalarının Tarihi 

Kula Peribacaları’nın, Kapadokya’da ki gibi tipik volkanizma üzerinde değil başka kökenden geldiği söyleniyor. Kula’da peribacaları, akarsuların günümüzden 14-15 milyon yıl önce biriktirmiş olduğu alüvyon depolar içinde gelişmişlerdir. Türkiye’nin en genç volkanı var orada. Birçok volkanizma meydana gelip, volkanlardan çıkan lavların katılaşması sonucu volkanik kayaçlar oluşmuş. Turizm açısından Kapadokya’ya rakip olabileceği düşünülüyor. Bölgeye jeopark gezileri için turlar düzenlenmeye başlanmış. Bu durumun, hem ülkemiz için hem de turizm açısından çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Kula Peribacalarının  korunabilmesi için bu alan 2012 senesinde  doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Doğal sit alanı olarak ilan edilerek korumaya alınan bu alan 37,5 hektardır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin 107. Tabiat Anıtı ilan edilmiş. Avrupa’nın 58. dünyanın ise 100. Jeoparkı unvanına sahip olmuş. Gidip görmek için sanki başka bir sebebe ihtiyaç yok gibi 🙂

Bu bölge Jeoparkı sertifikası aldıktan sonra sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ilgisini çekmeye  başlamıştır.

Kula Peribacaları | Ege'nin Keşfedilmemiş Kapadokyası
Kuladokya – Kula Peribacaları

Yılda yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği söyleniyor. Kapadokya ‘ya kıyasla daha genç görünüyor. Oldukça büyüleyici bir yer. Fotoğrafçıların şimdiden en gözde yerlerinden biri olmuş.

Kamp severler içinde güzel bir haberim var.  Kula peribacalarında kamp yapabiliyormuşsunuz. Biz haftaiçi ve Ekim ayında gittiğimiz için açıkcası hiç kimseyle karşılaşmadık. Ama hafta sonları daha yoğun olduğunu duyduk.

Nasıl Gidilir ?

Kula peribacalarının, Manisa‘nın Kula ilçesinde bulunduğunu söylemiştik. İzmir-Ankara karayolunun 156.  km’de,  Kula’ya ise 16 km uzaklıkta Burgaz köyü civarındadır.

Kula Peribacaları
Kula Peribacaları

Gediz Nehri üzerindeki Gediz 1 Köprü’nün çok yakınlarında yer alıyor. Gediz Nehri’ni geçtikten 100 metre sonra, sola kıvrılan patika yol ile başlıyor Kuladokya.

Yol üzerinden peri bacalarına doğru araba ile gidebiliyorsunuz Yaklaşık 1 km’lik bir alan içinde araçla  gezebiliyorsunuz  ve yol üzerinde duraklayabileceğiniz alanlarda aracınızdan inip fotoğraf çekilebilirsiniz.

Buraya kadar geldikten sonra araçla 15 dk uzaklıkta ki Taşyaran Vadisi’ni görmeden de dönmemenizi tavsiye ederim. Taşyaran vadisiyle ilgili de detaylı yazımızı okumak isterseniz Linki şöyle bırakıyorum. 🙂  Keşfedilmeye Hazır Taşyaran Vadisi; Uzakta Değil, Uşak’ta

Giriş Ücreti

En güzel haber burada 🙂

Kapadokya’ya benzediği için  Kuladokya Peri Bacaları olarak da anılan bu güzelliğin giriş ücreti bulunmuyor. Aracınızla ücretsiz bir şekilde giriş yapabiliyorsunuz.

Kula Peribacaları | Ege'nin Keşfedilmemiş Kapadokyası
Kula Peribacaları

Kula, sadece Kuladokya Tabiat Anıtı’ndan ibaret değil. Kula ilçesi de çeşitli güzellikler ve müzelerle zenginleştirilmiş. Tarihi Kula EvleriUNESCO Jeopark Müzesi ve Tabduk Yunus Emre Türbesi de Kula gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Bölgede meydana gelmiş doğal yapılanmaları gördüğünüzde sizde inanamayacaksınız, Dağlara heykel gibi işlenmiş bu doğal güzellik keşfedilmeyi hak ediyor.  Özellikle fotoğraf çekmeyi severler için  görsellikte son nokta bir yer. Ayrıca resim çekilmek isteyenler için seyir terası yapmışlar.

Uşak Manisa arasından geçiyorsanız bu doğa harikası mekanı kaçırmayın ve girin derim.

Sadece buraya gelmek için yola çıkılmaz ama yolunuzun üzerinde kalıyorsa kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Çok büyük bir alan değil. Gezmek 5-10  dakikanızı alır. Fotoğraf çekme süresi size kalmış 🙂

Biz yarım saatten fazla oralardaydık. Çok keyifliydi, doğru ışık açılarında çok hoş fotoğraflar çıkıyor .

Kula Peribacaları
Kula Peribacaları

Burayla ilgili paylaşımları görmek isterseniz instagram hesabım Gezceyy sayfasında hikayelerde sabitlendi.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here