Kış Aylarında Burdur – Burdur’un Doğa Harikaları

0

Burdur’un Doğa Harikaları

Bir önceki yazımda Burdur şehir merkezinde doya doya yaptığım Burdur gezimi sizlerle paylaşmıştım. Yazımda, Burdur iline nasıl gidileceğini, orada nerelerin görüleceğini, ne yenileceğini, yapılacak aktiviteleri detaylı bir şekilde anlatmıştım. Yazı için Burdur Gezi Rehberi.  Şimdi ise Burdur İlinin sahip olduğu doğal güzelliklerinden bahsetmek istiyorum. İşte Burdur’un Doğa Harikaları

Bir sonraki yazımda ise Burdur İlini bir açık hava müzesine çeviren tarihi miraslardan bahsedeceğim.

Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü- Burdur’un Doğa Harikaları

Öncelikle, Burdur civarındaki doğa ve tarih harikalarını bir günde gezemeyeceğinizi belirtmek isterim. Bu yüzden amacınız doğanın tadını çıkarmak, antik kentleri gezmek ve bu gezinin tadını çıkarırken aktiviteleri deneyimlemekse en az dört gününüzü ayırmanız gereken bir gezi sizi bekliyor.

Burdur civarındaki doğa harikalarını şöyle bir listelemek gerekirse:

. Salda Gölü

. Salda Kayak Merkezi

.Burdur Gölü

. İnsuyu Mağarası

. Lisinia Doğa

. Lavanta Deresi

SALDA GÖLÜ – Burdur’un Doğa Harikaları

Tabii ki ilk olarak fotoğraf çekmeyi sevenlerin ve “instagramcı”ların ilgi odağı olan Salda Gölü, nam-ı diğer “Saldivler”den bahsetmek istiyorum.

Burdur şehir merkezine sadece 79 kilometre olan Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alır. Burdur’a kendi aracınızla gelmediyseniz ilçeye ulaşım için şehir merkezinden araç kiralayabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak isterseniz de il merkezinden ve ilçe merkezinden sabah 7’den akşam 7’ye yapılan dolmuş seferiyle oraya ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Son yıllarda güzelliğinin yanı sıra kirletilmesinden kaynaklanan birçok tartışma ile gündeme gelen göl ve kıyı şeridi birinci derecede doğal sit alanı durumundadır. Bir doğa harikası ve dolayısıyla doğal mirasımız olan bu alan son derece titizlikle korunmalıdır.

Göle, göz alıcı rengini sağlayan ise derinliği ve toprak yapısı. Salda’nın, ortalama derinliği 184 metreye ulaşır. Bu yönüyle Türkiye’nin en derin göllerinden biridir.  Barındırdığı kuş ve bitki türlerinden dolayı da nadir bulunan bir güzelliktir.

Maldivler namını ise beyaz kumundan alan göl tektonik oluşumlu bir doğa harikasıdır. Suyu, yüksek magnezyum içerir bu yüzden yüksek alkalin ve sert su yapısına sahiptir.

Salda, doğa harikası görmeye değer bir yerdir. Etrafında zaman geçirebileceğiniz yerler de mevcut fakat gezerken, kamp yaparken Kızılderili Şefi  Chief Seattle‘ın sözlerini kulağımıza küpe etmemiz gerek! “Gittiğin yerden yeni hatıralar al ve sadece ayak izlerini bırak.
Saldivler güzelliğinin yakınlarında kamp alanları, restoran ve otel ve apartlar mevcut. Dilerseniz, Yeşilova ilçesinde bungalovlarda doğa ile iç içe bir tatil de yapabilir, kuş sesleriyle uyanmayı tercih edebilirsiniz.

SALDA KAYAK MERKEZİ – Burdur’un Doğa Harikaları

Bu yıl Salda Kayak Merkezinden çekilen fotoğrafların, instagram sayfalarında bolca göreceğimiz kompozisyonlardan biri olacağını tahmin ediyorum.

Salda Kayak Merkezi – Burdur’un Doğa Harikaları

Salda Kayak Merkezi, “Türkiye’nin göl manzaralı tek butik kayak merkezi” sloganıyla 2019 sezonuna hazır bir vaziyette tatilcileri bekliyor. Gözlerinizi kapatıp bir düşünün: siz dağın yamacından aşağıya kayağınız veya “snowboard”unuzla süzülürken karşınızda muhteşem Saldivler! Bu yönüyle Salda Kayak merkezi, ziyaretçilerine bir görsel Şölen vadediyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan kayak merkezi, ilçeye sadece 13, Burdur il merkezine ise 56 kilometre uzaklıkta.

Ülkemizdeki emsallerini aratmayacak pistleriyle ve sunduğu ekonomik imkanlarıyla bence patlamaya hazır bir kış turizmi potansiyeli barındırıyor.

Haydi,  2019 kış sezonu için hemen planlamanızı yapın.

BURDUR GÖLÜ – Burdur’un Doğa Harikaları

Burdur şehir merkezine çok yakın olan Göl’ün etrafında göl manzaralı restoranlarda yemek yiyebilir, yöresel tatları deneyimleyebilirsiniz.

Burdur Gölü, Salda Gölü gibi ünlü olmasa da birçok kuş türüne ev sahipliği yapan “Göller Yöresi” göllerinden biridir. Bu yüzden ekolojik açıdan çok büyük anlam taşıyor.

Maalesef göller Yöresinin birçok harikası gibi Burdur Gölü de  kuraklık problemiyle yüzyüze. Su seviyesindeki aşırı azalmanın dikkatinizden kaçması imkânsız. Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan göllerimizin, yıllar içerisinde yok olup gitmemesi dileğiyle…

İNSUYU MAĞARASI

İnsuyu Mağarası’nın, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olduğunu biliyor muydunuz?

İnsuyu Mağarası – Burdur’un Doğa Harikaları

Burdur şehir merkezine sadece on üç kilometre olan İnsuyu, bir doğa harikasıdır. Mağaranın oluşumu binlerce yıl öncesine dayanır.  Jeolojik olarak kalkerlerden meydana gelmiş mağara, kalkerlerin su ile birleşmesi sonucu binlerce yıldır damlaya damlaya sarkıtlar dikitler ve dehlizler oluşturmuştur.

Mağara içerisinde irili ufaklı dokuz göl bulunmaktadır. Gezilebilen galerilerin uzunluğu yaklaşık 330 metredir. İçeriye girerken dikkat! Bareti mi takmayı unutmuyorum. Çünkü gezerken tabi ki önce güvenlik!

İnsuyu Mağarası – Burdur’un Doğa Harikaları

Burdur Öğretmen Evinin işlettiği mağaranın giriş ücreti 5 TL.  Mağarayı ziyaret saatleri,  kışın 8.30 -17.00;  yazın 9.00- 19.00’dur.

Mağaranın içerisi yaz kış buz gibi dikkatli olun üşütebilirsiniz.  İçeride ve dışarıda çevre düzenlemesi yapılmış. Bu yüzden güvenle gezip doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz.

Girişte bulunan Öğretmen Evi tesisi halka açık olduğu için yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir, ağaçların gölgelediği mesire alanında piknik ve kamp yapabilirsiniz. Ayrıca buradan hediyelik eşya da alabilirsiniz.

LİSİNİA DOĞA VE LAVANTA DERESİ

Burdur’un Karakent Köyü’nde bulunan Lisini Doğa, şehir merkezine 43 kilometre uzaklıkta. Lisinia adına, sakın yabancı bir isimmiş gibi burun kıvırmayın çünkü bağrında antik çağ hazinesi barındıran bölgenin adı, eskiden Lisinia’ymış.

Bir proje alanı olan Lisia’nın çıkış noktası ise doğadaki hızlı bozulma ve kanser. Veteriner Hekim Öztürk Karaca‘nın başlattığı bir girişim olan Lisinia Doğa aydınlık bir gelecek için umut vadeden projelerden biri. Ayrıca Lisinia Doğa ülkemizin ilk  “yaban hayatı rehabilitasyon merkezine” sahiptir.

Bölgeyi lavanta zamanda ziyaret etmek isterseniz ziyaretinizi Haziran ve Temmuz aylarında planlamanızı tavsiye ederim. Çünkü muhteşem lavanta kokularının arasında unutulamaz bir gezi deneyimi yaşayacaksınız.

Dört mevsimi de dolu dolu yaşayabileceğiniz deneyimler vadeden Burdur İlimiz, gezip görülmeye değer bir kültür ve doğa hazinesidir. Fakat yukarıda söylediğimi tekrar etmeden edemeyeceğim:  “Gittiğin yerden yeni hatıralar al ve sadece ayak izlerini bırak.

Buradan Burdur Şehir Rehberi yazımı, buradan Burdur İlinde Bulunan Sagalossos Antik Kenti yazımı, buradan da yine Burdur’un göz bebeği olan Kibyra Antik Kenti yazımı okuyabilirsiniz.

Ayşe Nur AKBAY @seyyahinseyirdefteri 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here