Kamboçya ‘nın Güneşi Siem Reap Sizleri Bekliyor – Siem Reap Gezi Rehberi

0

Kamboçya ‘nın Güneşi Siem Reap 

Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz…

Satırlarıma Karl Marx’ın bu güzel sözü ile başlamak geldi. Hangimizin yüreği sevgi üretiyor, hangimizin ürettiği sevgiler doğru bir yaşam için etrafımızdakileri, Dünya’yı etkiliyor. Kelebek etkisi gibi demeyi çok isterdim ama maalesef diyemiyorum. Sevgiyi üreten kalbim Kamboçya ’nın masum halkına yardımcı olmuyor. Küçük dokunuşlar belki ama pozitif yönde olan köklü bir değişimi hak eden harika bir ülke Kamboçya . Kapital düzenin sömürdüğü, politik savaşlar yüzünden acılar içinde bir tarihe sahip olan bu ülkeyi gezerken kalbimiz acıyor. Bununla birlikte halkın her daim gülümsemesi içimizi ısıtan en en güzel teselli oluyor bizim için.

  Şimdi gözlerimizi kapatalım ve bir parça mutluluğu düşleyelim, ne gelirdi aklınıza; para mı? Yeni bir ev mi? Güzel eşyalar mı? İyi arkadaşlar mı? Güzel bir akşam üstü mü? Çoğalıp giden bir liste bu, kimilerine göre mutluluk çok büyük şeylerle sahip olunabilen  bir duygu, kimilerine göre ise küçücük bir kırıntıya bile sahip olmak, bu duyguya ulaşmamızı sağlıyor. Kamboçya ’nın güzel halkı bizlere mutluluğun maddiyatta olmadığını çok güzel anlatıyor.

Ankor Wat - Kamboçya
Ankor Wat – Kamboçya

Kamboçya Para birimi

Kamboçya Rieli; 0.0015 Türk Lirası

Bununla birlikte Amerikan Doları‘da kullanabilirsiniz.

Kamboçya ve Siem Reap Konumu 

Şimdi gelelim nerededir, güzeller güzeli Kamboçya : Güneydoğu Asya‘da yer alan bir ülke. 181,035 km2 alana yayılan ülke, kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile komşudur. Ayrıca güney batı kıyıları Tayland Körfezi’nde yer alır. 14,8 milyonluk nüfusuyla, dünya sıralamasında 70. sırada yer almaktadır. Siam Reap Eyaleti Kamboçya ‘nın kuzeybatısında yer alan, turistik başkenttir. 

Kamboçya ’nın Hüzünlü Tarihi

Kamboçya
Kamboçya

Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kmerler (Khmer Rouge), 1975-1979 tarihleri arasında ülkeyi kontrol etti. Çin HC destekli Kızıl Kmerlerler’in lideri olan Pol Pot‘un ideolojisine göre, ülkede sadece köylü sınıfı olmalıydı. Bu amaçla ülkenin tüm aydınlarını, bilim adamlarını, sanatkarlarını, kısacası köylü sınıfını oluşturmayan tüm Kamboçyalılar‘ı ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorladı. Çalışamayanlar ve muhalefet edenler Ortaçağ işkence yöntemleriyle öldürüldüler. Gözlük ve saatler de dahil olmak üzere tüm teknolojik aletler yasaklandı. Pol Pot yönetiminde dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptılar. Verilere göre 3.3 milyon Kamboçyalı‘yı öldürdüler (1975-1979). Bu katliamlar Vietnam ülkeyi işgal edinceye kadar sürdü.

Ülkede 1991 yılında seçimler yapıldı. Kızıl Khmerler 1998’de Pol Pot‘un ölümüyle tamamen dağıldı.

Ve şimdi düşünün böylesi büyük bir katliama kurban gitmiş insanlar ve acı bir tarih. Şimdilerde ise gelir seviyesi çok düşük ve halk sadece tarlalardan işlediği pirinçler ve ürettikleri bir kaç tane çiftlik hayvanıyla besin ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Göl kenarında yaşayan insanlar ise balıkçılık ile geçimlerini sağlıyor. Bunu nedeni ise dönemin yönetiminin halkı sömürmesi ve yakın çeveresini zengin hale getirmesidir. Olan bitenlerden habersiz çocuklar o kadar masum ve mutlular ki… Bakışları cennete açılan bir kapı gibi.

Kamboçya İçin Vize

Türk vatandaşları için sınır kapılarında 30 günlük vize uygulamaları vardır. Giriş sırasında 2 adet vesikalık fotoğraf ve 30 dolar bulundurmanız gerekmektedir. Sınır kapısında uğraşmak istemezseniz buraya tıklayarak e-vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Mevsimler

Tonlesap Gölü - Kamboçya
Tonlesap Gölü – Kamboçya

Gezmek için en uygun tarihler kurak mevsim olan Kasım ayından Mart ayına kadar olan süre aralığıdır.  Tropik iklime sahip olan ülkede, yaz ayları yağışların yüksek sezonudur. Ve hava sıcaklığı çok fazladır.

Kamboçya ’ya Nasıl Giderim

Kamboçya ’ya gitmenin en mantıklı yolu Tayland’a gitmek yani Tayland tatiliniz ile birleştirmek. Türk Havayolları ile Bangkok’a gidebilirsiniz ve Bangkok’tan farklı bir havayolu ile Kamboçya’ya geçebilirsiniz. Biz (Air Asia’yı ) tercih etmiştik.Türk Havayolları‘nı tercih ederseniz Bangkok’a direkt uçabilirsiniz ve uçuşunuz yaklaşık 11 saat sürecektir. Fly Dubai’yi tercih ederseniz uçuşunuz daha ekonomik olacaktır. Uçuş saatleri 16 saat ile 26 saat arası değişmekterdir. Siem Reap Eyaleti‘ne Bangkok‘tan direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca Tayland ile ilgili olan yazımızı da sizler için şuraya bırakıyorum. TAYLAND ÇOCUKLA DA ÖZEL – ÇOCUKLA TAYLAND SEYAHATİ

Siem Reap Eyaleti Şehir İçi Ulaşım

  Toplu taşıma sistemlerinin gelişmediği bir eyalet Siem Reap. Bu yüzden seyahatinizden önce özel şöförlü bir araç  kiralayabilirsiniz. Gidilen mesafeler genel olarak uzak, bu yüzden işiniz oldukça kolaylaşıcaktır. Uzak mesafeler için taksi seçeceğiniz de bulunmakta.Yakın mesafeler için Tuk Tuk tercih edebilirsiniz. Tuk Tuk ekonomik bir ulaşım türüdür.

Siem Reap Eyaleti’nde Nerde Kalırım

 Siem Reap bölgesinde genel olarak lüks oteller bulunmamaktadır. 4 veya 3 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz. Otellerin aldığı puanlar, tercih etmenizde yardımcı olucaktır. Kamboçya ’da her yer doğal olduğu için dışarda ve içeride pek çok sinek ve böcek sorunu ile karşılaşıcaksınız bu yüzden böcek ve sinek ilaçlarınızı almayı unutmayın.

Siem Reap Eyaleti’nde  Ne Yerim 

Kamboçya 'nın Güneşi Siem Reap Sizleri Bekliyor - Siem Reap Gezi Rehberi

 •  1. Amok Amok Amok ; yemeden dönmeyin her gün yiyin köşemizde bugün Amok var. Hindistan Cevizi Sütü ile yapılan çorba kıvamında bu yemek efsane. Sebzeli, Tavuklu ve etli şekilde bulunan bu yemeğe pilav eşlik etmekte.
 • 2.Yılan ve Timsah eti her yerde, yeme konusunda macera arayanlara birebir. Biz yılan etini denemiştik ve çokta gerekli olduğu söylenemez. Tadını merak edenlere şöyle tanımlaya bilirim; tatlı tavuk eti tadında
 • Sokak satıcılarının sattıkları noodlelar ve meyve suları
 • Yeşil mango Salatası
 • Lok Lak ; pilavla yenilen, soslu et sote
 • Izgara deniz ürünleri
 • Izgara meyveler
 • Taze meyveler ve hindistan cevizi.

Ayrıca bu bölgede tadına bakılması gereken meyvelerle ilgili olan yazımız sizler için burada. Güneydoğu Asya’da Denemeniz Gereken 20 Egzotik ve Sıra Dışı Meyve

Hediyelik Eşya Almayı Sevenlere

Kamboçya kültürel olarak rengarenk bir ülke ve bu renk cümbüşü ülkenin her yerine yansımış durumda. Night Market‘lerden her bütçeye uygun harika hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse;

 • Fil desenli; şallar, tişörtler,gömlekler, pareolar, pantolonlar, cüzdanlar v.b.
 • Hindistan cevizinden ; tabaklar, kaseler,heykeller v.b
 • Çay çeşitleri; yeşil çay, lotus çayı, tropik meyve çayları v.b
 • Tütsü çeşitleri
Kamboçya
Kamboçya

Şimdi Gezi Zamanı 

   Gezdiğimiz yerlerden bahsetme zamanı geldi. Biz de her turistin tercih ettiği gibi 3 günlük Kamboçya tatilimizi Siem Reap bölgesin de gerçekleştirdik.

1. Gün

 Tonlesap Gölü ve çevresi günbatımında en eski budist tapınağına yürüyüş ve günbatımını izlemek. Tonlesap Gölü, 120 km uzunluğunda olan tatlı suya sahip bir göldür. Mekong Nehri‘ne bağlıdır. Nehrin üzerine kurulu olan şehir büyüleyici ve bir o kadar da hüzünlüdür. Nehrin üzerinde; evler, okul, marketler, kilise, eczane, hastane ve timsah çiftlikleri bulunmaktadır.

( Biz öğlen saatlerinde Kamboçya‘ya vardığımız için yarım günümüzü böyle değerlendirdik).

Apsara Show: bu show geleneksel dans gösterileri ile yenilen güzel bir akşam yemeği şeklindedir ve kesinlikle Asya kültürünün güzel bir yansımasıdır.

Kamboçya 'nın Güneşi Siem Reap Sizleri Bekliyor - Siem Reap Gezi Rehberi2. Gün

Angkorwat Tapınağı; antik şehir 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmış dev bir tapınak-şehirdir. Khmer Krallığı‘nın başkenti ve gücünün simgesi olan Angor Wat, Vişnu adına bir Hindu tapınağı iken 13. yüzyılda bir Budist tapınağına çevrildi. Şu anda Resmi dini Theravada Budizmi‘dir, halkın %95’i Budist’tir. Tapınakta gün doğumu eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Bayon Tapınağı; Ankorwat’a yakın bölgede olan yüzlerin oluşturduğu heykeli andıran yapılara sahip eski bir antik tapınaktır.

Taprohm Tapınağı; Yine aynı bölgede bulunan masalsı bir görüntüye sahip, yaşlı ağaçlarım köklerinin her yeri kapladığı antik bir başka tapınaktır.

Kamboçya 'nın Güneşi Siem Reap Sizleri Bekliyor - Siem Reap Gezi Rehberi3.Gün

 

Phnomkulen; doğa ile iç içe bir şelale ve bu şelalede yüzmenin verdiği mutluluk paha biçilemez. Akşamları vaktinizi ‘Night Market’lerde geçirebilirsiniz. Nigt Market’ler asya kültürünün önemli bir parçası, geceleri açılan bu pazarlarda aradığınız bütün hediyelikleri ve sokak yemeklerini bulabilirsiniz. Siem Reap için  çok güzel barlara sahip bir merkez haline gelmiştir.

Kamboçya
Kamboçya

Bir yazımızın sonuna geldik, benimle olduğunuz için teşekkür ederim başka bir yazıda görüşmek üzere sevgi ile hoşça kalın….

Tapınak Bilet Fiyatları

 • Angkor Wat
 • Bayon
 • Bakheng Tapınağı
 • Baphuon Tapınağı
 • Banteay Srei Tapınağı
 • Preah Khan Tapınağı

Yukarıda belirttiğim tapınaklar Siem Reap Eyaleti‘nin en önemli ve görkemli tapınaklarından. Bununla birlikte Ankor Wat kazı çalışması adı altında toplanan tapınaklardan. Angkor Wat için bilet aldığınızda burada bulunan tapınakların hepsine giriş yapabilirsiniz yalnızca ziyaret ediceğiniz tapınaklar için gün seçeceği bulunmaktadır ve fiyatlar buna göre değişiklik göstermektedir.

 • 1 gün için ; 37 Dolar
 • 3 gün için; 62 Dolar
 • 7 gün için; 72 Dolar
 • Angkor Wat, Bayon, Taprohm Tapınakları için 1 gün yetmektedir. Ama diğer tapınakları görmek ve araştırma yapmak isterseniz 3 ile 7 gün seçeneklerini seçebilirsiniz.

Not!!!

Tapınakları gezerken uzun etek ya da pantolon ve askılı olmayan bluzlar giymeniz gerekmektedir. Hava çok sıcak ve uzun kıyafetler giymek istemiyorsanız, etek olabilen pareolar alıp yanınızda taşıyabilirsiniz.

Tapınakların mabet alanlarında ayakkabınızı çıkarmanız gerekmektedir.

Biletinizi turunuz bitene kadar yanınızdan ayarlamanız gerekmektedir.

Siem Reap Eyaleti ve Angkor Wat bölgesi hakkında yardımcı olucak linki yazıya ekliyorum.

Seyahatimiz boyunca yanımızda bulunması gerekenler

Böcek ve sinek sorunu olan bölge olduğu için ; sinek ilaçları, böcek ve sinek ısırıkları için kremler, sinek ve böcek kovan tablet ve spreyler,

Eczane bulamanız zor olabilir diye; ağrı kesici ve ateş düşürücüler, kullanılan ilaçlar varsa stok olarak yanınızda bulundurmanız iyi olur, mini ilk yardım setleri v.b.

Priz için dönüştürücüler; kaldığımız otelde avrupa tarzı yani Türkiye‘de kullanılan prizlerin aynısı bulunmaktaydı ama tedbiri elden bırakmamak için çoklu dönüştürücüleri yanımızda bulundurmakta fayda var.

Güneş ışınları çok geldiği için ; şapkalar ve güneş kremleri

Yeni tadlara açık olmayanlar için zorlu bir süreç sizleri bekliyor bu yüzden yanınıza paket, konserve yemek ve atıştırmalıklarını alabilirsiniz.

Santo Domingo Meydanı                                           05.05.2019

Nida Kürşat Arat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here