İstanbul’a Yakın 5 Rota | Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

0

İstanbul’a Yakın 5 Rota | Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

İstanbul’da ve aslında diğer Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerde yaşayanlar için hafta sonunu güzelleştirecek yerlere şöyle bir bakalım istedim. Uzun uzun vaktimizin olmadığı, sadece havamız değişsin diye yapacağımız 2-3 günlük kaçamaklara hepimizin ihtiyacı oluyor. Burnumuzun dibinde duran ama görmediğimiz veya bilmediğimiz yerleri saymakla bitmez ama sizlere ilham olsun diye İstanbul’a Yakın 5 Rota yazıma gelin beraber bakalım.

İstanbul’a Yakın 5 Rota
İstanbul’a Yakın 5 Rota – Kaynak

Delmece Yaylası – Yalova

Yayla denilince akla Karadeniz Bölgesi gelse de her zaman oralara kadar gitme imkanımız olmuyor. Marmara Bölgesi’nde ikamet edenler için ruhumuza iyi gelecek ve içimizi açacak güzellikte bir lokasyon olan Delmece Yaylası görülmeye değer yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Delmece Yaylası’na ulaşım ise  Çınarcık İlçesi’ne bağlı Teşvikiye Beldesi’nden çıkılan ve sahilden 17 km içeride, tamamı asfalt olan yoldan sağlanmaktadır.

Yayla ve çevresinde çam, meşe, kestane ve ıhlamur gibi ağaçlara sıklıkla rastlanırken dipsiz göl olarak geçen bir krater gölü de yer almaktadır. Yürüyüş parkuru sayesinde hem spor yapabilir hem de yeşilin her tonuna eşlik edebilirsiniz. Ayrıca yayla, Yalova’da kamp yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır.

Sülüklü Göl – Bolu

İstanbul’a Yakın 5 Rota
Sülüklü Göl – İstanbul’a Yakın 5 Rota – Kaynak

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklü Göl inanılmaz bir güzelliğine sahiptir. Göle Tavşanyusu Köyü yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Köy merkezinden yaklaşık 9 km lik bir mesafede yer almaktadır. Heyelanlar sonucunda oluşan bir göl olup, fauna ve flora bakımından zengindir. Sülüklü Göl’ün en ilginç özelliği ise suyun içinde çürümeden günümüze kadar yaşamış olan çam ağaçlarının olmasıdır. Bu ağaçların kökleri göl tabanına tutunmakta olup su seviyesine göre zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Balıkçılık, kampçılık, fotoğrafçılık göl çevresinde yapılabilecek aktivitelerdendir. 

Maden Deresi – Sakarya 

Sakarya ilinin Kocaali ve Karasu ilçelerinde bulunan Maden Deresi adını Osmanlı Dönemi’nde bir maden şirketinin burada yaptığı çalışmalardan almıştır. Bölgeye ulaşım ya Kocaali İlçesi’nden Akpınar Mahallesine gelerek oradan 2 km’lik bir yürüyüşle ya da Karasu İlçesi’ne Kuyumcullu Mahallesi’ne gelerek oradan 8 km’lik bir yürüyüşle sağlanmaktadır. 

Yapısı gereğince Maden Deresi, kalker blokları aşındırarak kanyon vadi oluşturmuştur. Oldukça dik ve yüksek olan kanyon tahmin edilebileceği gibi harika bir doğal güzelliğe sahiptir. Çevresinde kayın, gürgen, kestane, meşe, çınar, kavak ormanları ve fındık bahçeleri görülmektedir. Trekking, fotoğrafçılık, piknik gibi aktiviteler için seçilebilecek en güzel yerlerden biridir. Doğal güzelliği sayesinde hafta sonunuzu bambaşka bir ruh haliyle de geçirmenize olanak sağlar.

İstanbul’a Yakın 5 Rota
Maden Deresi – İstanbul’a Yakın 5 Rota – Kaynak

Şahinderesi Kanyonu – Balıkesir

İstanbul’a Yakın 5 Rota yazımın bir diğer durağı Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde bulunan Şahinderesi Kanyonu’dur ve kendine hayran bırakan bir güzelliğine sahiptir. Doğaya doymak ve uzun yürüyüşler yapmak için birebirdir. Edremit’e bağlı Altınoluk beldesi üzerinden ulaşabileceğiz kanyon aynı zamanda Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer almaktadır. Kaz Dağları rehberimizi de okumadan yola çıkmayın derim. 

Şahinderesi Kanyonu’nda soğuk suyun tadını çıkarabilir, fotoğrafçılık, trekking, kampçılık gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ülkemiz için eşsiz güzellikte ve değerde olan bölgede hafta sonu konaklamalı bir tatil planı da yapabilirsiniz. Hem oteller hem de doğal dokuya daha uygun olan bungalov evler konaklama hizmeti için hazır durumdadır. 

Uçmakdere – Tekirdağ 

Son yıllarda yamaç paraşütçülerinin gözde yerlerinden biri olan Tekirdağ’da konumlu Uçmakdere günübirlik ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Eski bir Rum köyü olup ve orijinal adı “hoş yer” anlamına gelen Avdimio’dur. İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılan lokasyonda yürüyüş yapabilir, köy kahvaltısına doyabilir ve aksiyon seviyorsanız yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Ormanlık alanların fazla olmasından dolayı her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Konaklamak isteyenler sahil şeridinde kamp da kurabilirler. Ayrıca köyün bazı evlerinde pansiyonculuk da yapıldığı bilinmektedir. Yolu buraya düşenler dönüşte bağ rotasındaki duraklardan birine de uğrayarak dolu dolu birkaç gün geçirebilirler.

Yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanının eşsiz güzelliklerle dolu olduğunu unutmadan yaşamamız lazım. Böylece yola çıkmak için her zaman bir sebebimiz oluyor. Evde oturmaktan sıkılanlara; yormayan, büyük uğraşlar gerektirmeyen bu rotalar ilaç gibi gelecektir.

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz 🙂

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here