Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

İstanbul Kahvaltı Mekanları | Göze de Mideye de Hitap Eden 10 Mekan

İstanbul Kahvaltı Mekanları |

Hem Gözünüze Hem Midenize Şenlik

Yazıma çok sevdiğim, bu konu ile ilgili söylenmiş en iyi şiirle başlamak istiyorum. ‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiş Cemal Süreya. Ben kahvaltı aşığı biriyimdir. Sabah kahvaltı yaparım, öğlen düşünürüm ne yesem diye sonra derim ki kahvaltı harika gider evdeysem hemen kahvaltılık hazırlarım. Sonra akşam olur gelirim eve düşünürüm, düşünürüm ve yine derim ki ‘bir çay ve bir kahvaltıdan daha iyisi olamaz!’ Hal böyle olunca ben durmadan güzel kahvaltı mekanları arar dururum. E hatırı sayılır denemelerim de mevcut olunca dedim bu güzellikleri neden paylaşmıyorum?

Kahvaltı ve mutluluk :) - İstanbul Kahvaltı Mekanları
Kahvaltı ve mutluluk 🙂 – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Kahvaltı mekanlarının toplandığı bazı bölgeler mevcut. Bunlardan bazıları ise Beşiktaş, Kadıköy, Nişantaşı gibi daha hareketli bölgeler. Hatta Beşiktaş’ta bir sokağın ismi ‘Kahvaltıcılar Sokağı’ şeklinde anılır. Ben de elimden geldiğince, şanını yürüten, kulaktan kulağa devleşen kahvaltı mekanlarını deneme konusunda kendimce bir hobim var. E o zaman ne duruyoruz, başlayalım! Durun başlamadan önce eğer diğer İstanbul ile ilgili yazılarımıza göz atmadıysanız bir bakın derim. tıktık 🙂 Şimdi başlayabiliriz. 🙂

Can Kafe – Beşiktaş

Can Kafe, dediğim gibi Beşiktaş’ta bulunan kahvaltıcılar sokağında yeni açılmış sayılan bir kahvaltı mekanımız. Yeni dediysem çok yeni de değil, ama lezzetler ef-sa-ne! Bu kahvaltı mekanının en sevdiğim yanlarından biri ne sipariş vereceksek verelim masaya oturur oturmaz çayımız gelir. Serpme kahvaltı seçeneğini seçiyoruz tabii ki ve ye ye bitiremiyoruz. Bence denemenizde fayda var.

Can kahvaltı - İstanbul Kahvaltı Mekanları
Can kahvaltı – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Siyah Kafe – Beşiktaş

Siyah Kafeyi, çok uzun zaman önce keşfetmiştik. Bir ‘çarşı’ kafesi olmakla birlikte herkese kapıları açık tabii ki. Önceden küçük bir mekanları vardı ama sonrasında çok tutulmuş olmalı ki (mesela biz de tutuyoruz) mekânı büyüttüler. Burada da yine aynı şekilde serpme kahvaltı söyleyip midemizi genişletme alanında uzmanlaştığımız bir kahvaltı mekanımız. Ah söylemeyi unuttum burası da yine aynı şekilde kahvaltıcılar sokağında!

Siyah Kafe - İstanbul Kahvaltı Mekanları
Siyah Kafe – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Çeşme Bazlama Kahvaltı – Nişantaşı

Açıkçası ben burayı daha deneyimleme fırsatını yakalayamadım ama sağlam kaynaklardan (kız kardeşim) aldığım bilgilere göre kahvaltısı kaynağım kadar sağlammış. Buranın en büyük özelliği standart bir ücret ödüyorsun kişi başı ve masaya gelen her şey sınırsız. Pişiler, börekler, reçeller, bazlamalar ve çaylar yani aklınıza ne gelirse sınırı yok, istediğiniz kadar yiyebildiğiniz bir kahvaltı mekanı. İlk fırsatta deneyip burayı da o bilgilere göre güncelleyeceğime emin olabilirsiniz! Bence sevdiğim bir kahvaltı mekanı olacak. ? İnternet siteleri ise çok bir tatlı. tıktık 🙂

Çeşme Bazlama Kahvaltı – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Minoa Bookstore& Cafe – Beşiktaş

Akaretlerde bulunan bu güzel kitap kafe harika diyebilirim. İçerisi aynı zamanda kütüphane şeklini almış olan bu güzel dekorasyonlu mekân güzelliğini kahvaltılarının üzerinde de devam ettiriyor. İsterseniz güzel ruhunuzu doyurmak için isterseniz güzelce midenizi doyurmak için tercih edebileceğiniz yerlerden.

Minoa Bookstore İç Dizaynı – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Pattis – Kadıköy

Arkadaşlar gelelim benim gönlümün efendisi Kadıköy’de bulunan mekanlara. Pattis de bu mekanlardan biri. Her saatte burada kahvaltı bulabilirsiniz çünkü adamlar sadece kahvaltı -bruch üzerine yoğunlaşmışlar. Yalnız burada serpme kahvaltı yok fakat hoş seçenekler mevcut işte efendime söyleyeyim pankekler, tost çeşitleri, değişikli omletler gibi. Ayrıca vegan seçenekleri olduğunu da belirtmemde fayda var bu kahvaltı mekanında.

Pattis-Kadıköy – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Ada Kahvaltı – Büyükada

Adanın harikalığının yanına böyle güzel mekanları da eklenince tadından yenmez oluyor. Burası aslında kendi evlerini mekâna dönüştüren bir kişiye ait. Serpme kahvaltı seçeneği tabii ki mevcut olan bu mekânda ev yapımı reçellerin tadı hala damağımda.

Ada Kahvaltı – Büyükada – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Arada Kafe – Karaköy

Denemek istediğim, sürekli arkadaşlarıma kahvaltı fotoğraflarını atarak sıkıştırdığım diğer bir kahvaltı mekanı diyebiliriz. Ama kahvaltıya bakıyorum gözüm açılıyor, gönlüm açılıyor, midem ise baya acıkıyor. Ve yine okuduğum yorumlara göre muhteşem bir mekân olma özelliği de var. Eğer denerseniz benden önce mutlaka beni bilgilendirin ? Ve evet arkadaşlar yine bir serpme kahvaltıcı burası da.

Arada Kafe – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Thales – Beşiktaş / Kadıköy

Hem Beşiktaş hem Kadıköy’de şubesi bulunan Thales yine serpme kahvaltıda adını arşa değdirecek kahvaltı mekanlarından. Aynı zamanda burası çok güzel mezeleri var yani denemenizde ne var? Kocaman bir fayda var. ?

Thales Kafe – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi – Çengelköy

Buranın size verdiği huzuru çok az yerde bulabileceğinizi düşünüyorum. Dışarıdan içecek hariç her şey getirebilirsiniz buraya. Getirmeseniz de olur gerçi çünkü burada da yemek istediğiniz çoğu şey mevcut ama etrafınızda bulunan güzel börekçilerden böreklerinizi alıp, burada çayınızı, menemeninizi söylemenizle birlikte karşınızda bulunan güzel manzara eşliğinde zamanın durmasını isteyeceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz.

Çınaraltı Aile Çay Bahçesi – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Munchies Crepe& Pancake – Kadıköy

Arkadaşlar belki siz pankek çok sevmeyebilirsiniz ama bu kız tam bir pankek aşığı. Önceden kesinlikle yemek yapamazdım ama ne yapabilirdim biliyor musunuz? PANKEK. Evet yani belki biraz beceriksiz olabilirdim ama pankek konusunda bir uzmandım. Ve buranın pankekleri de gerçekten iyi arkadaşlar, deneyin ve görün.

Munchies Crepe & Pancake – İstanbul Kahvaltı Mekanları

Aklıma gelen, aşık olduğum kahvaltı mekanlarını böyle özetleyebilirim galiba. Eğer sizin de ‘BU LİSTEDE NASIL …. YER OLMAZ?!?!’ dediğiniz bir kahvaltı mekanı varsa kendinize saklamayın bize de söyleyin bilelim ve gidip, yiyelim. Sonuçta güzel şeyler paylaştıkça çoğalır, kahvaltı güzeldir, o zaman kahvaltı paylaşılmalı ve çoğalmalıdır gibi karışık cümlelerle yazımı izninizle sonlandırıyorum. Umarım hoşunuza giden, okurken karnınız acıkan, takviminizi kontrol ettirmenizi veya arkadaşlarınıza hadi kalk gidelim demenize sebep olan bir yazı olmuştur. Sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Hasibe Betül Erdem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.