Sitemize İçerik Nasıl Yazılır? (Fotoğraflı Anlatım)

2

Sitemize üye olduğunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Bu yazımızda sizlere içerik nasıl yazılır fotoğraflı olarak anlatacağım. WordPress yazı yazma nasıl olur bakmadan, şunu bilmenizi isteriz ki içeriğinizi yazdıktan sonra “İçeriği İnceleme İçin Gönder” seçeneğini seçtiğinizde, bize gelen yazınızın incelemesini yaparak yazılarınızın, daha görünür ve işlevsel olması için gerekli düzenlemeleri yaparak sizlere yardımcı olacağız.

1)Yazı oluşturma.
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Üye olduktan sonra kırmızı halka içinde belirtilen yerden yazı başlığını seçiyoruz.

2)İçerik Yazma Sayfası
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Yazacağımız içeriğin başlığını ve içeriğini aşağıda belirtilen yerlere giriyoruz. Fotoğraf ekleneceği zaman aşağıda belirttiğim ilgili yere tıklıyoruz.

3) Fotoğraf ekleme
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Yukarıda belirtilen yere tıkladıktan sonra karşımıza bu sayfa çıkıyor. Bu sayfada yükleyeceğimiz fotoğraf için “Dosya Seç“i tıklıyoruz.

4)Fotoğraf seçme
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Önceki işlemleri yaptıktan sonra yazımıza yükleyeceğimiz fotoğrafı seçip “Open” seçeneğine tıklıyoruz.

5)Fotoğraf Yükleme Son Aşama
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Burada seçtiğimiz fotoğrafı “Yazıya Ekle” seçeneğine tıklayarak yazımıza ekliyoruz.

6) Fotoğrafımızı Sayfada Konumlandırma
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Sayfaya yüklenen fotoğrafın üzerine tıklayarak yazı içinde nasıl konumlandırılacağını seçiyoruz.

7) Kategori ve Etiketlendirme
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Aşağıdaki resimde ilk halkanın olduğu yerden içeriğinizin hangi kategori altında görüneceğini seçiyorsunuz. Diğer halkada ise yazınızla ilgili kelimeleri yazarak site içinde aramalarda bulunmasını sağlıyorsunuz. Etiket girerken kelimenin sonuna “,” koyup bir boşluk bırakarak diğer kelimeyi yazınız. Bunu eklemek istediğnizi tüm kelimeler için aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

 8) Web SEO Ayarları
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Aşağıda halka içinde belirtilen alana tıklayarak gelecek olan panelde yazınızın web aramalarında nasıl görüneceği ve bulunması için anahtar kelimesinin ne olacağını gireceksiniz.

9) Web SEO Ayarları

Burada “SEO Başlığı” kısmında sitenin web aramalarında görünmesini istediğiniz başlığı yazabilirsiniz. Altında renkli görünen çubuk başlığınızın uzunluğunun ideal olup olmadığı konusunda sizleri bilgilendirecektir. Turuncu renk başlığın kısa olduğunu, yeşil renk başlığın uzunluğunun ideal olduğunu, kırmızı renk ise başlığın uzun olduğu anlamına gelmektedir.

Kısa İsim” ise yazınızın link olarak ne olması gerektiğini gösterir. Buraya uzantının ne olmasını istiyorsanız ingilizce karekterler ve her kelime arasına “” işareti koyarak girmeniz gerekmektedir.

Meta Açıklaması” kısmı, web sitelerinde yazınız hakkında bilgi verilecek olan özet metnidir. Buraya yazacaklarınız Google’da arama yapıldığında linkin ne içerdiğini arama yapana bilgilendirme amaçlıdır. Buraya yazacağınız özetin uzunluğu ve kısalığı da yine renk cubuğu ile gösterilmektedir.

İlgili yerleri düzenledikten sonra nasıl görüneceği yukarıdaki “Kod Parçacığı Ön İzleme” kısmında gösterilmektedir.

Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Ayrıca bu kısma yazınızı bitirdikten sonra geçeceğiniz için sistem sizin yerinize otomatikman bilgiler girecektir. Siz kontrol ederek, isterseniz değiştirmeden yazınızı paylaşabilirsiniz.

10) Anahtar Kelime ve Sayfa Analizi

Focus Keyword” kısmında sayfanızı arayanların bulmasını sağlayacak odak kelime veya kelimeleri gireceksiniz. Bu kısımın en fazla 2 kelime olmasına özen gösterin. Zira yazınızın içeriğinde bu kelimelerin buraya yazdığınız şekilde  geçmesi gerekmektedir. Bu aramalarda yazınızın bulunması ihtimalini arttıracaktır.

Analiz kısmında ise sistem otomatik olarak size yazınızda daha iyi sonuç alınması için  neleri düzeltmeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir. Yazınız bittikten sonra bu kısma göz atarak içeriğinizi daha iyi düzenleyebilirsiniz.

Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Aşağıdaki resimde sağ tarafta görülen “Öne Çıkan Görsel” kısmında  ise  içeriğinizin kapak fotoğrafını yükleyerek hangi fotoğrafla görünmesini seçebilirsiniz.

11) İçeriği Yayınlama, Taslak Olarak Kaydetme ve Önizleme

Yazdığınız ve düzenlediğiniz içeriğinizin sitede nasıl görüneceğini aşağıdaki fotoğrafta sağ kolonda görülen “Önizleme” butonuna tıklayarak  görüntüleyebilirsiniz.

Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

İçeriğinizi kaydedip daha sonra düzenlemeye devam etmek için yada yayınlanması için “İnceleme İçin Gönder” butonuna tıklamız yeterlidir.

12) Kaydedilen İçeriği Güncelleme yada Düzenlemeye Devam Etme
Wordpress Yazı Yazma
WordPress Yazı Yazma

Aşağıdaki resimde gördüğünüz sol kolonda görünen “Yazılar” sekmesine tıklayarak düzenlediğiniz yazıya ulaşabilirsiniz. Burada görünen yazınızın hemen altında bulunan “Düzenle” seçeneği ile yazınızı kaydettiğiniz yerden düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Bu bilgilerin sizlere içerik hazırlamanızda fayda sağlamasını dilerim. Yazacağınız deneyimleriniz ile sayfamızı zenginleştirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

wordpress yazı yazma wordpress yazı yazma wordpress yazı yazma wordpress yazı yazma

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here