Hollanda’nın King’s Day Çılgınlığı

0

Hollanda’nın en eğlenceli ve en renkli festivali ile tanışmaya hazır mısınız? Her yıl 27 Nisan, Hollanda’yı ziyaret için tartışılmaz en güzel zamandır. Hollanda King’s Day 2018’e dair anılarımı, uygun konaklama önerilerimi, bu dönemde ülkede yapabileceğiniz etkinlikleri paylaşıyorum. Umarım bu öneriler gelecek yıllarda  işinize yarar.

 

King’s Day Nedir?Hollanda'nın King's Day Çılgınlığı

Öncelikle King’s Day nedir, ne değildir bundan başlayayım.İlk olarak 1885 yılında Prenses Wilhelmina’nın doğum gününü kutlamak için başlanan eğlence Queen’s Day olarak adlandırılmıştır. 1949 yılından sonra 1980’e kadar Kraliçe Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da yine Queen’s Day adıyla kutlanmış. 1980-2013 arasında Kraliçe Beatrix, bu günü  annesinin anısına 30 Nisan’da kutlanmaya devam edilmesini tercih etmiştir. Aradan geçen 123 yılın sonunda Hollanda’nın ilk kralı olan Willem Alexander‘ın doğum günü de 27 Nisan’a denk gelince, 2014 yılından itibaren kutlamalar King’s Day olarak adlandırılmaya başlanmış.

 

Hollanda'nın King's Day ÇılgınlığıKing’s Day Kutlamaları Ne Zaman Başlıyor?

Kutlamalar her yıl 26 Nisan gecesinden başlıyor ve 27 Nisan gecesine kadar devam ediyor. Bu yüzden uçak biletlerinizi 26 Nisan’da Amsterdam’da olacak şekilde almanızı öneririm.

26 Nisan gecesi, bir çok gece kulübünde ve sokaklarda King’s Night adıyla etkinlikler yapılmakta. Gece kulüplerinde yapılan etkinliklere aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, çünkü bu dönemde Hollanda turist akınına uğruyor ve biletler kısa zamanda bitebiliyor. Ancak endişelenmeyin, gece kulüplerine bilet bulamazsanız dahi, adım attığınız her sokakta gece ve gündüz eğlence öylesine yoğun ki, yerinizde durmanız mümkün değil.

King’s Day’de Ne Giymeli?

King’s Day atmosferi öyle enerjik ki, bir kere deneyimledikten sonra her yıl bu eğlenceye dahil olmak isteyebilirsiniz. Hollandalılar için önemli olan bu günde herkes turuncu bir şeyler giyiyor veya turuncu aksesuarlar takıyor.

Hollanda'nın King's Day ÇılgınlığıBu arada Hollanda’nın renginin turuncu olmasının sebebi, Kraliyet ailesinin isminin Oranje (Orange) yani turuncu olması.

Sokaklar bangır bangır müziklerle eğlenen binlerce insana sahne olmakta. Gelirken yanınıza turuncu bir şeyler alırsanız, bu atmosfere bürünmeniz kolay olur. Bu yılın sezon modası turuncudan yana olduğu için, kadın-erkek turuncu renkte kıyafet bulmakta hiç zorlanmadık ama bulamazsanız da sokaklarda satılan onlarca aksesuar veya kıyafetlerden birini satın alabilirsiniz.

King’s Day’de Alışveriş

King’s Day Hollanda’da resmi tatil. Bu sebeple bir çok yer genellikle kapalıdır. Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi açık oluyor ama yine de internet sitelerinden kontrol etmenizi öneririm. Aynı zamanda 27 Nisanda Hollanda sınırlarında her yerde “Garage Sale” veya “Vrijmarkt” diye adlandırılan bit pazarları kuruluyor. Bu pazarları görmek için özellikle Vondelpark‘a uğramalısınız. Herkes ikinci el eşyalarını vergisiz bir şekilde, sokaklarda, meydanlarda, evlerinin önünde veya parklarda satılabiliyor. Bu sayede geri dönüşüm ve ekonomi sağlanıyor. Ayakkabılardan kıyafetlere, zebra perdelerden çocuk oyuncaklarına aklınıza ne gelirse bu pazarlarda görebilirsiniz. Fiyatlar gerçekten çok uygun. Alışverişi sevenler, yanlarında mutlaka yedek bir çanta getirmeliler.  Aynı zamanda Hollandalılar yiyecek, içecek ve ülkelerine özgü lezzetleri de bu bit pazarlarında satışa sunuyorlar, bu lezzetlerden geleneksel Hollanda tatlısı ‘Tompouce’u deneyebilirsiniz.

Hollanda'nın King's Day Çılgınlığı

Eğlence Her Sokakta

Kanallarda dolaşan bütün tekne ve motorlar, turuncu kıyafetleri ve yüksek sesli müzikleriyle çılgınca dans eden insanlarla dolu. Ayrıca sokaklarda ve meydanlarda kurulan dev sahneler, DJ performansları ve konserler eğlenceyi zirveye taşıyor. Onları görünce bu kafa neyin kafası diye merak etmiyoruz, biliyoruz bu özgürlüğün, anı yaşamanın kafası ve biz de kendimizi müziğe bırakıyor, onların bu çılgın eğlencelerine ortak oluyoruz.

King’s Day’de Konaklama Fiyatları

Gelelim Avrupa’nın en önemli, en eğlenceli festivalindeki fiyatlara. Bu dönem için uçak biletlerinizi aylar öncesinden almanızda fayda var. Biz bu sene THY’nin biraz uygun fiyatlı biletlerini yakalayıp, gidiş-geliş 700 TL’ye biletlerimizi almıştık. Diğer sorun konaklama. Gerek otel, gerek hostel veya ev kiralamada 26-27-28 Nisan’da yapacağınız konaklamalar, herhangi bir günde yapacağınız konaklama ücretlerinin iki katı. Hosteller çok kısa sürede doluyor, ev kiraları uçuyor, otel fiyatlarının yanına yanaşılmıyor bile. Bu yüzden Amsterdam merkeze 35-40 dakika mesafelerde konaklamanız bütçenize iyi gelebilir. Önerim Amsterdam merkeze ulaşımın çok sık ve kolay olduğu, konaklamaların ise uygun fiyatlı olduğu bölgelere yönelin. Mesela Almere bölgesi.

Hollanda'nın King's Day Çılgınlığı
https://thingstodoinamsterdam.com

Eğer yolunuz 27 Nisanda Hollanda’ya düşerse çok eğlenceli bir gün geçireceğinize eminim. Şimdiden gelecek yıl planlarınızı yapmanız dileğiyle. Turuncunun o güzel enerjisi hep bizimle olsun.

Sevgilerle

İnstagram: @sekizaylik

Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day Hollanda king’s day

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here