Kuzey Almanya’nın Eğlence Merkezi: Heide Park – Soltau

0

Kuzey Almanya’nın Eğlence Merkezi: Heide Park – Soltau

Almanya’nın en büyüğü ve Avrupa’nın sayılı tema parklarından biri olan Heide Park – Soltau’ya bu yazımda ufak bir tura çıkacağız. Kuzey Almanya’ya giden eğlence ve adrenalin meraklılarına bu tema parkına neden gitmeleri gerektiğine dair bilgiler bulacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanın ve bu harikalar diyarında bir gezintiye çıkalım.

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Wanted Dead or Alive

Heide Park Nedir?

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin Soltau şehrinde bulunan, kurulu alanı 850.000 m² olan bir tema parktır. Almanya’daki en büyük Avrupa’daki 19. büyük tema parkıdır. Bu tema parkının içinde resort otel, restaurantlar, hediyelik dükkanlar ve tema parklarının olmazsa olmazı birbirinden ilginç ve her yaş guruplarına hitap eden farklı adrenalin makineleri ve etkinlikler bulunmaktadır. Yılda 1.5 milyondan fazla ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Heide Park’ı ziyaret etmek istiyorsanız açık olduğu tarihler olan 24 Mart ile 28 Ekim arasında ziyaretinizi gerçekleştirmelisiniz. Bu tarihler dışında malesef kapıları bir sonraki sezonadek kapalıdır.

 

heide park
Heide Park Haritası

Şimdi bu parkta neler var onlara bakalım.

Big Loop

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Big Loop – Roller Coaster

Çelik yapı malzemeleri kullanılan bu Roller Coaster’da sizleri bolca burgu ve takla manevraları beklemektedir. İlk defa bindiğinizde öğreneceğiniz şey ayağınız yere değene kadar asla bitti dememenizdir. düz bir tırmanıştan sonra  arka arkaya gelen 2 takla ve bunlardan hemen sonra gelen çoklu burgu hareketi tam anlamıyla dünyanızın altını üstüne getirmeye yeterlidir. 706 m uzunluğundaki bu rollar coaster’da 67 km/h hızlarda kendinizi dönerken bulacaksınız. Merak edenler için 360º video linkini aşağıda paylaşıyorum.

Big Loop Video

Desert Race

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Desert Race – Rollar Coaster

Eğer siz de spor araba veya motorsiklet tutkunuysanız mutlaka bu roller coaster’da en önde oturmalısınız. Motor sporlarındaki başlangıç ışıklarıyla harekete geçen bu hız canavarının 0’dan 100 km’ye sadece 2 saniyede çıkması insana en baştan anlatılmayacak bir adrenalin yaşatıyor. 650 m’lik bu pistte 102 km hızında giderken sağ – sol manevraları yapmak bir nevi motor sporları simulasyonu yaşatıyor. Merak edenler için video linkini aşağıda paylaşıyorum.

Desert Racer Video

Limit

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Limit – Roller Coaster

Ayaklarınızın yerden kesilmesi sizleri de heyecanlandırıyorsa bu makina tam sizlik. Zira 33 metre yukarıdan aşağıya doğru birçok farklı akrobatik hareketler ile düşerken ulaşılan 80 km/h hız sizleri adeta yıldız savaşları filmlerindeki uçuş manevralarına götürecektir. Merak edenler için video linkini aşağıda paylaşıyorum.

Limit Video

Krake

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Krake – Roller Coaster
Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Krake

Bu roller coaster bu parkta bulunan benim ilk 3 listeme 3. sıradan giriyor. Aralarında en kısa süren roller coaster olsa da 103 km/h’lik hızla gerçekleşen serbest düşüş ve ardından bu hızla gelen manevralar adeta dizlerinizi titretir cinsten. Heide Park’a gidip sadece bu roller coaster’a tekrar tekrar binen yüzlerce hayranı bulunmaktadır. Merak edenler için 360º video linkini aşağıda paylaşıyorum.

Krake video

Flug der Dämonen

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Flug der Dämonen – Roller Coaster
Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Flug Der Dämonen

Türkçesi “Şeytanın uçuşu” anlamına gelen bu roller coaster benim listemde 2. sırada bulunmaktadır. Bu roller coaster’ın hayranları okadar fazlaki saatte 1060 kişi bu heyecanı denemektedir. Uzun kuyruk beklememe rağmen bu roller coaster’a 2 kere arka arkaya bindim. O derece etkileyici bir makina. Size tavsiyem bu roller coaster’a en öndeki sağ tarafın kenarına oturmanız. Kuyrukta beklerken göreceksiniz sıra ilk başta 2’ye ayrılmaktadır. Sağ yada sol tarafa binmek için. Tarafınızı seçtikten sonra tekrar 2’ye ön ve diğer koltuklar şeklinde ayrılmaktadır. 100 km/h hıza ulaşan bu şeytani rollar coaster benden kesinlikle tam not aldı. Merak edenler için 360º video linkini aşağıda paylaşıyorum.

Flug der Dämonen video

Colossos

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
Colossos – Roller Coaster

Bu roller coaster’ı anlatmakla olmaz. Bu işçiliğin, emeğin, mühendisliğin sınırlarında birşey. Zira bu roller coaster’ı diğerlerinden ayıran şey tüm parçaların tamamiyle tahtadan yapılmış olması. Evet yanlış okumadınız diğerleri çelik malzemelerden üretilmişken bu roller coaster tahtadan yapılmış. İnsana gerçek adrenalin yaşatacak cinsten. Bu roller coaster yapım malzemesinden dolayı sıklıkla tadilat ve bakım görmektedir. Bu nedenle bazı sezonlarda eğlence meraklılarına kapıları ziyarete kapalıdır. İnanamayacaksınız ama bakım maliyeti 10-12 milyon Euro olduğu açıklanmıştır. Ayrıca dünyadaki tahtadan yapılmış roller coaster’lar arasında 2018 yılına göre ilk 20’de yer almaktadır. Sizlere bu efsanenin 360º videosunu  aşağıdaki linkte paylaşıyorum.

Colossos video

Scream

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
scream – Gyro Drop Tower

Yolda arabayla giderken yada uçak aniden irtifa kaybedince hani içimiz bir hoş olur ya. Onun daha yüksek boyutlusunu düşünün. Bu kule sizi 71 metre yükseklikte yemyeşil bir orman manzarasına karşı adrenalin tutkunuza cevap veriyor. 66 metrelik bir serbest düşüş sağlıyor. Her ne kadar 2 saniyede yere inseniz de bu size daha uzun gibi geliyor.

Scream video

Kuzey Almanya'nın Eğlence Merkezi: Heide Park - Soltau
GhostBusters

Bu ve bunlar gibi onlarca atraksiyon dolu bir park olan Heide Park’ın tüm atraksiyonlarını saymaya ne vakit ne de sayfalar yeter. Aşağıda sizler için bu parkın youtube kanalının linkini verdim. Buradan diğer etkinliklerin videolarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca birkaç yılda bir yenişeyler eklendiğinden dolayı her yıl yeni eklenen etkinliklere göz atıp not almakta fayda var. Mesela benim gittiğim 2017 yılında bu parkta çocukluğumun çizgi filmi olan hayalet avcıları namı değer “Ghost Busters” temalı etkinlik bölümü açılmıştı. Gerçekten süper bir olay yapmış adamlar, hakkını vermem lazım. İnteraktif 5 boyutlu bir sinema ve  gurup arası yarışma etkinliğiydi.  Aşağıdaki linkten bu etkinliği de görebilirsiniz.

 

Heide Park Youtube kanalı

Ghostbusters video

Ulaşım

Buraya ulaşım eğer arabanız varsa çok kolay. Birçok turist gibi araba kiralamadıysanız da yapmanız gereken şey, Almanya’nın neresinde olursanız olun ilk Hamburg’a gelmek. Bu şekilde ulaşım hem daha kolay hem de daha ucuz. Hamburg şehir merkezinden fiyatlar ise;

-Otobüs(Shuttle) ile 6 – 10 Euro ( Sabah saat 09:00’da Hamburg’tan hareket, dönüş ise akşam saat 17:00)

-Tren ile 5 – 38 Euro

-Taksi ile(Sakın binmeyin eğer dededen miras kalmadıysa :D) 190 – 230 Euro

Ücretlendirme

Bu park’ı ziyaret etmek istiyorsanız 4 seçeneğiniz var.

1) Online olarak bilet satın almak,

2)Girişin önündeki gişelerden bilet alarak,

3)Parktaki Resort Otel’den fiyata dahil yada ek giriş kartı almak.

4)Parktaki tatil kampından bilet alarak.

Bilet ücret tarifesi de şu şekilde;

A) Günlük bilet;

  • 1 Günlük bilet ücreti 39,00 Euro,
  • 2 Günlük bilet ücreti 54,00 Euro

B) Yıllık kart;

  • 1 Yıllık tam paket 79,00 Euro,

C) Özel gün etkinliği,

  • Cadılar bayramı için 46,00 Euro

Bu arada 3 yaş altı ücretsiz ama onları yukarıdaki makinelere bindiremezsiniz 🙂

Parkın kapı açılış saati 09:00’dur. Makinelere biniş ise 10:00’da başlamaktadır. Girişte ödediğiniz ücret ile istediğiniz makineye istediğiniz kadar binebilirsiniz. Herhangi bir limit yok bu konuda. Park akşam 18:00’da kapılarını ziyaretçilere kapatmaktadır.

Alışveriş

Park içinde birçok noktada yiyecek içecek satan restaurant ve kafeler mevcuttur. Fiyatları her nekadar bize biraz yüksek gelse de yerel halk için normal denebilecek bir düzeyde. Parkın çıkış kapılarının yanında çok büyük bir hediyelik dükkan bulunmakta. Bu dükkanda Heide Park ile ilgili hatıra için hediyelik alabilirsiniz. Fiyatlar tahmin edebileceğiniz gibi biraz tuzlu.

Emanet

Park içinde girişin hemen sol tarafında hediyelik dükkanının yanındaki koridorda elinizde taşımak istemediğiniz eşyaları koymanız için kilitli dolaplar mevcut. 1 yada 2 Euro ile çalışmaktadır.

Fotoğraf

Bukadar eğlenceyi anıya dönüştürmeden olmaz. Bu konuda adamlar tam anlamıyla para makinesine dönüştürmüşler olayı. Hangi atraksiyondan çıkarsanız çıkın karşınıza sizin bindiğiniz anda çekilmiş fotoğraflarınız çıkacaktır. Bunları almak için en uygun seçenek 5 fotoğraflık paket almak, 20 Euro ücreti vardır. Bu fotoğraf paketini ister tek bir makinede isterseniz farklı makinelerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken elinizdeki fotoğraf paketi kartını kasiyere göstermek. Bir de bu fotoğrafları size verdikleri faturanın altındaki siteye girip faturada yazan kodları girerek bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

Şimdilik benden bu kadar. Diğer yazılarda görüşmek üzere. İyi eğlenceler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here