Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Yanıbaşımızdaki Avrupa Şehirleri

0

HAFTA SONU SEYAHATLERİNİ

SEVER MİSİNİZ? 

Çoğumuz Schengen vizesi alabilmek için fazlaca emek gösteriyoruz ve süresi bitmeden en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bu kutsal süreç içerisinde, bir de zamanı, bilet fiyatlarını vb. şeyleri uydurmak var. Bazen hiç bilet aramadan ve çalışmalarımıza ara vermeden yapacağımız  son dakika planlarına ihtiyaç duyuyoruz. Bunun da en sık gerçekleşebileceği dönemler da haftasonları. Hafta Sonu Yurtdışı Rotası yapmak isteyenleri bu yazıya alalım.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Bükreş
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Bükreş

Peki bu planlar için çok uzaklara gitmeye gerek var mı ? Tabi ki de hayır! Biliyoruz ki ülkemiz sınırlarında bile vizemizi değerlendirebileceğimiz birçok ülke var. Siz de hafta sonu hem biraz yurtdışı görelim hem de yakın olsun diyorsanız, o zaman arabaları alıp yola çıkıyoruz. Sizler için yakındaki en güzel vizeli rotaları belirledim !

Bulgaristan’ın Tarihi Liman Şehri: Burgaz

Şimdi sizi ilk rotamız olan çok şirin bir şehre götürüyorum. Peki nasıl ? Arabamızla Kırklareli Dereköy sınır kapısına geliyoruz. Yurtdışına araba ile nasıl çıkılır diye düşünüyorsanız bu konudaki yazımızın linki için tıklayın tıklayın. Burgaz, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında olan bir şehir olduğu için yol buradan daha yakın oluyor ve sınırdan sonra yaklaşık 1,5 saat sürüyor, ayrıca Dereköy Sınır Kapısı’nın diğer sınır kapılarına göre yoğunluğu da çok az. Girişimizi yaptıktan sonra, önemli bir noktayı unutmamamız gerekiyor! O da Vinetka kart. Bu kart birçok Avrupa ülkesinde gezerken mutlaka bulunması gereken, arabanızın camının köşesine yapıştıracağınız bir ibare. Aksi takdirde geçişlerde ceza yiyebiliyorsunuz, aman dikkat !

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Burgaz
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Burgaz

Şehrimize sorunsuzca geliyoruz, gitmeden önce Bulgaristan’ın yolları kötü söylemlerini en azından bu rota için çok önemsemeyin. Sadece genellikle duble yollara sahip değil, çift yönlü tek yoldan gidiyorsunuz, zaten ülke genelinde de trafik kurallarına oldukça uyuluyor, sıkıntı yaşamayacaksınızdır. Biraz Karadeniz biraz Avrupa’yı yaşayarak yemyeşil yollardan gidiyoruz.

Nereleri Gezip, Görelim ? – Haftasonu Yurtdışı Rotası

Burgaz zaten küçük bir şehir, konaklama için Burgaz’ın merkezi yani Belediye Meydanı ve karşısında başlayan meşhur Aleksandrovska Caddesi (Largo olarak da anılıyor)’ne yakın yerleri tercih edebilirsiniz. Otel fiyatları ise gayet makuldu, biz de merkeze yakın butik bir otel seçtik. Burada yine dikkat edilmesi gereken diğer nokta sorunsuz park yeri bulabilmeniz, yoksa arabanız gerçekten çekilebiliyor! Tecrübeyle sabitlenmiştir.

Biraz dinlendikten sonra kendimizi hemen Burgaz’ın popüler sahillerinin bulunduğu Nessebar’a atıyoruz. Mevsim yazsa denizi de tercih edebilirsiniz, ki Nessebar sahilleri çevre ülkeler arasında da oldukça meşhur ve sahil üzerinde birçok plaj göreceksiniz, en ünlüsü ise “Sunny Beach”. Bizim bu kadar güzel sahillerimiz varken bize çok farklı ve güzel geleceğini düşünmüyorum, ama denizsiz yapamam diyorsanız bu da alternatifler arasında.Nessebar’da asıl görülmesi gereken yer kesinlikle ise Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Nessebar Antik Kenti! Burgaz’a ise sadece 35 km.

Akşam hem yemek hem de şehri turlamak için yürüyerek Belediye Meydanı’na geliyoruz. Burada adından anlaşılacağı üzere büyük bir belediye binası, anıt ve önünde kocaman bir meydan bulunmakta, şehrin en hareketli yerleri ise karşısındaki Aleksandrovska Caddesi’nden başlıyor. Birçok güzel kafe ve restoran burada bulunmakta. Caddeyi takip ettiğinizde ise karşınıza çıkacak olan harika bir park var o da “Sea Garden”.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Burgaz
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Burgaz

Gerçekten de denizin kenarında nefes alabileceğiniz yemyeşil bir park burası! Şehirde görebileceğiniz diğer yerler ise ; Doğal Tarih, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri, Sanat Galerisi, Opera Binası ve  St.Mary Virgin Ortodoks Kilisesi ve şehrin en uzun binası Hotel Bulgaria.

Doğu Avrupa’nın Paris’i : Bükreş

Burgaz’dan ayrılıp rotamızı yakınlarda başka bir ülkeye ve şehre, Bükreş’e çeviriyoruz. Yol yaklaşık 4,5-5 saat sürdüğünden kendimize dinlenme noktası olarak yine Bulgaristan’ın Şummu şehrini seçtik.Yine burası da yeşilliğiyle gönlümü çalan, küçük şirin bir şehir oldu.Yol üzerinde Rusçuk şehri de duraklayabileceğiniz noktalardan.

Tuna Nehri’nin üzerinden geçerek, nehrin en son duraklarından biri olan Bükreş’e geliyoruz. Bükreş son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, “Doğu’nun Paris’i” olarak anılan bir şehir aynı zamanda bildiğimiz üzere Romanya’nın başkenti.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Bükreş
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Bükreş

Şehirde görülecek, gezilecek çok fazla yer olduğundan dolayı bu şehre ayrı bir yazıda anlatmam bu şehrin hakkıdır. Kendisini rotanın en iddialı şehri ilan ediyor ve arabayla ulaşabileceğimiz vizeli bir şehir olarak mutlaka not almanızı istiyorum. Detaylı Bükreş gezi rehberi için linki tıklayın. Bükreş Gezi Rehberi

Çarlar Şehri : Tırnova

Evet sıra bu rotadaki en son ve en çok sevdiğim şehre geldi! Yine Bulgaristan’a geri dönüp bir Bulgar şehrine uğruyoruz. Bulgaristan’ın Veliko Tarnavo’su, Osmanlı döneminde yaşanan “Tırnova Cadı Olayı” ile de bilenen, Yantra Nehri’nin kenarına kurulmuş, eski tarihiyle “Çarlar Şehri” olarak anılan , yine yemyeşil bir şehir Tırnova’dayım.

Şehri araştırmaya başladığımda ilk dikkatimi çeken şey şehrin Ortaçağ’a uzanan geçmişi ve Osmanlı izleri taşıyan evleriydi. Öyle ki Osmanlı Devleti bu şehir üzerinde tam 485 yıl hüküm sürmüş. Aynı zamanda Bulgarlar da bu şehre çok önem veriyor bu yüzden Bulgarca’da “Yüce”anlamına gelen “Veliko” ismini şehrin ismine eklemişler. Aynı zamanda merkeze geldiğinizde her yerde Japon turistleri görünce şehrin turistikliği anlayacaksınız.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Tırnova
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Tırnova

Şehri keşfetmeye başladığımızda Osmanlı tarzındaki evlerle donatılmış şirin sokaklara giriyoruz, ki en ön plana çıkan yeri “Samovodska Charsia” yani “Samovodska Çarşısı”. Adından anlaşılacağı üzere eski yine Osmanlı tipindeki çarşılara çok benziyor.Çarşı üzerinde “Coffee on Sand” diye sunulan, bizim Türk Kahvemizin aynısının ikram edildiği kahve dükkanlarında mola verebilirsiniz ve aynı zamanda Türkler’in Osmanlı’dan kalan bakırcılık geleneğini devam ettirdikleri dükkanları da görebilirsiniz. Çarşı içinde dolanırken 19.yüzyılda Hacı Nikolov adına yapılan, günümüzde ise müze, restoran ve otel olarak kullanılan Hadji Nikolov Han’a uğrayıp serin bahçesinde mola vermeyi unutmayın.Ayrıca yemekleri de gayet başarılı, Bulgaristan’ın meşhur Şopska Salatası’nı da burada deneyebilirsiniz.

Bir Ortaçağ ve Tepeler Şehri

Şehirde Ortaçağ’dan beri hizmet veren yapılar bulunmakta, bunlar; St.Paul Kilisesi ve en turistik noktası olan Tsarevets Kalesi. Kale’ye gidemeseniz de  olsak da tepeler üzerine kurulu bu şehirde, Yantra Nehri’ne şöyle bir kuşbakışı bakmadan dönmeyin. Samovodska’ya çıkan sokak üzerinde, şans eseri girdiğimiz dar bir sokağın sonunda muhteşem bir manzarayla karşılaştım.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası - Tırnova Manzarası
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası – Tırnova Manzarası

Yükseklik korkunuz yoksa mutlaka bu balkonda fotoğraf çektirin, harika bir manzara. Hatta hatıra olarak kilitlerinizi de buraya asabilirsiniz. Şanslıysanız yine aynı yol üzerinde yer alan restoran ve kafelerde yer bulup, bu nehre karşı güzel vakit geçirebilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Rotası
Hafta Sonu Yurtdışı Rotası

Rotamızı bu güzel şehirle sonlandırıyoruz, dilerseniz yine Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden birkaç şehir daha ekleyebilirsiniz.

Son bilgiler olarak, bu iki ülke Avrupa Birliği‘nde olsa da, Bulgaristan ve Romanya’da para birimlerinin farklı olduğunu hatırlatalım. Bulgaristan’da Leva, Romanya’da ise Ley kullanılıyor. Paranızı şehir merkezlerinde de rahatlıkla çevirebilirsiniz.

Her iki ülkede de rahatlıkla İngilizce konuşabilir, hatta iki ülkede de, özellikle Bulgaristan’da Türkçe kullanımı yaygın olduğu için ilk başta Türkçe bilip bilmediklerini bile sorabilirsiniz, benim gibi Türkçe’yi gayet iyi bilen insanlarla İngilizce konuşmaya çalışma hatasına düşmeyin. Yine konaklama ve yeme-içme durumu için de, diğer Avrupa şehirlerine göre  çok azami harcayabilirsiniz.

Eğer aracınızla gidiyor iseniz, o anki kur durumlarını ve benzin fiyatlarını göz önünde bulundurmanızda yarar var. Dönüşte geçeceğiniz sınır kapısını da rotanıza göre seçebilirsiniz. Sınır Kapılarımız

Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum, başka rotalarda görüşmek üzere !

İrem Uzel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here