Gebze-Halkalı Banliyö Hattı – Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?

2

BU TRENİN SONU NEREYE GİDİYOR?

Bu sıra çift olan arkadaşlarımdan sık aldığım bir sorudan, arkadaşlarla hatta kafa dinlemek isteyenlerin de tek yapabileceği bir aktiviteden bahsetmek istiyorum size umarım sizin de ilginizi çeker. ? Bildiğiniz üzere Gebze-Halkalı şeklinde uzun bir hat açıldı ve benim aldığım sorular da zaten bunun üzerine çünkü ben o İstanbul ile ne alakası var denilen Gebze bölgesine yakın yaşıyorum.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Gebze-Halkalı Marmaray
Marmaray hattı açıldığından beri farklı bir aktivite olarak görülüp trenin sonunda inip o alanda dolaşmak isteyen ama nereye gideceğini bilmeyen insanların ve soruların çoğaldığını fark ettim bu yüzden bende küçük ama şeker bir rota hazırladım size. Yani insanlık için küçük benim için biraz daha büyük bir adım olacak bu.

Öncelikle herhangi size yakın bir Marmaray hattından Gebze yönüne binmeniz gerekiyor ama küçük bir uyarı yapmam gerekirse, kısa trenler maalesef Gebze yönüne gitmemektedir, Söğütlüçeşme durağında sizi indirip tekrardan tren beklemeniz istenmektedir bu yüzden beklerken hep bekleme alanının en sonunda beklemenizi tavsiye ederim böylece gelen tren uzun değilse önünüzde durmayacaktır ve tekrar bekleyip daha kalabalık olana binmek zorunda kalmayacaksınız, hem o en son kısım diğer yerlere kıyasla daha boş oluyor. ? Ayrıca tren saatleri için tıktık 🙂

Bir sonraki adımınız ise uzuuun bir tren yolculuğu olacak yanınıza yiyecek alın derim varana kadar insan acıkıyor belki de ben acıkıyorumdur bunu bilemeyiz tabii. ? İneceğiniz durak ise zaten son durak olan Gebze olacak. İşte şimdi kemerleri takın hazırsanız sizi küçük kasabamda kısa bir yolculuğa çıkaracağım.
yol 1
Trenden inince izleyeceğiniz güzergah vol.1

İndikten sonra yapmanız gereken ilk şey bir görevli ya da bekçi bulup benzin istasyonu olan veya 17B duraklarının olduğu çıkış neresi diye sormak olsun, diğer yerlerden aman diyim çıkmayın oralardan binmemiz gereken otobüs kalkmıyor.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
İzleyeceğiniz yol güzergahının devamı vol.2 – Gebze-Halkalı Hattı

Tam olarak bu çıkıştan çıktıktan sonra (yukarıda haritadan gösterdiğim gibi) dümdüz yukarı yürüyün çıktıktan sonra sağınıza bakınca zaten kocaman benzinliği göreceksiniz işte onun önünde ki duraktan bineceğiz otobüse ama size ufacık kötü bir haberim var ki kocaman konforlu ve püfür püfür klimalı belediye otobüslerimiz maalesef para almıyor Kentkart çıkartmanız gerekebilir. (Kentkart için çıktığınız çıkışın karşısındaki büfeye sorabilirsiniz, dolum yapıyor fakat kart çıkarıyor mu bir bilgim yok.)

Tabii ki kentkart çıkartmadan da ulaşım sağlamanın bir yolu var o da şu ki, dolmuştan dönme yeşil otobüslerimiz!

Kendileri para kabul eder. (ücreti 2.75 TL’dir.)  Numarası ise 502’dir. Bu eziyet kısa sürüyor ama merak etmeyin çünkü sahile en fazla 15 dakikada varıyor kendileri. Bindiğiniz de sahilde ineceğiz haber verir misiniz dediğinizde sizi indirirler zaten ama sizde denizi gördüğünüzde inebilirsiniz. ?

E neden sahil? İstanbul da var zaten, bunun için mi geldim deyip geçmeyin çünkü İstanbul da hiçbir sahili Darıca sahil kadar sevemem ben.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Darıca sahili ve ben. Sağdaki ben

Neler yapalım? – Gebze-Halkalı Hattı

Şimdi gelelim neler yapılır burada? Öncelikle kentkart alabilmiş olanlar sevinin! Çünkü Kobis’in bisikletleri var ve Kentkartı olanlar saati 1 TL’ye kiralayabiliyor! Haydi tabanınıza kuvvet. ?

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
1 TL ile kiraladığım canım bisikletim

Sabah geliyorsanız yiyeceğiniz ve termosunuzla gelin çünkü mükemmel bir kahvaltı ortamı var. Piknik mi diyorsun la sen? Dediğinizi duyar gibiyim. Yani şöyle piknik isterseniz bayraktepe adı verilen mangal ve piknik bölgemiz zaten var hem de denize sıfır! Ama bu bahsettiğim kahvaltı yeri bambaşka! Bizim tabirimizle çardaklarda denizin üzerinde kendi getirdiklerinizle hiçbir ödeme yapmadan nefis bir kahvaltı geçirebilirsiniz.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
tatlış çardaklar (içerlerinde masa-bank var)

Derseniz ki ben kendim getirmek istemiyorum yok mu şöyle uygun ama güzel kahvaltılar? Fiyat konusuna gelince İstanbul da sırf deniz kenarı diye eklenen sıfırları unutun burası Darıca. ?

Nereye Gidelim? / Gebze-Halkalı Hattı

Darıca Sahil Teras Kafe / Gebze-Halkalı Hattı

Belediyenin olan manzarası ise denize sıfır olan bu mekanın açık büfe kahvaltı servisi bulunmaktadır, ücreti mi? Sadece 30 TL! İçinde ise ne ararsanız var, üstelik her şey sınırsız. Doya doya çayınızı için derim.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Teras Kafe

İskele Park Cafe

Bu mekan sadece karnınızı değil gözlerinizi de doyuruyor. Nasıl mı? Bu güzel mekanın özellikleri say say bitmez, deniz kenarlarında ve denizin üzerinde, kış zamanları için iç tarafı bulunan bu mekanın içinde kahvaltınızı yaparken dalga sesleri dinleyebilir hatta denizin üzerinde kahvaltı yapabilirsiniz! Üstelik çocuğunuz varsa çocukların oynayabileceği küçük oyuncaklı bir alana da sahip. Bu mekanın ücreti ise serpme kahvaltı alırsanız 2 kişilik 60 TL’dir çay ise sınırsız ve termos ile servis ediliyor fakat porsiyonlar büyük olduğundan 3 kişinin almasını tavsiye ederim. Yani 3 kişi gidin 2 kişilik serpme alın bence. Yeri ise sahilin sonuna kadar yürürseniz göreceksiniz.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Kahvaltım ve ben. Soldaki ben

Dip not: Bu mekana doğru giderken bu deniz fenerini göreceksiniz bir fotoğraf çekilip hatıra bırakın derim, güzel fotoğraflar çıkacağına eminim.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Şekil A’da görüldüğü üzere

Ve sahilde son olarak bir yorgunluk kahvesi içip biraz alışverişe mi çıksak?

Seyir Köşkü

Dilerseniz burada çok uygun fiyatlara yemek de yiyebilirsiniz fakat Türk kahvesi günün sonunda bu mekanda çok iyi gelecektir, ağaçların ve denize yukarıdan bakabilmek, temiz hava bütün yorgunluğunuzu alacaktır. Kahvenin ücreti ise sizi bilmem ama cüzdanınızı rahatlatacağına eminim çünkü sadece 6 TL!

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Seyir Köşkü

Enerjiler toplandıysa şimdi de Gebze’de alışverişin adresi olan Gebze çarşısına gidelim. Sahilde gördüğünüz ilk kişiye nereden otobüse binebilirim diye sorun ve durağa gidin, yine 502 numaralı otobüse bineceğiz buradan çok sık geçmediği için biraz bekleyebilirsiniz, baştan uyarayım da.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı - Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Çoban Mustafa Paşa Camii

Otobüse bindikten sonra Mustafa Paşa camisine gideceğinizi söyleyin, (bu arada bu caminin de uzun bir tarihçesi vardır gitmişken ilginizi çekiyorsa bir bakın derim.) indikten sonra da meydanı sorup bulun sonrası zaten mağazadan mağazaya gezmece.

Dönüşü de yine 502 numaralı otobüse binip istasyonda ineceğinizi söyleyip en başta geldiğiniz benzin istasyonunun orada inebilirsiniz.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir, Darıca-Gebze’ye gelirseniz bana fikir ve düşüncelerinizi söylerseniz sevinirim. Bir delilik yapıp ve çıkın çıkın gelin. ?

İstanbul’un diğer semt ve ilçeleri ile ilgili sitemizde onlarca yazı yayında. Örnek olarak birini buraya bırakıyorum. Diğerlerine İstanbul kategorisi altından ulaşabilirsiniz. Moda

2 YORUMLAR

    • Çok teşekkür ederim☺️ Bende tecrübe ettikçe bir şeyleri paylaşıyorum. Umarım ileride de daha fazla paylaşacak yer görür, burada sizlerle paylaşırım ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here