Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

0

Friends Karakter İncelemesi: Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Baştan söyleyeyim, bu yazı ciddi spoiler içerecek. Bu caağnım dizinin 10 sezonunun 10’unu da izlemediyseniz yazıyı okumamanızı tavsiye edeceğim. Ayrıca hala Friends izlememiş olmak da ne bileyim…😊 Konumuz: Friends Karakter İncelemesi: Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Friends severler, hazırsanız başlıyoruz.

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Friends Karakter İncelemesi: Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Friends’i Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Cevap net. Çünkü senden, benden, bizden. Bu yüzdendir ki hepsini can dostlarımız gibi sevdik. Friends severseniz ve yazımı okumaya devam ediyorsanız eminim ki Friends Reunion’ı izlemişsinizdir. O nedenle oradaki bilgileri tekrar etmeyeceğim ama elbette ki dizinin seyircilerin önünde çekilmesi, seyircilerden gelen tepkilere göre senaryonun şekillenmesi, 10 sezon boyunca oyuncuların her bölümde full kadro yer alması, ekibin her bölümden önce bir araya gelip kucaklaşması, David Schwimmer ile Jennifer Aniston arasındaki o doğal, hatta yıllar sonra da gerçek olduğunu öğrendiğiniz kimya (ilk öpüşmelerine şahit olmuşuz mesela)… Hepsi Friends’i ikonik dizi yapan ve unutulmaz kılan ayrıntılar.

Psikolog kimliğimden faydalanarak Friends sevgimizi bir psikoloji kavramıyla açıklamak istiyorum: Salt Maruz Kalma Etkisi (Mere Exposure Effect). Aşinalık prensibi olarak da bilinen bu etki, aslında aşina olduğumuz şeylere karşı kuruğumuz yakınlığı açıklıyor. Yani kendi hayatımıza benzer hayatlar, duygularımıza benzer duygular, arızlarımıza benzer arızalar gördüğümüzde bir bağ kuruyoruz. Bu yüzdendir ki Friends karakterleri ev arkadaşlarımız gibi oluyor 10 sezon boyunca. Hatta sonra bir tur daha dönüyoruz veya random bölümler açmaktan kendimizi alamıyoruz.

Gelelim karakterlere…

Rachel Green (Jennifer Aniston)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Rachel Green (Jennifer Aniston) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Dedik ki karakterlerde kendimizden bir parça buluyoruz, o zaman müsadenizle milyonlarca ortak noktam olan Rachel’a mini bir torpil geçerek önceliği kendisine veriyorum.

Moda tutkunu, şımarık, zengin kızımız Rachel. Toplumun şanslı kesiminde yer almış, bir şekilde hep yıldızı parlamış, tam bir piremses. Dizinin ilk bölümünde Rachel nişanlısı Barry’i düğünde terk edip yepyeni bir hayata yelken açıyor. Hikayeyi biliyorsunuz… Rachel garsonluk yapar, bir yandan Ross ile gel gitli ilişkisi başlar. Monica’nın bir bölümde tanımadığı gibi “I love Ross, I hate Ross, I love Ross, I hate Ross…” 😊 (Were they in a break?)

Rachel piremses. O yüzden özellikle ilk sezonlarda her durumda haklı olduğunu düşünen, zaman zaman kibirli olabilen bir Rachel tanıyoruz. Fakat Rachel karakteri yaşam koşulları en çok değişen, dolayısıyla da en çok gelişim gösteren karakter bana göre.

Rachel tüm hikayesiyle karşımızda dimdik dururken, Joey ile ilişki yaşamaya kalktığında bir duygusal yoksunluk içerisindeydi mesela. Biz bunu böyle adlandırmadık belki ama anladık, empati kurabildik. Ross’un düğününde onunla birlikte gözümüz doldu, Ross nikah töreninde yanlış ismi söylediğinde nefesimiz kesildi anlık. Rachel’mış gibi sevindik😊 Kot tulumlarıyla da, stilettolu iş kadını halleriyle de biz Rachel’ı çok sevdik. Bu anlamda dizinin styling anlamında da yıldızı Rachel’dır diyebilir miyiz? Şüphesiz.

Ross Geller (David Schwimmer)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Ross Geller (David Schwimmer) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Ah Ross, üzümlü kekim… Dizinin en naif karakteri bence. Boşanma konusunda uzman bir paleontolojist. Paleontolojist’in ne olduğunu da sayesinde öğrendiğimiz doğrudur. Hassas, duygusal, bir yandan mantık yürütme becerisi güçlü, biraz bahtsız bir karakter. Doğduğu günden beri Rachel’a aşık. Fakat bu aşk bir obsesyona dönüşmüyor, Rachel’sızken hayatına devam edip önüne bakabiliyor. Ara verdiklerinde yani😊 Bu yönüyle aslında Ross seyircinin gözünden “ezik” olmaktan çıkıyor.

Ross ailesi tarafından her daim takdir edildiğinden mükemmeliyetçilik şeması geliştirdiğini düşünüyorum. Aynı takdir ve onayı çevresinden alamadığında kendine baskı yapıp bazı kalıpların içine hapsoluyor. Carol’ın lezbiyen olduğunu fark ederek evliliğini sonlandırması belli bir sezona kadar Ross’un en büyük yıkımlarından olsa da dizinin genelinde bu konuyla başa çıkma yöntemleri adeta zamanın çok ötesinde. İnanmayan Suzan ile Carol’un düğün bölümünü izlesin (S2E11: “The One with the Lesbian Wedding”).

Ross ile ilgili bir diğer dikkat çeken detay, bağ kurma konusundaki doğal güdüsü😊 Bunu da ebeveynleriyle kurduğu güvenli bağlanma ile açıklamak mümkün. Rachel ile olan bağı, evlilik müessesine katkıları veee tabii ki Maymun Marcel… Ross’un bağlanma konusundaki muazzam güdüsünün en tüylü kanıtıdır Marcel.

Biz seni başarısız kocaman kalbinle çok sevdik evlilik Reis.

Monica Geller (Courteney Cox)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Monica Geller (Courteney Cox) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Geller’lardan devam edelim. Ross’un küçük kardeşi, temizlik takıntılı, hırslı ve hayatının bir dönemi obezite gerçeği ile yaşamış Monica. Yeri gelmişken söyleyeyim, diziye dair bir eleştiri yapacak olsam, ideal kadın bedeninin “zayıflık” olarak vurgulanmasını eleştirirdim. Monica zayıfladığında “güzelleşen” bir karakter. Chandler onun fazla kilolarıyla dalga geçen bir ergenken, Monica ile sevgili olmak için çabalayan bir yetişkine dönüşüyor mesela… Tabii Mon zayıflayınca. Yıllardır görüşmediği arkadaşları eski bedeni ile hala dalga geçebiliyor mesela Monica’nın…

Monica’nın hırsını ve sevilme ihtiyacını ailesi tarafından ihmal edilmiş bir çocuk olmasıyla açıklayabiliriz belki. Eleştirel ebeveyn sahibi çocuklar yetersiz benlik algısı geliştirebildiği gibi mükemmeliyetçi eğilimlere de sahip olabiliyorlar. Aynı zamanda Monica kilolu, hatta obez bir ergenlik geçiriyor. Bu kritik dönemde çirkin hissetmesi sebebiyle de hırs şeması tetiklenmiş olsa gerek.

Monica’nın Richard ile olan birlikteliği de “bakım veren” ihtiyacını gösteren bir ilişki. Daha sonra Chandler ile başlayan ve evlilikle sonuçlanan ilişki de biraz çekim teorisi, biraz konfor alanı… Artık nereden bakarsanız. Fakat bu ilişkinin bize koşulsuz sevgi ve sonsuz kabule dair çok şey öğrettiği kesin.

Chandler Bing (Matthew Perry)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Chandler Bing (Matthew Perry) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Gelelim dizinin en sarkastik karakterine… Kimsenin bilmediği ya da bir şekilde öğrenemediği bir mesleği var (hatta bu konu Monica ve Rachel’a dairelerini kaybettirmişti). Ama beyaz yakalı olduğu konusunda hemfikiriz sanıyorum. Chandler kadınlarla çok rahat ilişki kuramayan, hatta bu nedenle Janice sarmalında defalarca dolaşmış bir adam. Derken Londra’da o dürtüsel gece yaşanıyor ve Chandler kendini açıklamak zorunda kalmadığı, bu anlamda müthiş konforlu hissettiği bir ilişki içerisinde buluyor kendisini. En yakın arkadaşıyla… Hatta öyle ki, kaçıngan bağlanma şemasından güvenli bağlanmaya geçtiğine şahit oluyoruz günden güne.

Chander’ın “Hani marjinal bizdik?” dedirten bir ailesi var. Erotik roman yazarı annesi, crosdresser babası…  Chandler’ın sürekli espiri yapması, kendisinin de zaman zaman belirttiği gibi bir savunma mekanizması.

Biz yersiz espirileri, destekleyici eş ve muazzam ev arkadaşı halleri ile Chandler’ı da pek bi sevdik elbette.

Joey Tribbiani (Matt LeBlanc)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

“How you doin’?” cümlesi sizin de zihninizde yankılandı mı?:)

Karşı cinsle en rahat iletişim kuran karakterimizin flört konusunda allah vergisi bir yeteneği var. Öyle ki, “How you doin’?” dediğinde Pheobe’yi dahi kıkırdatabiliyor. Sanırım bu yüzden Joey’nin en çok vurgulanan özelliği flörtözlüğü ve cinsel performansıydı. Aslında Joey ile yalnızca cinselliği değil, diğer haz merkezli konuları da ilişkilendirmek mümkün, mesela yemek yemek. Biliyorsunuz, “Joey doesn’t share food!”.

En büyük hayali aktör olmak olan Joey, seçmeden seçmeye sürüklenir. Hayalkırıklıkları kadar başarılarına da şahit oluruz (mesela Days of Our Lives). Joey dizinin en saf karakteri bana göre, kimilerine göre de en çekicisi. Hatta Joey karakteri için yapılmış bir dizi bile var. Yani son bölümde Joey boynu bükük kaldı diye üzülmeyin, seveni çok😊

Joey’nin aile hayatı, psikolojik altyapı ve ruhsal derinlik bakımından dizide en az yer kaplayan karakter olduğunu düşünüyorum.

Phoebe Buffay (Lisa Kudrow)

Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?
Phoebe Buffay (Lisa Kudrow) – Friends Karakter İncelemesi | Friends Karakterlerini Neden Bu Kadar Çok Sevdik?

Smelly cat, smelly cat… What are they feeding you?:)

Dizinin en renkli karakterini sona sakladım ve bence Pheobe başlı başına bir yazının konusu olabilecek bir karakter. Ne desem az kalacak, yetmeyecek gibi hissediyorum. Senariste bir kez daha kucak dolusu saygılar diyerek iki kelam edeyim dilim döndüğünce.

Pheobe’nin tek başına Friends’i bir adım öteye taşıdığına inanıyorum. Grup içindeki en tahmin edilemez, en dengesiz, bir yandan da en birleştirici karakter Pheobe. Kişisel alanını çizme konusunda da inanılmaz başarılı olduğunu düşünüyorum. Hem grubun içinden, hem de olabildiğine bağımsız…

Annesinin intiharını mı, sokaklarda yaşamasını mı, ikiz kız kardeşini mi, yıllar sonra bulduğu erkek kardeşini mi, doğurduğu üçüzleri mi, bestelediği şarkıları mı, bisiklet fobisini mi, psişik güçlerini mi, hayalgücünü mü, çocuk ruhunu mu, kıvrak zekasını mı, kocaman kalbini mi konuşayım bilemiyorum gerçekten ama Pheobe bunların hepsinin 3 katının 1 fazlası gibi geliyor bana.

Son söz…

Bu yazı hiç bitmeyebilir, Friends üzerine tonlarca şey daha söylenebilir, her karakter sayfalarca anlatılabilir… Belki sizin dünyanızdaki Rachel ve Ross benimkinden farklıdır, belki Monica ile Chandler sizde bambaşka yerlere dokunmuştur… Belki siz Joey’i daha iyi anlamış, Pheobe’yi benden daha derin içselleştirmişsinizdir… Ama eminim hepsinin parmak izi ruhunuzdadır. Hepsini çok sevdik, çünkü hepsinde kendimizden parçalar bulduk, sonra puzzle misali yerleşti onlar dünyamıza.

Ne diyeyim ki, iyi ki hayatımızdalar. Belli ki yıllar yılı gitmeyecek, nesilden nesile aktarılacaklar.

O zaman hep bir ağızdan:

So no one told you life was gonna be this way

Your jobs a joke, you’re broke, your love life’s DOA

It’s like you’re always stuck in second gear

And when it hasn’t been your day, your week, your month or even your year but..

I’ll be there for you!

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilir, daha fazla bilgi için buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

İlgili yazılar:

Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Nostalji Severler için: Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Komedi Dizisi

En Komik Dizilerden En Komik Bölümler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here