Fas’ta Nerede Ne Yenir? Ne İçilir ? | Fas’ta Mutfağından 11 Lezzet

Fas'ta Ne Yenir?

Fas’ta Nerede Ne Yenir? Ne İçilir ? Fas’ı gezmeye devam ediyoruz. Bugünkü yazımın konusu biz gezginler için çok önemli olduğunu düşündüğüm başka bir ülkedeki yemek kültürüne nasıl adapte olduğumuzla ilgili .

 

Fas’ta Nerede Ne Yenir?
Fas’ta Nerede Ne Yenir?

 

Ne zaman bir ülke ziyareti yapsam gezip görmek kadar yemekleri ve günlük hayattaki alışkanlıklarını keşfetmek de yaptığım gezilerin bir parçası oluyor. Her ülkenin mutfak kültürü, kendilerince gurur duydukları noktalardan biridir.

Biz gezginlerde onlara saygı duyuyor ve kendi gelenek göreneklerimize bağlı kalmadan gezip gördüğümüz yerlerdeki kültürü yaşamaya çalışıyoruz. Bunları yaşayarak ülkedeki kültüre ortak oluyoruz.

Fas ile ülkemiz arasında önemli noktalardan biri misafirperverlik. Nereye konuk olsam ellerinde ne varsa önüme sundular. Üstüne bu ikramları bitirmeden sofradan kalkmanıza izin vermiyorlar. Bu yüzden tıka basa doymuş bir şekilde ve artık yeter lütfen diyerek sofralardan kalkıyor oluşum hala gözümün önünde . Daha tatlı var içecek var çerez var derken gelsin verilen kilolar.

Fas Mutfağına Dair İlk Deneyim

Her gezimde olduğu gibi Fas için de detaylı yeme içme araştırmalarında bulundum. Fakat oraya girmeden her şey anlamsızdı. Sadece fotoğraflara bakıp hayır ben bunu yiyemem dediğim yiyecekler bile vardı ama durum öyle olmadı hepsi birbirinden lezzetli olan bu yemekleri ilk olarak ülkenin havayolu şirketi olan Royal Air Maroc’da deneme fırsatı buldum. 5 saat süren yolculuğumda uçakta verilen yemekler az çok ne ile karşılaşacağımı belirlemişti.

Ana yemek olarak iki seçenek sunuluyor; tavuk ya da balık. Ben tavuk aldım yanındaki pilav ise kuş üzümlü, fıstıklı idi. Burada tatlı ve tuzlunun tüm dünyada karışabileceğinin örneğini de görmüş oldum.

Ekmek mini baget şeklinde. Ülkede ki Fransız etkisiyle baget ekmek yaygınlaşmış. Yoğurtlar genelde meyveli tarzda. Bizdeki gibi sade yoğurt bulmak biraz zor . Yemek sonrası ikram edilen naneli çay tam Fas yansıması idi.

 Sıcak- Soğuk İçecekler/ Fas’ta Nerede Ne Yenir?

 The A’la Menthe

Fas kültürünün en yaygın yansımalarından birisi olan naneli yeşil çay aslında. Eğer ülkemizde yeşil çay içiyorsanız tadı yabancı gelmeyecektir . Fakat yeşil çay sevmiyorsanız ve denemediyseniz tadı maalesef acı gelecek. Sanırım bu sebepten size sormadan koca bir demlik demleyip, demliğin içine şeker boca ediyorlar. Şeker hastası olmamaları mucize bence

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.