Kahve Severler Buraya – Evde Kahve Demleme Yöntemleri / #evdekal

2

Evde Kahve Demleme Yöntemleri – Karantinada Kahve Keyfi

Herkese merhaba! Çok lezzetli bir yazı ile karşınızdayız. Ben yazarken büyük bir keyif aldım, umarım sizlerde okurken keyif alırsınız..

Evde Kahve Demleme Yöntemleri
Evde Kahve Demleme Yöntemleri

Evde kahve demleme yöntemlerinden bahsedelim istedik. Korona döneminde evlerimizde daha fazla vakit geçirmek aslında bize bazı şeyleri de öğretti diyebilirim. Kahve sevdiğim için de ekstra bu alanda bir şeyler öğrenmeliydim. Daha öncesinde kahve ve sağlık üzerine sizler için bilimsel derleme yazısı paylaşmıştık. Linkini de ekleyelim ki gözatmayı unutmayın! Sağlıklı İçecekler – Kahve

Son dönemlerde duyduğumuz 3.Nesil kahve terimi ortaya çıktı. Peki nedir bu kavram? Yazıma öncelikle bu kavramlardan bahsederek başlamak istiyorum. Tükettiğimiz gıdalarında bir tarihsel gelişimi mevcut ve bunları öğrenmek farkındalık artırabiliyor. Ben bu tür hikayeleri de çok seviyorum açıkçası..

Kahve Nesilleri Nelerdir?

1.Nesil Kahvecilik

1900’lerin başına denk gelen bu süreç, suda çözünebilen çeşitli işlemden geçirilen toz kahveyle başlayıp, R.W Hills ile Austin’in kahveyi vakumlu paketlere koyarak satma fikri ile yayılmış. Bu fikirle birlikte kahve, daha uzun sürelerde saklanabilir hale gelmesi nedeniyle dünayda tüketim hızı yayılmaya başlamış. Böylece hazır-instant kahve kavramı ortaya çıkmış. Bu dönemde Nescafe ve Jacobs aslında başı çekerek, bu alanda bir pazar oluşturmuşlar.

2.Nesil Kahvecilik

1960’larda ortaya çıkan bu nesil ise biraz daha kahvenin özelleştirilmesi arayışı sonucu ortaya çıkmış. Böylelikle daha aromatik , farklı bölgelerde yetişen kahveler de kullanılmaya başlanmış ve daha özel tatlar keşfedilmeye başlanmış. Espresso, Cappucino, Latte vb. kahve çeşitleri,  soğuk demleme gibi farklı kahveler keşfedilmiş. Bu neslin en önemli ve ünlü temsilcisi ise Starbucks’tır.

3.Nesil Kahvecilik

2002 yılında ilk defa karşımıza çıkan bu kavram, insanların daha da özel bir arayışı sonucu doğmuştur. Kahve çekirdeğinin özelliği, türü ve demleme yöntemleri hakkında bilginin de verildiği bir akım olarak karşımıza çıkıyor. Kahvenin ne kadar demleneceği, hangi ekipmanın kullanılacağı, çekirdek boyutuna göre yoğunluğun anlaşılması ve ona göre farklı aromalarla kahvenin zenginleştirilmesi gibi pek çok konu baristalık mesleğini oluşturuyor. Standardın dışına çıkmayı sevenler ve kahveyi ilgi alanı haline getiren bir akım diyebiliriz.

Evde Kahve Demleme Yöntemleri

Kitap okurken, çalışırken, evde veya ofiste yaptığımız işleri, kokusu ve tadı ile keyifli hale getiren kahveyi nasıl demleyebiliriz? Sizler bu yazıdan sonra eminim benim gibi merakınız daha da artacak… Çünkü yaptığınız bu kahve tamamen size özel oluyor. Tercih ettiğiniz kahve türü başrolde iken, demleme yöntemi-süresi başrol yardımcısı, süt, aroma, şeker ise yan roldeler. 🙂

Kahve demleme yöntemlerinde karşımıza çıkan farklılıklar; kahvenin inceliği ve su ile temas süresi. Kahve granüllerinin kullanılan yöntemlere göre büyüklüğü ise;

  • Moka Pot:İnce taneli
  • V60:Orta taneli
  • Chemex, French Press:İri taneli olmak üzere sınıflandırılmaktadır.

Tabi ki her yöntemin bir ince noktası olmalı değil mi? Öğütme incelikleri nelerdir diye merak ettim ve genel olarak 1-15 aralığında kahvelerin öğütüldüğünü öğrendim. Filtre kahve makinesi için 7-9,  pour over- V60  için 5-8, French press 12-15, Mokapot için 2 idealmiş. Kahve ile ilgili özelliklere dair  temel bilgilerimizi tamamladığımıza göre, ekipmanlarımızla demleme yöntemlerine devam edelim!

French Press

Genel olarak herkesin artık aşina olduğu en pratik ekipman meşhur French press! Kullanımı ve portatif oluşu gerçekten büyük bir kolaylık sağlıyor bizlere. 1800’lü yıllarda Fransız icatı olup, geliştirimi İtalyanlar tarafından yapılmış. Günümüzde çeşitli boyutlarını da her yerde bulabiliyoruz. French press için kahve granülü iri olmalıdır. Kahve miktarı ise ekleyeceğiniz suyun 1/10 oranında olması ideal. Diğer önemli nokta ise suyun sıcaklığıdır ve 90 ºC üzeri olmamalıdır. Aman kahvenizi yakmayın dostlar! Sonra acımsı bir aroma tadı alabilirsiniz. Kahve üzerine suyu ekledikten yaklaşık 4 dk bekledikten sonra mis gibi kahveniz hazır.

Çok ufak olarak evde French Press ile pratik “Cold Brew” yapımından bahsetmek istiyorum. İşlem basit, soğuk su ile kahveyi 24-48  saat buzdolabında bekleterek demliyoruz. Fakat bekletirken bu karışımın hava ile temasını kesmeniz gerekiyor.

Chemex

1940’lı yıllarda Alman Dr. Peter Schlumbohm tarafından icat edilmiştir ve pratik demleme yöntemlerindendir. İnce bir filtre kullanılmaktadır ve sıcak su ile ilk olarak filtre kağıdını ıslatabilirsiniz. Kahveyi ekledikten sonra, kaynamış ve dinlenmiş su yavaşça  eklenir ve 30-40 sn kadar demlenmeye bırakılır. Bu tür pour over (üzerine dökmek) demleme yöntemlerinde 1/16-25 oranında su kullanılıyor. Yani 1 g kahveye eklenecek su oranını böyle hesaplayabiliriz. Sert veya yumuşak tadını da aynı zamanda ayarlayabiliriz. Chemex yöntemi ile bir kaç fincan kahve demleyebilirsiniz.

Evde Kahve Demleme Yöntemleri
Evde Kahve Demleme Yöntemleri

Hario V60

Japonya’da çıkmış olan bu yöntem aslında Chemex ile aynı gibi. Külah şeklinde olan demleme bölümü içerisine filtre kağıdı yerleştirilerek demleme işlemi gerçekleştirilir. Filtre kağıdı Chemex’ e göre daha ince olduğu için süzülme işlemi biraz daha uzun sürebiliyor. Porselen ve cam olan farklı türevlerini bulabilirsiniz. Tek kişilik bir kahve demleme yöntemidir. Filtre daha ince olduğu için, Chemex’e göre daha sert içimli bir kahve elde edersiniz.  Kahve – su oranı 1/15 ideal miktardır.

Evde Kahve Demleme Yöntemleri
Evde Kahve Demleme Yöntemleri

Mokapot

İtalyan 1933’te Alfonso Bialetti tarafından bulunmuş ve espresso yapma yöntemi için kullanılmaktadır. Ocak üstünde pişmeye dayanan bu yöntem artık filtre kahve severler tarafından da kullanılmaktadır. Mokapot klasik olarak aliminyumdur ama çelik yapımları da mevcut. Bu demleme yöntemi tabi ki size sert içimli bir kahve verecektir. 3 bölümden oluşmakta olan Mokapot’un alt bölümüne su konulur,  kaynayan su buharı filtredeki kahve granüllerinin arasından geçerek demlenen kahvenin üst bölümde toplanmasını  sağlar. Çok acı bir kahve istemiyorsanız, su kaynadığı an ocaktan almanız gerekiyor. Kahvenin gramajı ise bu yöntemde size ait dostlar.

Kahve Severler Buraya - Evde Kahve Demleme Yöntemleri / #evdekal
Mokapot – Evde Kahve Demleme Yöntemleri / Kaynak

Syphon – Sifon

1840 yılında deniz mühendisi bir kadın olan İskoç Robert Napier tarafından tasarlanan Syphon,  ispirtoyla çalışan alt bir bölüm üzerinde 2 adet hazne içermektedir. Syphon ile demleme yönteminde bir kişi için 1/ 17 oranı ideal. Alt hazne sayesinde ısınan su kılcal bir boru vasıtası ile üst tarafta bulunan kahve granüllerine çıkar, 2-3 dk sonra ısı uzaklaştırılır ve sıcaklığın düşmesi ile demlenen kahve alttaki hazneye geri akar. Ev için belki bu yöntem biraz eziyetli gibi görünüyor ama kafelerde sunum adına yaygın kullanılan bir yöntem.

Kahve Severler Buraya - Evde Kahve Demleme Yöntemleri / #evdekal

Benim için bu yazıyı yazmak çok keyifliydi. Bu yöntemlerin nerede bulunduğu, hangi detayları içerdiği, kahve yumuşak içim mi sert içim mi olur.. vb. gibi birçok şeyi anlatmaya çalıştım. Umarım sizlerde okurken benim gibi keyif alabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin dostlar.

Koronavirüs nedeni ile geçirdiğimiz şu zor günlere ufak bir keyif katmak için buradayız. En kısa sürede de gezi yazılarımızla aranıza dönmeyi Reshontheway ekibi olarak çok arzuluyoruz…

Sevgiler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here