Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

0

Elon Musk’ı Başarılı Yapan

5 Alışkanlık

Başarılı olmak istiyorsanız önce başarılı olmuş biri gibi davranarak işe başlayabilirsiniz. Bazı insanları başarılı kılan şeylerin çoğu, şans unsurunun yanı sıra, belirli alışkanlıklarını geliştirmiş olmalarıdır. Bu rutinlerin ne olduğunu ve bunları kendi hayatınızda nasıl kullanacağınızı öğrenmek bu sebeple sizin için de faydalı olacaktır.

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk‘ı başarılı yapan 5 alışkanlık belki de size bundan sonraki hayatınızda daha başarılı olma yolunda büyük ipuçları verecektir. Aslına bakarsanız sadece Elon Musk değil, dünyanın en zengin insanlarının çoğunun başarılı olmasını sağlayan İLK 5 alışkanlık olarak da bu listeyi baz alabilirsiniz.

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Elon Musk Kimdir?

Elon Reeve Musk, bilinen adı ile Elon Musk 28. Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğmuştur. Hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır.

SpaceX‘in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal‘ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün tasarımcısı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity‘nin de başkanıdır.

Başarılı Olmak için Geliştirilmesi Gereken 5 Önemli Alışkanlık

1 – Erken Kalkın

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Tüm gün başarmak istediğiniz en önemli üç şeyin üstesinden gelmek için sabah beşte kalkmak, hayatınızın kontrolünü yeniden kazanmanızı sağlar. Size, gerçekten de hayatınızı yönettiğinize dair bir güven duygusu verir.

Kendi kendine zengin olmuş milyonerlerin çoğu, iş günleri başlamadan en az üç saat önce yataktan kalkıyor. Birçoğu bu boş zamanı kişisel projelerin üstesinden gelmek, günlerini planlamak, kendilerine zaman ayırtmak veya egzersiz yapmak için kullanıyor.

2 – Çok Okuyun

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Başarılı insanlar her gün günlerinin 30 dakika veya daha fazlasını, eğitime veya okuyarak kendilerini geliştirmeye ayırırlar. Çoğu eğlence için okumaz; biyografileri, tarihi ve kişisel gelişim kitaplarını tercih ederler. İyi bir romandan hoşlanıyorsanız, bu da size yardımcı olabilir.

Ayrıca bilim, zevk için okumanın kariyerinize büyük oranda katkı sağlayacağını gösteriyor. Efsanevi yatırımcı ve kendi kendini yetiştirmiş milyarder biri olan Warren Buffett, geliştirdiği en önemli alışkanlığın okumak olduğunu söylüyor.

3 – Odaklanarak Düşünün

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Kendi kendini yetiştirmiş milyonerlerin çoğu, hayatlarında olan her şeye tek tek zaman ayırdıklarını söylüyor. Genellikle kariyerleri, sağlıkları ve kişisel ilişkileri üzerine derinlemesine düşünüyorlar.

Düşüncelerinizi analiz etmek için sessiz bir zamana sahip olmak, stresinizin azalmasına ve daha doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

4 – Egzersiz Yapın

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Düzenli olarak egzersiz yapmak, düşüncelerinizin sakinleşmesine ve kendinizi daha motive hissetmenizi sağlar. Birçok başarılı iş lideri, egzersiz yapmayı hayatlarında çok önemli bir noktada tutar.

Bu konuda örnek olarak milyarder Richard Branson’ı verebiliriz. Kendisi tenis oynamak veya bisiklete binmek için uyku düzenini sabah 5’te uyanacak şekilde uygulamaya başladığından beri üretkenliğinin ikiye katlandığını söylüyor.

5 – Size İlham Veren İnsanlarla Zaman Geçirin

Elon Musk'ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık
Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık

Kişisel ağınızda henüz motivasyonu yüksek insanlar yoksa eğer, bu sizi korkutmasın. Kendi kendine milyonerler bu durumlarda çeşitli alanlarda çalışmak üzere gönüllü olurlar. Bu da pozitif, motive olmuş başka kişilerle tanışmanın mükemmel bir yoludur.

Sizinle aynı sektörde çalışan veya kişisel ilgi alanlarınızı paylaşan kişilerle bir araya gelebilir veya gruplara da katılabilirsiniz. Tabii ki sadece bir araya gelmek veya tanışmak yeterli olmayacaktır. Ardından iletişim halinde kalarak kurduğunuz ilişkileri devam ettirmek de sizlere oldukça yarar sağlayacaktır.

Elon Musk’ı Başarılı Yapan 5 Alışkanlık için Uygulama Sırası Sizde!

Artık dünyaca ünlü, kendi kendine milyarder olmuş kişilerin başarı sırlarını biliyorsunuz! Yapmanız gereken tek şey, şimdi bunları kendi hayatınızda da uygulamak… Okuduğunuz üzere aslında sadece beş basit uygulama ile rutin alışkanlıklarınızın sizi başarı merdivenlerinden yukarı taşımasını sağlayabilirsiniz…

Başarıya giden yol aslında sandığınız kadar zor olmayabilir, ne dersiniz?

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim üzerinden ulaşabilir veya yorum kısmından sorularına yanıt bulmayı deneyebilirsin! 

Eğer kişisel gelişim ile ilgili olan diğer yazılarımızı da okumak istersen, tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsin.

Sevgilerle!

Sera

Kaynak : THE MIT & Habits app

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here