Çocukla Fas Seyahati – Çocukla Gezmek Sizi Korkutmasın

4

AİLENİZLE FAS GEZİSİ DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ ?

12 – 13 yıllık seyahat geçmişim boyunca pek çok şekilde seyahat ettim. Çoğunda yalnız olmak ile birlikte; arkadaşlarım, aile bireylerim, eşim, iş arkadaşlarım, proje ekibi vs. ile seyahatler yaptım. Her ne kadar tek gezmek bana oldukça haz verse de doğru kişilerle gitmek seyahatleri daha da vazgeçilmez kılıyor. Son 1,5 yıldır artık yeni bir seyahat arkadaşım var. Kızım Mira ile birlikte şimdiden 3 kıtadan 8 ülkeye beraber seyahat ettik. Bu yazıyı kızım Mira ilk seyahatimiz olan ve daha 8 aylıkken gittiğimiz Fas seyahatimizden feyz alarak hazırlamak istedim. İşte Çocukla Fas Seyahati .

Çocukla Fas Seyahati
Çocukla Fas Seyahati

Çocuklarla seyahat etme düşüncesi çoğu zaman ebevyneleri korkutan hatta birçok seyahatten vazgeçmelerine sebep olan bir durum.  Özellikle uzun uçuşları kullanmak ve bazı coğrafyalara çocuklarla gitmek bizleri korkutuyor. İşte Fas’da bu coğrafyalardan bir tanesi. Ülkedeki yaşam şartları Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar yer yer kötü olabiliyor ama siz gerekli önlemleri alıp, düzgün bir plan yaparsanız ailenizle unutulmaz bir seyahat yaşayabilirsiniz.

Fas’a Nasıl Gidilir?

Fas vizesiz olduğu için maalesef yerli havayolları firmalarımız tarafından hep pahalı biletlerin sunulduğu bir yer. Bu yüzden ucuz bile bulma konusunda size 2. tavsiyem olacak.

1- İstanbul’dan Fas’a bilet bakarken sadece THY ya da diğer yerli firmalarla sınırlı kalmayın. Momondo ve Skyscanner gibi arama motorlarında gitmek istediğiniz tarihleri yazarsanız en ucuz bileti sağlayan DÜnya üzerindeki tüm firmaları çıkarcaktır. Bazen özellikle Arap ülkeleri menşeili firmaların çok güzel kampanyaları olabiliyor. Sadece bazen aktarmalarla ulaşabiliyorsunuz. Aktarma sürelerini de zaten yine bu sitelerde görebilirsiniz. istanbul çıkışlı ucuz biletlerin nasıl bulunabileceği ile ilgili yazıyı da paylaşıyorum. Ucuz Bilet Bulma Rehberi

2- Eğer Schengen vizeniz varsa ya da Fas’a gitmeden önce Avrupa’dan ve Fas’a yakın bir coğrafyaya da uğramak isterseniz bu şekilde çok daha hesaplı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Başta İspanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden Fas’ın Marakeş, Rabat ve Kazablanka şehirlerine çok ucuz biletler bulabilirsiniz. Ben Fas’a gitmek istediğim zaman THY 1600 liralık bir fiyat çıkarırken, Pegasus ile Madrid’e 570 TL’ye bilet alıp oradan da Norveç Havayolları’dan Madrid – Marakeş olarak 50 Euro gidiş geliş ile ve o zamanki kurlarla 800 liraya mal etmiştim. Hem Avrupa hem de Kuzey Afrika’dan farklı coğrafyaları bir seyahatte gezmek çok daha güzel olmuştu. Başta Ryan Air olmak üzere daha önce de yazısını yayınladığım Avrupa’nın birçok ucuz havayolu şirketi sayesinde çok ucuza gidebilirsiniz. Yurt Dışında Ucuz Uçak Bileti Bulma

Çocukla Fas Seyahati - Çocukla Gezmek Sizi Korkutmasın

Çocukla Fas Seyahati

Asıl konumuza şimdi dönebiliriz. Fas sanıldığı kadar korkutucu bir ülke değil. Tamam bir Avrupa ülkesi gibi değil ancak diğer Afrika ülkelerine göre kat kat daha iyi durumda. Sadece İç kesimdeki şehirlerin durumu biraz kötü. Marakeş de biraz keşmekeş bir şehir düzenine sahip. Turistik olanlar içinde en çok zorluk çekebileceğiniz yer Fez. Orası yaşam koşullarının biraz zor olduğu bir şehir. Ama gerçek Fas’ı orada bulacaksınız. Fas şehirleri ya da gezilecek yerleri arasında tek çölde kalma fikrini erteleyebilirsiniz. Çünkü çocuk / bebek ile çölde 1-2 gece geçirmek pek doğru ya da mantıklı bir karar olmaz. Onun dışında tüm şehirleri rahatça gezebilirsiniz. Ya da günübirlik çöl saferilerini ya da otel konaklamalı turlara katılabilirsiniz. Ait Benhaddau ve Merzouga gibi çöl şehirlerine günlük ya da konaklamalı turlar düzenleniyor.

Çocukla Fas Seyahati – Havaalanları

Fas’ta çocuklu ailelere inanılmaz bir saygı var. Havaalanında kesinlikle size sıra bekletmiyorlar. Hemen özel açılmış gişelere sizi getiriyorlar ve çok samimi davranıyorlar. Ülkeye girişte doldurmanız gereken formu bebekler de dahil olmak üzere her bir aile ferdi için ayrı ayrı doldurmanız gerek. Marakeş Airport

Çocukla Fas Seyahati - Çocukla Gezmek Sizi Korkutmasın

Çocukla Fas Seyahati – Yeme ve İçme 

Fas mutfağı lezzet olarak bizim mutfağımıza çok yakın. Zaten Müslüman bir ülke olmasından dolayı helal gıda olayı konusunda şüpheye düşmenize gerek yok. Tek sıkıntı hijyen. Zaten genelde sokaklarda yemekler yapılıyor ya da bizdeki gibi restoranların ızgaraları sokakta duruyor. Bu konuda pek yapılabilecek bir şey yok. Bu konuda hassassanız daha lüks restoranlara da gidebilirsiniz. Oralar gayet hijyen. Ama Marakeş’e gidip Jemaa el-Fnaa’da yemek yemezseniz o gezi biraz eksik kalır. O yüzden çocuğunuz için içiniz rahat etmiyorsa onun karnını başka bir yerde doyurup burada kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Et konusunda şüpheniz varsa birçok vejetaryen yemeği de Fas mutfağında oldukça yaygın. Sebzeli Tajin, Kuskus, Gözleme, Çorba daha birçok yemeği çocuklarına yedirebilirsiniz.

Süpermarketler

Kazablanka ve Rabat dışında süpermarket bulmak oldukça zor. Ama irili ufaklı marketler pek çok noktada var. Ya da şehirlerin biraz dışında AVM’ler var. Taksilerle rahatlıkla çok hesaplı fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Özellikle Rabat’ta hayatımda yediğim en güzel hamurişi çeşitlerini bir süpermarketin fırın kısmında bulmuştum. Zaten marketlerde mamadan, hazır gıdaya herşeyi bulabilirsiniz. Hatta Türk markalarını bile.

Meyve ve Meyve Suyu seçenekleri de oldukça yaygın. Özellikle turistik noktalarda çok rahat meyve ya da sıkma meyve suyu satan tezgahlar görebilirsiniz.

Çocukla Fas Seyahati – Şehiriçi Gezme İmkanı ve Biletler 

Fas şehirleri genel olarak düzlükler üzerinde kurulmuş. Sadece Fez oldukça iniş çıkışlı bir şehir ama orada da yollar gayet bebek arabası sürmek için uygun. Zaten Medina dediğimiz şehirlerin asıl bölgeleri trafiğe kapalı olduğu için 4 tekerli araçlara kapalı ama motorsikletler için böyle bir sınırlama yok. Her an heryerde karşınıza motorsiklet çıkabilir. Bu yüzden biraz dikkatli olmalısınız. Hırsızlık olayı konusunda içiniz rahat olabilir. Fas halkı devletten ciddi anlamda korktuğundan ve turistler tek geçim kaynakları olduğundan hırsızlık vs. gibi konularda rahat olabilirsiniz. Genel olarak dikkatli olsanız yeterli. Özel bir önlem almanıza gerek yok.

Fas’taki en büyük sıkıntı ciddi anlamda esnafların turistleri kazıklamaya çalışması. Tamam ülkemiz de sütten çıkma ak kaşık değil ama bu ülkede inanılmaz bir boyutta. Bu yüzden kendiniz ya da çocuğunuz için nereden ne alırsanız alın pazarlık yapın. 1000 Dirham dedikleri şeyleri 150-200’e aldığımız oldu.

Şehirlerde ücretli girebileceğiniz yer çok az. Genelde açık hava mekanları ya da dini yerler olduğu için hepsi ücretsiz. Saraylar vs gibi yerlerde çocuklarınız için 12 yaşına kadar ekstra para ödemenize gerek yok.

Çocukla Fas Seyahati - Çocukla Gezmek Sizi Korkutmasın

Çocukla Fas Seyahati – Sağlık Tedbirleri

Fas her ne kadar bir Afrika ülkesi olsa da gitmeden önce aşı vurmaya gerek olmayan bir ülke. Ülkenin hangi kısmına giderseniz gidin aşı vurmanızı gerektirecek bir risk yok. Sadece gitmeden önce çocuğunuzun olası ihtiyacı olabilecek ilaçları almalısınız. Ülkede sağlık sektörü gelişmediğinden eczane vs. bulmak biraz zor. Bulsanız da ilaçlar hem çok pahalı hem de çeşitlilik çok az. Rutin aşılar için sağlık bakanlığının sitesine göz atmanızda fayda var. Fas Aşı

Olası bir hastalık ya da hastaneye gitme ihtiyacı olursa diye gitmeden önce Yurtdışı Sağlık Sigortasını mutlaka hem kendiniz hem de çocuklarınız için yaptırın. Aksi bir durum olduğunda orada ödeyip, alacağınız fatura ve doktor raporu sayesinde ödemelerinizi Türkiye’ye gelince ilgili sigorta şirketinden alabilirsiniz.

Fas’ta hava genelde çok güzel. Yaz ayları dışında her mevsim gidebilirsiniz. Biz Ocak’ta gitmemize rağmen hava gayet güzeldi. Akşamları çöl ikliminden dolayı serin olurken gündüz t-shirt ile bile rahat gezebilirsiniz. Yani çocuklar için kıyafet alırken çok kalın kıyafet almanıza gerek yok.

Sanitasyon ve hijyen bazı yerlerde sorun olabiliyor. Bu yüzden gitmeden yanınıza ıslak mendil, sıvı / katı sabun vs gibi bazı maddeleri götürmekte yarar var.

Kısacası hayallerinizi ertelemeyin. Çocukla da çocuksuz da Fas çok rahat gezilebilecek bir ülke.

İyi Seyahatler 🙂

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBayram Tatilinde Gökçeada Kamp Gezimizi Nasıl Kurtardık?
Sonraki İçerikTadılması Gereken 10 Lezzet – Karadeniz Lezzetleri
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

4 YORUMLAR

  1. Tam da 1bucuk yasinda kizimla marakese gitmeyi planlamadan once guzel bir yazi oldu 🙂 cevreden baski cok da cocukla ne isiniz var orda diye ?

    • Maalesef aynı baskıyı biz de görüyoruz. Ancak rahat olun biz 7 aylık iken gittik sorunsuzca gezgik hatta biz Fez, Rabat, Şafşafan, Meknes ve Kazablanca’ya da gittik. herhangi bir sorunuz olursa @reshontheway instagram adı oradan yazabilirsiniz.

  2. Merhaba, hangi tarihlerde Fas’a seyahat ettiniz? Biz de 1.5 yasindaki kizimizla Mart ayinda Fas ya da Thailand dusunuyoruz? Ne tavsiye edersiniz? Thailand icin cocukla en sakin adasi neresi olur? Mart ayi suya girmek icin Fas soguk olur diye dusunuyoruz..

    • Merhabalar Hasan Bey, Biz Ocak 3’te Marakeş olacak şekilde gittik. Hava gayet güzeldi. Mart Ayı her iki ülke için de güzel zamanlar ve yoğun sezonlar. Uçuş biletlerini hesaplı bulursanız Tayland derim. Thailand’da onlarca ada o şekilde. Yani Phuket dışında yaşanabilen adaların hepsi sakin. Onlara da Phuket’ten geçebiliyorsunuz. Fas görece Tayland’a göre daha soğuk olur ama Agadir için sıcak olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here