Çanakkale Gezi Rehberi | Gelibolu Yarımadası

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale’de Görmeniz Gereken 6 Yer


Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale’de Görmeniz Gereken 6 Yer

Merhabalar!! Harika manzaraları ve buram buram tarih kokan ülkemizin en görülmesi gereken yerlerden biri olan şehri ile ilgili gezi fikirlerimle buradayımmm.. Bugün sizlerle Çanakkale’nin bu unutulmaz topraklarına beraber atalım mı adımlarımızı? Hazırsanız başlayabiliriz  bu gezintiye..

Çanakkale Gezilecek Yerler | Gelibolu Yarımadası
Çanakkale Gezilecek Yerler | Gelibolu Yarımadası

1. Şehitlik Abidesi

Şehitlik Abidesi, Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadasında bulunmaktadır. Daha evvel hiç gideniniz oldu mu? Ulaşım açısından tam nokta atışı yapmak biraz zor. İskeleden kilitbahir feribotuna binip karşıya geçip oradan da şehitlik abidesi minibüslerine binmeniz gerekiyor.Şehitlik Abidesinin yapılışının çok fazla hikayesi var fakat ben size benim bildiğim ve öğrendiğim buranın yöresinden dinlediğim gibi anlatmak istiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün mübadele yıllarında Gelibolu Yarımadasını ziyareti esnasında Fransız ve İngiliz Anıtlarını göstererek, şehitlerimiz için bunlardan daha iyi ve en az 40 metrelik bir anıt yapılacağını söylemesi ile bu fikir düşünülmeye başlanmıştır ama  Atatürk’ün sağlığının günden güne kötüye gitmesi üzerine Anıtın yapımı uzamış ertelenmiş ve Atatürk’ün vefatından çok kısa süre sonra anıt yapımı, İsmet İnönü tarafından başlatılmış.

Ben ilk kez Şehitlik Abidelerine geldiğim zaman ağlamıştım. Tarih o kadar dolu dolu duruyor ki duygulanmamak mümkün değil. Çok fazla turistin gelip şehitlerin başında ağladığına şahit oldum.Çanakkaleye geldiğim zaman nereyi gezmeliyim sorunuzun ilk cevabı Şehitlik Abidesi olarak yanıtım olur. Bir diğer yeri görmeye gidelimm mi ne dersiniz? Çanakkale Tanıtım Merkezi

Çanakkale Gezilecek Yerler | Şehitlik Abidesi
Çanakkale Gezilecek Yerler | Şehitlik Abidesi

2. Deniz Müzesi

Deniz Müzesinin konumu Aynalı çarşıyı geçtikten 150-200 metre sonra karşınıza çıkacak. Çanakkale’nin Deniz müzesinin içinde Çanakkale Savaşları,İhtisas Kütüphanesi,Kale-i Sultaniye diğer ismiyle Çimenlik Kalesi,Fotoğraf Galerisi ve hediyelik eşyalar satan kısımlar bulunmaktadır. Müzeye giriş ücreti 10 TL olarak verilmektedir. Müze kartınız var ise şanslısınız. Siz de benim gibi müze,antik kent gezmeyi seviyor iseniz bir müze kartı çıkartmanızı tavsiye ederim benim gerçekten çok işime yarıyor.Ben Deniz Müzesine girdiğim an itibari ile tüylerim ürperdi sanki her şey canlı gibiydi.O kadar gerçekçi bir müze olmuş ki kesinlikle gidip görmenizi ve bu duyguyu sizin de yaşamanızı isterim!!! Hayydi gelin bir kordona gidelim ?

Çanakkale Gezilecek Yerler| Deniz Müzesi
Çanakkale Gezilecek Yerler| Deniz Müzesi

3. Kordon Sahili (İskele)

Kordon’a gitmek için aracınız yok ise bir belediye kartınız olması gerekiyor. Çanakkale’de maalesef ki ulaşım biraz sıkıntılı. Belediye kartınız olmadan hiçbir yerden bir yere gidemiyorsunuz.Eğer ki ilk defa geliyor iseniz size önerim fakülte hastanesinin orada ki büfeden bir belediye kartı çıkarttırıp hes kodu tanımlatıp sonrada otobüse atladığınız gibi kordona inmek olsun.

Bu arada ben Çanakkale’de üniversite okuyorum ve buraya ilk geldiğim zamanlar herkes kordonu görmelisin kordonu gördün mü kordona gittin mi tarzı şeyler söylüyordu. Ne imiş bu kordon dedim merak ettim ve kordona indim. Arkadaşlar deniz olan bir şehirde yaşıyor iseniz normal bir sahil kenarı gelebilir. Ama Ankara’dan Konya’dan..vs geliyor iseniz kordon sizler için gerçekten çok güzel. Kafelerin,canlı müziklerin,sahil kenarının olduğu sevimli bir deniz manzarası diyebilirim..keyifle diğer yerimize geçelim mi?

Çanakkale Gezilecek Yerler | Kordon
Çanakkale Gezilecek Yerler | Kordon

4. Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşıya ulaşmak için kordon’dan dümdüz yukarı gitmeniz gerekiyor zaten az ileride tabelalarını görüp yolu takip edeceksiniz. Geldiğiniz zaman ya ben nereden hediyelik eşya alabilirim diye düşünmeye hiç gerek yok tek konum aynalı çarşı aman dikkat akşam 19.00’da kapanıyor sakın kaçırmayın. A’dan Z’ye ne ararsanız her şey aynalı çarşı’nın içerisinde bulunmaktadır. Çanakkale Türküsü vardır bilir misiniz bizler küçükken okullarda öğretirlerdi.

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı of gençliğim eyvah…

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli of gençliğim eyvah…

Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü of gençliğim eyvah…

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar ümidi kesti of gençliğim eyvah…

Çanakkale içinde vurdular beni
Ö
lmeden mezara koydular beni of gençliğim eyvah…

Üniversiteden memlekete tatile dönerken anneme aynalı çarşıdan hediyelik eşya alıp götürmüştüm. Bu türküyü söylereyek girdiğim de annem biraz ağlamıştı. E tabii beni de özledi türkü de duygusal olunca annemin gözleri çeşme gibi açılmıştı.

Çanakkale Gezilecek Yerler | Aynalı Çarşı
Çanakkale Gezilecek Yerler | Aynalı Çarşı

Gidelim mi artık Truvayı görmeye?

5. Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti, Çanakkale’ye 30 kilometre uzaklıkta olan Kepezi takip ettikten sonra  güney de kalan Tevfikiye Köyünde bulunuyor. Halkın tabiri ile Hisarlık olarak da anılmaktadır.Buraya giden toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Truva Antik Kenti en eski antik kentlerimizden bir tanesidir.UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Troya, yalnızca bu zamanda  değil, antik çağlarda da turistlerin gözde yerlerinden biri olmuştur. 9 uygarlık katı olduğu söylenmektedir.

Troya’da bulunan yapıtlar, Çanakkale Arkeoloji Müzesinde ve İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. İmkanınız var ise geldiğiniz zaman mutlaka gelip görmenizi şiddetle öneririm. Gerçekten anlattıkları efsaneler kadar güzel ve şaşalı bir antik kent. Son adımımızı da atalım mı Assos Behramkale tapınağına? Haydi gelin o zaman.

Çanakkale Gezilecek Yerler |Truva Atı
Çanakkale Gezilecek Yerler | Truva Atı (Filmden Kalan)

6. Assos Behramkale Tapınağı

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesinde Behramkale köyünde bulunmaktadır.Çanakkaleye geldikten sonra ayvacık minibüslerine binince ulaşımı kolaylaşır.Ben giderken özel araç ile gittim ve bu ayvacığa bayıldım. Harika bir serpme kahvaltısı yaptıktan sonra assos’un o güzel ve serin havasına kendimi bırakıp denizin keyfini çıkarttım. Sizlerin de ekim ayı bitmeden gitmesini öneririm aksi takdir de havalar soğuyor ve çok üşürsünüz. Bana bir şey olmaz çivi gibiyim diyorsanız da hemen tapınağa geçeeebilirizz.

Çanakkale Gezilecek Yerler | Assos Behramkale Tapınağı
Çanakkale Gezilecek Yerler | Assos Behramkale Tapınağı

Assos’un koruyucu tanrısı Athena’dır.Roma imparatorluğu döneminde  st.paul ve st.lukos’un ziyaret etmesiyle assos hristiyanlık dinini kabul gören ilk kentler arasında yer almaktadır.Bu zamanlarda bir kilise yapılmıştır.Roma döneminde Makhramion (Makhram) adıyla bilinen Assos osmanlı döneminde Behram adını alır.

Sizler de bu anlattığım tarih dolu toprakları gezmek görmek burada ki yaşanmış olan her şeyi yeniden dolu dolu yaşamak istemez misiniz? Okuyan tüm güzel dostlarım gezdiğiniz her yer attığınız her adım size mutluluk versin.

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale
Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale

Sağlıcakla kalın..

Detaylı Çanakkale Gezi Rehberi için Tıklayın: Çanakkale Gezi Rehberi

 

 

 

6 Yorum
 1. Kübra diyor

  Çanakkale ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Eline sağlık

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkür ederim Kübra.☺️

 2. Mert diyor

  Başarılı bir yazı olmuş eline sağlık . Önümüzdeki günlerde İstanbulla ilgili bir gezi yazısı yazman gerektiğini unutma

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkürler Mert İstanbul yazısı yazan yazarlarımız da var arama butonundan bakıp okuyabilirsin iyi günler

 3. Servet Kutsi diyor

  Çok güzel bir çalışma olmuş.Emeginize sağlık

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkür ederim Servet bey

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.