Cadılar Bayramı Kostümleri | Kostümünü Kendin Yap Eğlen

0

Cadılar Bayramı Kostümleri | Kostümünü Kendin Yap Eğlen 

Cadılar Bayramı yılbaşı partilerinden sonra yılın en eğlenceli partilerinin yapıldığı dönem, nam-ı diğer Halloween.. Asıl tarihi 31 Ekim, ama tabii ülkemizde önceki haftasonu ve sonraki haftasonu kutlamaları yapılabiliyor. Kökleri, 2000 yıl önce İrlanda, Birleşik krallık ve Kuzey Fransa‘da yaşamış olan antik Keltler’in Samhain Festivali’ne uzanan bayram olarak de bilinen Cadılar Bayramı’nın ölülerin dünyası ile canlıların dünyası arasındaki en ince geçişin en kolay olduğu gün olduğuna inanılıyor.

Cadılar Bayramı Kostümleri
Cadılar Bayramı Kostümleri

Aslında Kelt’lerin yazın ve hasatın bittiğini, kara kışın ve soğuğun başladığını kutladığı yeni yıl 1 Kasım’da, bu günü insan ölümleri ile bağdaştırdıkları ve yeni yıldan bir gün önce ölüler ile fanilerin arasındaki sınırların kalktığına inandıkları için ölüler ve hayaletlerin tekrar dünyaya döndüklerini düşündükleri 31 Ekim gecesi Samhain Festivali’ni kutluyorlarmış. Ruhların gelecek hakkında yorum yapmalarını kolaylaştırdığına da inanıyor, din adamların ruhlardan aldığı kehanetlerin kış boyunca huzurlu bir hayat sürebilmek için önemli olduğunu düşünüyorlardı.

İşte tarım yerine sanayi ekonomisine geçince o günden bugüne biraz da eğlencesi için yapılan Cadılar Bayramı kutlamaları aslına bakılırsa günlük streslerimizden uzaklaşmamız, biraz kafa dağıtmamız için bahane partileri haline gelmiş oldu..

Peki bir eğlenceye davet edildim acaba ne olsam, hangi kostümle katılsam diye düşündüğünüz çok oldu değil mi? Benim de oldu, e hadi Cadılar Bayramında en kolay ne olunur, nasıl aktivitelerle eğlenilebilinir gelin bir göz atalım…

Birkaç Kostüm Alternatifi;

Kasap

Kasap aslında yapması en kolay, bir o kadar da korkutucu alternatiflerden. İhtiyaçlarınız; bir tüp kan boyası (kostüm ekipmanları satan yerlerde 20 TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz.) Bir beyaz çarşaf, bir zorro göz bandı (daha korkunç gösteriyor) bir de elinizde taşıyacağınız kesici bir alet (ya da siz en iyisi evde köpükten satır yapın)

Zombi – Cadılar Bayramı Kostümleri

Cadılar Bayramı Kostümleri - Zombi Kostümleri
Cadılar Bayramı Kostümleri – Zombi Kostümleri

Bu da bir tüp kan, bir adet de satır şeklinde hazır satılan taç ile yapabileceğiniz en kolay kombinlerden.. Ya da kasapta olduğu gibi köpük veya kartondan boyama ile satır yaparak başınızın iki yanına yapıştırabilirsiniz.  Satırın üzerini kanla boyamayı ve yüzünüze de kırmızı kalem ile yarık açmayı unutmayın !  Makyajını yaparken beyaz bebek pudrası veyahut beyaz göz kalemi kullanarak yüzünüzü soldurabilirsiniz, alnınızın yanından akacak kan ise daha gerçekçi hava verecektir.

Sushi

Cadılar Bayramı Kostümleri - Sushi Kostümleri
Cadılar Bayramı Kostümleri – Sushi Kostümleri

Evet evet sushi! Bir arkadaşım sushi oldu nasıl da sevimli duruyor! İhtiyaçlarınız; turuncu  keçe, beyaz keçe şeritleri, yeşil keçe ve deniz yosunu için de siyah bir kumaş yeterli… Turuncu keçenin üzerine beyaz keçeleri şerit şerit dikmeniz,  içini herhangi hafif bir malzemeyle doldurup hafif kalınlık vererek doldurup yastık gibi dikmeniz yeterli, sonrasında her iki  yanına yeşil keçeleri rulo yapmaktan ve bunları sırtınıza veya önünüze yerleştirdikten sonra siyah kumaşla belinizden bağlamanız gerekiyor. İki adet tahta çubuğu saçlarınıza da taktınız mı tamamdır! Bence harika bir alternatif!

Cadı Sila, Tatlı Cadı ya da sadece CADI !

En kolay cadı nasıl olunur? Sanırım cadı için bir pelerin ve şapka işin olmazsa olmazı, eğer en azından pelerini evde yapabiliyorsanız ne ala, bunun dışında çeşitli kostüm dükkanlarında bulması en kolay karakter ekipmanları da yine cadılarınki.. Ben en son küçük kadife bir şapka bulmuştum toka şeklinde.. Sonra onun üzerine siyah tül kesip tülün uçlarına alakasız makas araları atarak üçgen bitiş yaptım, böylece o asi havayı daha kolay verebiliyorsunuz.. Bunun dışında yine bir parti evinden aldığım iskelet el şeklindeki tokayı bordo ve yaldızlı oje ile boyayıp eskitme havası verdim ve en görünür olacağı yere yani minik cadı şapkama taktım.. İskeletler karakterinize başka bir hava katmanıza yardımcı olacaktır!

Cadılar Bayramı Kostümleri - Cadı Kostümleri
Cadılar Bayramı Kostümleri – Cadı Kostümleri

En kolay dönüşüm ise pelerin ve makyajla. Cadı makyajı için internette bir çok çözüm var ama benim en işime yarayanı bildiğimiz selobant ile gözümün altından kaşıma kadar olan kısmı bantlayıp kolayca ve taşırmadan kaşıma kadar uzayan bir makyaj yapmamı sağlayabilen tüyoydu! Bantı tam gözünüzün altından yapıştırıp önce farı sürüp üzerine bir de eyeliner ile geçtikten sonra bantı söküp makyajınıza devam edebilirsiniz, harika görünecek! Sonra göz kenarlarına bir iki yıldız da ekledik mi oh la la!!! Ya da şöyle mi desem; ni ha ha ha haha!!!

Ölü Gelin

Cadılar Bayramı Kostümleri | Kostümünü Kendin Yap Eğlen

Tim Burton’ın Ölü Gelin’ini bilmeyeniniz yoktur.. Kendin yap Cadılar Bayramı karakterlerinin en kolay ve yine en güzellerinden olabilir ölü gelin. Bolca beyaz kumaş ve biraz kan boyası ile  siz de kolayca muhteşem bir ölü gelin olabilirsiniz.

Eni her iki kolunuzu açtığınızda parmaklarınız görünmeyecek şekilde, boyu ise önden ayaklarınıza değecek, arkadan ise hafif kuruk oluşturacak şekilde bir kumaş almanız yeterli olacak, aslında dilerseniz bu haliyle yalnızca gözlerine delik açıp hayalet de olabilir, ya da boyun kısmına yalnızca başınız geçecek kadar bir delik açıp elbiseye dönüştürebilirsiniz. Buna artan kumaştan büzgülü bir yaka bir de duvak ekledik mi gelinimiz makyaja hazır! Gelin başı gerektirmeyen bu karakter favorilerimizden!

Psikopat Asker

Sürekli bağırıp çağıran, yüzü gözü kamuflaj boyalı, silahlı birinden kim korkmaz? İşin güzel tarafı tekrar askerlik ürünleri satan eminönü dükkanlarına gidip askerliğe hazırlık anılarınızı yeniden canlandırmanıza gerek yok, kamp malzemeleri satan dükkanlarda çok daha fazla alternatifle, güzel t-şörtler, yelekler, pantalonlar ve çakı/bıçak gibi ekipmanlar bulabilirsiniz.

Kızılderili

Tüm partilere uyan konsept kızılderili konseptidir herhalde! Elde ‘tamtam’ı taşımaya üşenmezseniz başınıza geçireceğiniz kızılderili şapkasıyla harika bir konsept yaratabilirsiniz.

Yine hoşuma giden  birkaç alternatif daha;

Balkabağı Adam – Cadılar Bayramı Kostümleri

En kolay versiyonu balkabağını oyup kafaya geçirmek tabii ki, internette bunu yapanları da bulabilirsiniz ama gece boyunca kokuya katlanıp katlanamayacağınızı iyi düşünün derim.

Gladyatör – Cadılar Bayramı Kostümleri

Her arenada en büyük benim diyenlere iddialı bir alternatif gladyatör! Kırmızı bir pelerin, göğsünüzden geçecek yaldızlı bir arma, elinize bir kılıç. Oldu bitti!

Çingene

Evdeki artık kumaşları üstüste dikip yeni bir elbise yapmaya üşenirseniz kostüm dükkanlarından kiralayabileceğiniz, kendi enerjisini taşıyan bir alternatif olabilir Çingene kızı! Saça bir çiçek aksesuarıyla tamamlanabilecek bu karakterin, tüm gece elinden içeceğini bırakmadan dansetmesi o havayı vermesi için şart ama 🙂

Cadılar Bayramı Kostümleri | Kostümünü Kendin Yap Eğlen

Cadılar Bayramı Playlist’i

Peki kostümler hazır ev yapımı bir cadılar bayramı partisinde biz ne dinleyeceğiz diyenler için buraya harika öneriler bırakıyorum;

1- This is Halloween – Marilyn Manson, Nightmare Revisited

2- Thriller – Micheal Jackson, Sceram

3- Ghostbusters – Ray Parker Jr., Ghostbusters

4- Highway to Hell – AC/DC, Highway to hell

5- Zombie – Cranberries, No Need To Argue

6- Halloween Theme Main Title – John Carpenter

7- Monster – Lady Gaga, The Fame Monster

8- The Addams Family – The City of Prague Philarmonic Orchestra

9- Jack’s Lament – Danny Elfman, Nightmare Before Christmas

10- Halloween – Aqua, Greatest Hits

Halloween gecesi şu playlisti açıp, arkadaşlarınıza balkabağı kurabiyelerinizi ikram ederken bir yandan da balkabağı oyma etkinliği düzenleyebilir, sonra da oyduğunuz kabakların içine mum koyup tüm geceye ambiyans oluşturabilirsiniz…

Ayrıca dışarıdan bulacağınız tahta parçalarını boyayarak halloween parti tabelası yapabilir, mezar başları boyayabilir veya suda çıkan boyayla kapılara kan sıçratarak ortamı korkunç hale getirebilirsiniz..

Partilemekten yorulursanız The Addams Family, Corpse Bride gibi klasikleri arkadaşlarınızla beraber izleyebilir, Netflix’in bu sezonki Halloween hediyesi Sabrina’ya kilitlenebilirsiniz!

Tercihiniz hangisi olursa olsun en korkunç Cadılar Bayramı bu olsun !

Benim bu seneki Halloween partisi story’lerim için @cinnem_on_the_road instagram hesabıma tıktık..

Sevgiler !!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here