Burdur’da Hafta Sonu- Burdur Gezi Rehberi

0

BURDUR’DA BİR HAFTA SONU GEZİSİ – BURDUR GEZİ REHBERİ 

Eminim, Salda‘ya uğrayıp fotoğraf çekip Burdur‘u merak etmeden geçip giden çok kişi vardır. Son yıllarda “instagramcı”ların akınına uğrayan Salda Gölü, popülerliğinin beraberinde getirdiği sorunlarla yüz yüze geldi ve birçok tartışmaya konu oldu.Doğallığının bozulması tehlikesiyle gündeme gelen Salda Gölü, sadece meraklı gezginlerin değil, fotoğraf çekmeyi sevenlerin ve doğa severlerin de ilgi odağı oldu. Peki Burdur ilini özel kılan sadece Salda Gölü mü?

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Doğal ve tarihi güzellikleri ile zengin, bünyesinde âdeta antik çağlar hazinesi barındıran Anadolu kenti Burdur’da görmeniz gereken bir sürü yer var. İşte haftasonu kısa bir Burdur turu ve Burdur Gezi Rehberi

Burdur'un Konakları
Konaklar Şehri Burdur

Coğrafi konumu itibariyle birçok ilden, kara yoluyla Burdur’a kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Isparta Süleyman Demirel Hava Limanı’ndan da ulaşım oldukça kolay. Eğer Burdur geziniz için hava yolunu tercih edecekseniz, önce İstanbul Hava Limanından THY uçuşu ile Isparta Süleyman Demirel Hava Limanı’na ulaşmanız gerekiyor. Oradan hava limanı otobüsü ile 15 TL’ye Burdur şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Dönüş için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Burdur şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda, Belediye Eski Binası önünden, her gün saat 13.15’te hareket eden Hava Limanı otobüs servisiyle, yarım saatte, Isparta Süleyman Demirel Hava Limanı’na ulaşabilirsiniz. Havalimanı servisinin telefon numarasına ihtiyaç duyanlar için buraya bırakıyorum: 0534 894 33 88

Burdur’un Otantik Sokakları

Burdur şehir merkezinde konaklanabilecek bir sürü yer bulunuyor. Bu seçenekler arasında oteller, öğretmen evi ve apart daireler mevcut. Bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz. Şehir merkezini gezmek için araca ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca Burdur son derece ekonomik bir şehirdir.

OTANTİK SOKAKLARDA BİR TUR – Burdur Gezi Rehberi

Şehrin eski sokaklarının  beni zamanda geriye götürmesine izin vererek keyifli yürüyüşlerle şehir merkezini bir günde gezdim. Size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca şehrin sokaklarını, kulağımda kulaklığımla, şehre özgü türküleri dinleyerek gezmeyi sevenlerdenim. Eğer bir yöreyi gezerken yeterince özümsemek  istiyorsanız, o şehrin türkülerini dinlemek, insanlarıyla  sohbet etmek en güzel  yoldur. Bu yüzden  “Gaydırı Gubbak Cemilem” gibi eğlenceli ezgileri olan “Burdur türkülerini” dinlemenizi tavsiye ederim.

Burdur'un Otantik Sokakları
Burdur Gezi Rehberi

Burdur’un merkezinde gezilebilecek yerler ise şunlardır:
Ulu Cami
Saat Kulesi
Burdur Arkeoloji Müzesi
Doğa Tarihi Müzesi
Taş Oda Konağı ve Etnografya Müzesi
Mısırlılar Evi
Bakibey Konağı

BURDUR’DA NE YENİR? – Burdur Gezi Rehberi

Burdur şehir merkezinde, tabii ki “Burdur Şiş” ve “Pide” yenir. Şehrin her yeri, Burdur Şiş yapan kebapçılarla dolu olduğu için yer bulmakta hiç zorlanmadım.  Bu konuda tabii ki çağımızın nimeti “google” yardımıma koşup bana şehrin en yüksek puanlı restoranlardan birini söyleyiverdi.

Burdur Şiş😋 – Burdur Gezi Rehberi

Restoranda çalışanlar tarafından son derece sıcak karşılandım ve oturup yöreye özgü yemekleri sipariş verip bir ziyafet çektim. Kalkarken restoran sahibi “Beğendiysem görüşümü ‘google’a yazmamı ve kendilerini tavsiye etmemi” istedi. Tabi ki memnuniyetle…

Burdur şiş, dananın kaburga aralarından alınan etin, kıyma haline getirilmesi ile yapılır. İnce ince şişe dizilen Burdur şişi, Adana kebabın baharatsız hali gibi düşünebilirsiniz. Pide ile sunulan şişin  tadına doyamadım, eminim siz de çok beğeneceksiniz.
Bu arada Burdur’dan ceviz ezmesi almadan da dönülmez. Burdur dışında hiçbir yerde bulamayacağınız bu lezzet kahvenin yanında daha bir harika. Bu yüzden ceviz ezmesini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hatta hediyelik paketlerden de almayı ihmal etmeyin derim.

Ceviz Ezmesi – Burdur Gezi Rehberi Kaynak

BURDUR GEZİLECEK YERLER – Burdur Gezi Rehberi

ULU CAMİ VE SAAT KULESİ

Bence şehirde ilk görülecek yerler her zaman şehirlerin eski merkezleri olan cami ve saat kulelerinin etrafıdır. Bu yüzden yönümü Ulu Cami‘ye doğru giden yokuşa çeviriyorum.
Eskiden saat, nadir buluna bir eşyaydı, bu yüzden şehir halkının ticaret ve ibadet saatlerini planlayabilmesi adına şehrin kalbinin attığı yere saat kuleleri inşa edilirdi.

Saat Kulesi – Burdur Gezi Rehberi

Ulu Cami önünde bulunan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesi, sarı kesme taştan yapılmıştır. 1830 yılında yapılan saat kulesi, 1914 depreminde yıkılmış, yerine 1930-1937 yıllarında  bugün yerinde gördüğümüz kule yapılmıştır.

Cami ise Anadolu Beylikleri döneminde bölgeye hakim olan Hamitoğlu Dündar Bey tarafından 1300 yılında yaptırılmıştır.
Anadolu Beylikleri döneminde yapılan caminin en güzel ve zarif yanı ise oymalı ahşap tavanı ve mihrabıdır.

Ulu Cami’nin Ahşap Oymalı Tavanı

Fakat ahşap tavanın, günümüzde neden yağlı boyayla boyanmış olduğunu anlayabilmiş değilim. Beylikler dönemine ait en orijinal yapıyı Beyşehir’de görmüştüm; Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii. Dönemin mimari üslubunun zenginliğini anlayabilmek adına orayı da gidin bir görün derim. Çünkü Eşrefoğlu Cami’inde ahşap ögeler tamamen aslına uygun bir şekilde kök boya ile boyanarak günümüze kadar muhafaza edilmiştir. “Keşke Ulu Cami de aynı özenle korunsaydı” diye hayıflanmadan edemiyorum. Yine de Burdur’daki Ulu Cami’nin oymalı tavanları bugün bile muhteşemdir.

BURDUR ARKEOLOJİ MÜZESİ

2008 Yılında “gezip görülmeye değer müze ödülü”nü alan bu zengin müze, ülkemizin de gurur kaynağı olacak niteliktedir. Müze binası, müzenin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesinin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır.

Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri ve  Sagalassos, Kibyra ve Boubon kazılarından çıkarılanlar ile beraber 60 binden fazla kültür varlığına sahiptir. Bu sebeple Türkiye’nin en zengin müzelerinden biridir. Üç kattan oluşan müzede Neolitik ve erken Kalkolitik (Tunç) Çağına ait eserler üst kattadır.

Giriş katında bir bölümde Sagalassos Antik Kentinde yapılan kazılardaki buluntular yer almaktadır. Bu eserlerden en değerli olanları ise “Gezgin Kral” namıyla bilinen İmparator Hadrian‘a ait ve yine Roma İmparatorlarından Markus Aurelius ait dev heykellerdir. Ayrıca 1800 yıllık güneş saati en değerli buluntulardan biridir.

Sagalassos Buluntuları – Burdur Gezi Rehberi

İkinci bölümde Kibyra Antik Kenti kazılarında çıkarılan av sahnesinin canlandırıldığı frizler bulunmaktadır. Daha önce yazdığım Sagalassos gezi yazımı buradan, Kibyra gezi yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Üçüncü bölümde ise Kremna Antik Kenti kazısında çıkarılan dokuz adet birinci sınıf heykel bulunmaktadır.

Giriş ücreti 7 TL olan müzede, müze kart geçerli. On sekiz yaşından küçükler ve öğretmenler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirler. Ziyaret saatleri 15 Nisan-15 Ekim tarihleri arasında 9.00-19.00 saatleri arasında, 16 Ekim -14 Nisan tarihleri arasında ise 8.30- 17.30 saatleri arasındadır. Pazartesi hariç haftanın her günü müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze engelli dostudur. İçerisinde İhtisas kitapları da mevcuttur, müzede bilimsel çalışma yapacaklar için oda ayrılabilmektedir.

PİRKULZADE KÜTÜPHANESİ

Kütüphane, Burdur Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde bulunmaktadır. 13. yüzyıl Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan bina, günümüzde  Türk İslam eserlerinin sergilendiği bir müzedir.

BURDUR DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Arkeoloji Müzesi ile aynı yerde bulunan müze, henüz çok yeni; 2016 yılında hizmete girmiştir. Burdur Doğa Tarihi Müzesi’ne giriş ücreti 7 TL’dir. Müze Kart geçerli olan müzeyi 18 yaşından küçük vatandaşlar ve öğretmenler ücretsiz gezebilir.

Müzenin binası, Kavaklı Rum Kilisesi ve binası restore edilmiş halidir. Bina, Burdur Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olarak hizmet vermektedir.

Müzede, Elmacık Fosil Yatağında paleontoloji kazılarında elde edilen Göller Yöresi fosilleri, günümüzde yaşayan türler ve kayaçlar sergilenmektedir. Müzenin en ilginç eseri ise Güney Mamutu’na ait bir fosildir. Müzenin tam orta yerinde duran kocaman mamutun önünde durup fotoğraf çektirmek ise adetten.

TAŞ ODA KONAĞI ETNOGRAFYA MÜZESİ

Konaklar şehri Burdur’u gezerken konaklarını es geçerseniz Burdur’u gezmemiş sayılırsınız.
Taşoda Konağı ise 17. yüzyılın ruhunu yansıtan bir güzellik olarak karşıma çıkıyor. Kentin örf ve adetlerini son derece naif bir şekilde yansıtan konağı görmeden şehirden ayrılmamalısınız.  Dönemin  geleneksel yaşantısını yansıtan görseller şehrin kültürünü anlamamıza yardımcı olacak nitelikte.

MISIRLILAR EVİ / MISIRLILAR KONUK EVİ

Burdur Öğretmen  Evi tarafından işletilen Mısırlılar Konağı halka açık bir Konuk Evidir. 1890-1995 yıllarında yapılan Konak şehrin ve dönemin mimarisinin yansıtan Nezih bir mekandır. Mısırlılar Konuk Evi, kahvaltı,toplantı, yemek gibi organizasyonların yanı sıra şehre gelen gezginlerin ve kültür turlarının ilgi odağıdır.

Velhasıl Burdur şehir merkezinde dolu dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz.
Burdur civarındaki doğa ve tarih hazinelerine ise yine sonraki yazımda yer vereceğim. Sizlere keyif dolu geziler diliyorum.

Ayşe Nur AKBAY @seyyahinseyirdefteri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here