Bir Afrika Macerası: Fas’ta Araba Kiralamak

2

Afrika ülkelerinden biri olan Fas’ta araba kiralama tecrübemi anlatacağım. Fas’a gitmeyi düşünen ve internette Fas’ta araba kiralama koşulları hakkında herhangi bir bilgi bulamayan gezginlere benden bir kıyak olsun  bu yazı.

Kuzey Batı Afrika’nın Sahra çölü ile Ümit burnu arasında sıkışmış olan Fas, bugünlerde çok moda. Zira diğer ülkelere göre çok farklı bir kültürünün olması ve avrupaya yakın bir konumda bulunması özellikle avrupalı gezginler için cezbedici bir etken. Ben gezilerimde çoğunlukla arkadaş gurubumla gezmeyi tercih ederim. Bu sayede hem anılarımız birikiyor, hem gezimiz tat buluyor, hem de maliyeti düşüyor. Bu nedenle gezilerimizde tren, uçak, otobüs gibi ulaşım araçlarında bekleyerek vakit kaybetmek yerine kendimiz araba kiralayarak gezimizi rahatlık ve özgürlüğe kavuşturuyoruz.

Yurtdışında sorunsuz araba nasıl kiralanır başlığında yazdığım yazım ile araba kiralarken karşılaşacağınız kavramlar konusunda sizleri bilgilendirmek istedim. Yurtdışında araba kiralayacaksanız bu yazım kesinlikle çok işinize yarayacaktır. Bu yazımın linkini aşağıda paylaşıyorum. Oradan yazımı okuyabilirsiniz.

Yurtdışında Nasıl Sorunsuz Araba Kiralarım?

Fas arapça kullanıyor olsa da önlendirme levhalarında latin alfabesi ile şehirlerin isimleri yazılıdır. Bu konuda tereddüt yada çekingenlik yaşayan varsa merak etmeyin birşekilde varıyorsunuz gitmek istediğiniz yere… 🙂

Fasta dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi için aşağıdaki linkteki yazıyı okumalısınız.

Fas’ta Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Fas’ta trafik nasıl?
Bir Afrika Macerası: Fas'ta Araba Kiralamak
Source: The Center for Mediterranean Integration / CODATU, Transitec, CasaTransport

Fas’ta trafik nasıl derseniz. Öncelikle Fas’ta araba kullanmak Türkiye trafiği ile Hindistan trafiği arasında orta noktada kalıyor. Gittiğinizde göreceksiziniz Fas’tan sonra Türkiye avrupa ülkesi standardında gelecektir size. Fas’taki trafik te ülkemizdeki gibi sağdan akmakta. Yalnız bu ülkede sola dönüşlerde sıkıntı var. Bu yüzden trafik bazı noktalarda tıkanmakta. Çaresini de buldum oradayken. Beni başbakan seçsinler kendilerine yollardaki trafiği engelleyeceğime dair söz veririm 🙂

Bir Afrika Macerası: Fas'ta Araba Kiralamak
Fas’ta Araba Kiralamak – Trafik

Birçok avrupa ülkesinde binlerce kilometre sürüş yaptım. Yollarda kaza gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Fas’ta daha Marakesh’ten yeni çıkmıştık ki karşı yoldan bizim şerite dalmış araba gördük. Bunun gibi bir kaç olaya şahit olduk. Yani burada araba kullanacaksanız çok dikkatli olmanız gerekmekte.

 

Fas’taki arabaların durumu nasıl?
Bir Afrika Macerası: Fas'ta Araba Kiralamak
Fas’ta Araba Kiralama

Trafikte göreceğiniz arabaların yarısında darbe gözle görülür şekilde mevcut. Diğer yarısında ise kesinlikle çalışmayan aksamlar bulunur. Mesela biz Ford Focus kiralamıştık. Aracı ilk gördüğümde vay be şanslıyız dedim. Hatta aracı kiralarken görevliye sordum “Arabanın yağı – suyu herşeyi tamam mı?” diye. Hiçbir sıkıntısı yok dedi. birkaç evrak işinden sonra arabayı bize bırakıp kendi arabaları ile gittiler. Arabaya binip kontağı çevirdiğimde motor lambasının yandığını gördüm. Sonra söner dedim ve yola çıktık. Biraz gittikten sonra aracın ibresi dijitalde 120 yazarken göstergesinde bazen 170, bazen 40 gösteriyordu. O andan sonra dua okuya okuya yola devam ettik ve Fas’tan gelirken cennete girmeme yetecek kadar duam vardı 🙂

 

Fas’ta nasıl araba kiralanır?

Her ülkede uygulama olarak farklılıklar gösterse de temelinde aynı şekilde araba kiralanır. Ben yurtdışında araba kiralarken başım, sonrasında ağrımasın diye kurumsal firmalardan kiralama işlemimi yaparım. Bu sayede aracım hem temiz, hem yeni, hem de bakımları yapılmış güvenilir bir araç olur.

 

Her ülkede olduğu gibi Fas’ta araba kiralarken de depozito istenmektedir. Normalde ülkeden ülkeye ve araç sınıfına göre değişmekle beraber 150 euro’dan başlar 750 euro’ya kadar çıkabilir. Fas’ta ise araç sınıflandırması yapmadan sabit depozito vardır. Bu depozito ise 1.000 Euro’dur. Evet yanlış yazmadım 1.000 Euro. 05.03.2018 tarihli kur ile 4.690,00 TL. Bu depozito miktarı benim İspanya’da kiraladığım 7 kişilik aracım kira bedeli, sigorta ve depozito miktarlarının toplamından bile fazla. Hatta size şunu söyleyeyim kiralayacağınız aracın oradaki satış değeri yaklaşık 7.000 – 15.000 euro arasında. Yani depozito diye istedikleri tutar aracın fiyatının 7’de 1’i.

Eğer bu depozito miktarını ödeyemem diyorsanız Goldcar firmasından araç kiralamanızı tavsiye ederim. Ama bir şartla. Super Relax Cover sigortasını yaptırmanız şartı ile. Bu sayede depozito miktarı 150 Euro seviyesine düşmektedir.

 

Ama bunların dışında bir seçenek daha var. Her nekadar tavsiye etmeyecek olsam da bu uygulama mevcut ve ben de bu seçenekle arabamı kiralamıştım. Olay şu şekilde; pasaportunuzun giriş mühürlü ve kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfaların fotokopisini çekiyorsunuz. Bu fotokopiler sizde kalırken, aracını kiralayan kişiye pasaportunuzu teslim ediyorsunuz. Aracı iade edeceğiniz zaman ise arabada herhangi bir zarar yoksa pasaportunuzu geri alıyorsunuz. Zarar varsa karşılıyorsunuz.

 

Kiraladığım aracın ücretini nasıl ödeyebilirim?

Öncelikle Fas’ta araba kiralama yapacakların şunu bilmesi lazım, kurumsal ve büyük yerler dışında kredi kartı pek geçmemektedir. Pos makinası olan yerde bile bankalarının bazılarının anlaşması olmaması nedeni ile kredi kartından ödeme işlemi gerçekleşmeyebiliyor.

Kurumsal firmalarda kredi kartı ile ödeyebiliyorken, diğer kiralama firmalarında yada şahıslarda nakit olarak aracın kiralanma başlangıcında ödenmektedir.

 

Şunu da eklemezsem olmaz Fas’ta araba kiralamak bizim için hayaldi ama oldu. Fas’ta araba kiralarken bazı yerler ücreti kişi sayısına göre belirlemektedir. mesela 5 kişiye kadar aynı fiyat, 6. kişiye ise ek bir ücret istenmektedir. Ayrıca araba kiralarken adam yanınızdan gitmeden aracın etrafında en az 3 kere dönün ve aracın darbelerini kendisine gösterin. Ayrıca fotoğraflarını çekerek saklayın.

 

Gezimizde her nekadar macera yaşadıysak da, güzel ve zevkli geçtiği için mutluyuz. Herhangi bir problem yaşamadığımız için ise şükrediyoruz..

 

Umarım yazım Fas’ta araba kiralamak isteyenleri bilgilendirir ve tatillerini güzel geçirmelerine vesile olurum.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar, pasaportunuzu vererek araç kiraladığınız firma hangisi acaba? Bir de pasaportsuz gezmek sıkıntı olmadı mı bir yerde? Mesela kimlik ibraz ederek girmeniz gereken turistlik yerler var mıydı hiç ?

    • Sait bey bizim arkadaşların ehliyeti ile ilgili bir sıkınıtı çıkınca 2 araba kiralamak yerine 1 büyük araca ihtiyaç duyduk o yüzden yerelden daha doğrusu diğerleri kadar tanınmayan bir firmadan araç kiraladık mecburiyetten. Size fotokopisini veriyorlar sorun çıkmıyor. Belgeler de oluyor çünkü. Ama genel prosedür böyle ama bazı yerler de kredi kartı bilgisine sahip olduğu için pasaporta gerek kalmıyor. Siz herhangi birini ayarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here