Barselona Gezi Günlüğüm – Coğrafya Kader Midir?

0

Barselona’ya Bir Bakış – Barselona Gezi

İspanya’nın ikinci büyük kenti olan Katalon toprakları Barselona, bence birçok Avrupa kentinden daha güzeldir. Barselona, ziyaretçilerine şahsına münhasır deneyimler yaşamayı vadeder. Bu yüzden her gezeni adeta büyüleyen bir kenttir.Bunun tabi ki birden fazla sebebi var. Barselona Gezi

Las Arenas - Barselona Gezi Notlarim
Las Arenas – Barselona Gezi Notlarim

Coğrafi Keşifler – Barselona Gezi Notlarım

Bahsettiğim sebeplerden ilki, şehrin yeni dünyaya şekil veren tarihin gidişatını değiştiren bir olay olan coğrafi keşiflerin başlangıç noktasında bulunmasıdır.

Bilirsiniz ki Kristof Kolomb, bilinen yolculuğuna çıkabilmek için, Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere birçok ülkeye başvurup fon talep eder.  Sadece İspanya Kraliçesi İsabel tarafından bu talebi reddedilmez ve Avrupa, Kolomb‘un keşfiyle talihiyle tanışır.  Tabi bu durum o günün dünyasına önderlik eden Al-i Osman için ve orta-doğu için de kaderin yeni baştan yazıldığı gündür. Yani coğrafi keşifler, dünyanın kaderinin dönüm noktasıdır. Bugün içinde bulunduğumuz kaosun nedenini merak ediyorsak, coğrafi keşifler sonrasını ve etkilerini, kitaplara gömülerek araştırmalıyız. Bu konu, tarihten ders almamız gereken en önemli konudur. Orta çağ ve yakın çağ Avrupa‘sının sömürgeciliği ve barbarlığı bir yana dursun, günümüzde de orta-doğu kaosu ve mülteci sorunu gibi sebeplerden “insanlık dersinden” sınıfta kalan medeni(!) Avrupayı yargılamak benim haddim değil.  Ben sadece bir gezgin ve Dünya insanı olarak, en doğal hak olan insanca yaşama hakkının, kimsenin elinden alınmadığı günlere ulaşmayı diliyorum.Gençler! Bu bağlamda seyahat edin, tarih okuyun, tarihten ders alın!

Her ne kadar aklıselim her insan gibi yapılan yanlışları görsem de, Avrupa‘ya seyahat edip  oranın güzelliklerini de yaşamayı tercih ederim.  Çünkü farklı kültürler tanımak, öğrenmek, zihnimi geliştirmek için seyahatlerimden edindiğim en önemli kazanımdır. Avrupa‘daki sosyal hayatı, kültürel zenginlikleri, sanatı ve estetiği de yaşayıp öğrenmek gerek.

Kent Planlaması

Barselona‘yı özel kılan ikinci neden ise bir Roma İmparatorluğu geleneği olan ve şehirleri altyapı, ulaşım bakımından mükemmel kılan ızgara sistem yapılaşmadır. Izgara sistem kent planını, simge yapılar ve kamusal binaların meydanlarda konumlandırılıp şehrin meydanlarının etrafında tıpkı bir ızgara gibi cetvelle çizilmişçesine düzenli bir şekilde yerleştirilmesi esasına dayanır. Böylelikle, şehir göz tırmalayan çarpık yapılaşmanın eline düşmez, tamamen elit bir görüntüye bürünür.

Gaudi Dehası

Casa Batllo – Barselona Gezi Notlarım

Üçüncü sebep ise şehre damgasını vuran Gaudi dehasıdır. 19. yüzyılda mimariyi, barınmanın ötesine taşıyan Art Nouveau akımının en önemli mimarı, Antoni Gaudi‘nin şehrin her yerinde görebileceğiniz eserleri eşsizdir. Art Nouveau, Avrupa’da Sanayi Devrimine tepki olarak ortaya cıkmış bir sanat akımıdır. Art Nouveau akımının en iyi örnekleri olan sekiz tane Gaudi eseri, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alır. Deha ve felsefenin yoğrulup mimariyle can bulduğu Gaudi eserleri, Barselona‘yı  eşsiz kılan en önemli etkenlerden biridir. Gaudi eserlerinden en ünlüsü ise hiç şüphesiz La Saglada Familia‘dır.

Kültür Mozaiği – Barselona Gezi Notlarım

Dördüncü sebep ise kozmopolit kültür yapısının her unsurunun özenle harmanlanarak mimariye yansıtılmasıdır.  İspanya, çok kültürlülüğü zamanla sindirmiş, benimsemiş bir ülkedir. Diğer Avrupa şehirlerinde Rönesans’ın beraberinde getirdiği sanat akımlarının ürünü olan binaların  yanısıra Barselona’da, Endülüs, Sefarad, Katalon, Aragon ve Bask gibi farklı etnik ve dini unsurların mimari detayları zenginleştirdiğini gözlemleyebilirsiniz. Tüm bunlar Barselona’yı eşsiz kılar.

Barselona Gezi Notlarım

Bir Akdeniz Limanı

Bir diğer sebep ise Barselona‘nın limanı. İki bin yıllık bir geçmişe sahip Barselona Limanı, Avrupa’nın Akdeniz‘deki en büyük limanlarından biri olarak ciddi öneme sahiptir. Palmiyelerin süslediği liman, denizin ortasına doğru uzayıp giden bir iskelenin sonunda bulunan bir alışveriş merkezini de içinde bulundurur.

Daha sonra yazacağım şehir rehberi yazımda limandaki balık restoranlarına da yer vereceğim.

İklim Faktörü

Barselona‘yı eşsiz kılan bir diğer sebep ise iklimidir. Elverişli Akdeniz ikliminin zengin kıldığı bu topraklarda narenciye, zeytin, domates gibi tarım ürünleri yetiştirilir. Zaten Amerika’nın keşfiyle İspanya’ya, oradan da Dünya’ya yayılan domates İspanyollar için kutsal bir meyvedir.

Tüm bu unsurlar hep bir arada değerlendirildiğinde Barselona‘nın hayranlık uyandıran bir şehir olması kaçınılmaz. 14üncü yüzyılın ünlü düşünürü İbn-i Haldun’un da dediği gibi “Coğrafya kaderdir” ve içinde yaşadığınız coğrafya sizin de kaderinizi belirler.

Peki, tarih boyunca insanların kaderini şekillendiren devletlerin ve kuruluşların artık daha duyarlı ve uygar davranması gerekmiyor mu? John Donne yüreğime dokunan şiirinde ne güzel söylemiş:

“Bir insanın ölümüyle eksilirim ben,

çünkü bir parçasıyım insanlığın;”

Ayşe Nur AKBAY @seyyahinseyirdefteri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here