Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi

0

Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi

Günümüz dünyasında maalesef hepimizin bahçeli evleri, kendi meyve-sebzesini ekip sonra toplayacağı tarlaları, birbirinden güzel çiçeklerle donatabileceği geniş bahçeleri olamayabiliyor. Bazılarımız büyük şehirlerdeki apartmanlarda, bazılarımız ise küçük şehirlerdeki apartmanlarda sıkıştık. Bir de Covid-19 salgını ile birlikte doğaya iyice hasret kaldık. Ama bunların hiçbiri toprağa dokunmamıza engel değil ki. Biraz çaba ve bol sevgiyle küçük alanlara doğayı taşımak mümkün… Balkon Bahçeciliği yazımızda biraz evimizi güzelleştirmenin yollarına bakacağız.

Balkon Bahçeciliği
Balkon Bahçeciliği Kaynak: pinterest.

Hepimiz bir tohumun filizlenişine şahit olabiliriz, evimizdeki bir salon bitkisinin yeni gelen yaprağı ile sevinç dolabiliriz. Hatta şimdi tam mevsimi olan fideleri ekerek kendi sebzelerimizin çiçek verişine şahit olup, sonra sebzelerini bile toplayabiliriz. Hep birlikte, Balkon Bahçeciliği ne eğlenceli bir yolculuk yapalım öyleyse. Önümüzdeki tam kapanma sürecini değerlendirmek için de, iyi bir alternatif olabilir.

Balkon Bahçeciliği’ne Nasıl Başlamalıyım?

 • Balkonunuzun güneş alma durumunu tespit edin.

Eğer meyve sebzelerinizin büyümesini, meyve vermesini istiyorsanız güneş olmazsa olmaz. Balkonda saksıları konumlandıracağınız yeri, mutlaka güneşe göre belirlemelisiniz. Ama bol güneş alsın, fazla güneş iyidir diye düşenmemek lazım. Fazla güneş almaları toprağın hızlıca kurumasına ve bitkilerin yanmasına neden olabilir.

 • Ne yetiştirmek istediğinize karar verin.
 • Balkonunuzu düzenleyin.
 • Hangi saksı ve toprağı seçmeliyim?

Saksının materyali konusunda seçim size kalmış. Seramik, toprak, plastik bolca saksı seçeneği bulabilirsiniz. Yerinize ve zevkinize göre istediğiniz saksıyı seçebilirsiniz. Önemli olan drenajı sağlayabilmek adına altı delik olan saksılar olmasına dikkat etmek. Bitkiler için en fazla önerilen saksıyı soracak olursanız; bu da toprak saksılar. Fakat meyve-sebze ekmeyi düşünüyorsanız, çok fark etmeyecektir.

Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi
Balkon Bahçeciliği Kaynak: pinterest. 

Toprak seçimi içinse; sadece meyve-sebze ekmeyi planlıyorsanız onlar için satılan toprakları alabileceğiniz gibi farklı çiçeklerle birlikte meyve-sebze ekmeyi planlıyorsanız; her yerde satılan torfları kullanabilirsiniz. Bu torf topraklar meyve-sebze için fazla yoğun gelebileceği için normal toprakla karıştırmak daha iyi olabilir.

 • Nasıl sulamalıyım?

Özellikle diktiğiniz hafta fidelerinizin tutması için susuz kalmamalarına çok önemli. Bunun için toprağı olabildiğince nemli tutmaya çalışın. Fakat genel olarak bitkilerinizi fazla sulamaktan kaçının, delikli saksılar tercih ederek fazla suyun akmasını sağlayın. Bitkileriniz için genel bir sulama önerisinde bulunamayacağım, çünkü her bitkinin su ihtiyacı da birbirinden farklı.

Meyve-sebzeler içinse çok sulamadan kaçınabilirsiniz. Çünkü çok sulanınca meyve vermekten kaçınıyorlar. Ne kadar çok sularsanız, meyve sebzeleriniz o kadar çok yeni yeşil yapraklar verip uzar. Sebze meyveleriniz çiçek açtıktan sonra sulamayı yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Sulama zamanı içinse güneşin doğrudan bitkiye gelmediği, sabahın erken saatlerini ya da akşamları tercih etmeniz bitki için daha sağlıklı.

Balkon Bahçeciliği’nde Hangi Bitkileri Seçmeliyim?

Size tavsiyem yavaş yavaş başlayıp, hem toprağı hem bitkileri tanıdıkça bitki sayınızı arttırmanız. Her gün 10-15 dk vakit ayırıp, bitkilerinizin ne durumda olduğunu kontrol ederseniz de hem onlar hem de sizin için çok iyi olur.

Tüketmeyi sevdiğiniz sebzelerden başlamak her zaman iyi bir seçenektir. Peki balkonda neler rahat yetişir?

 • Yeşillikler

Maydanoz ve nane mutfakta bolca kullanacağınız, yarı gölge seven, kolayca tutan, neme ihtiyaç duyan verimli 2 ana yeşillik.

Roka, marul yine balkonda çok rahat yetişebilecek birkaç ay içinde hasat verecek daha sonra sofralarınızı süsleyecek yeşilliklerden.

Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi
Balkon Bahçeciliği Kaynak: pinterest.

Fesleğen, adaçayı, reyhan gibi aromatik otlar da balkon bahçeciliği için çok uygun. Birkaç saksı ile aromatik bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Hatta, bunların güzel kokularından faydalanmak için asılan saksıları tercih edebilirsiniz. Bu otlar güneşi sever ve toprağı kuru bırakmamak şartıyla kontrollü su vermeniz yeterli olacaktır.

(Tüm yeşillikleri tohumdan ekebileceğiniz gibi fidelerini de dikebilirsiniz. Hatta aldığınız  yeşilliklerin dalını suya koyup kök vermesini bekleyerek onları da ekebilirsiniz.)

 • Domates, Salatalık 
Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi
Balkon Bahçeciliği Kaynak: pinterest.

Domates ve salatalık fideleri yeşilliklere göre daha çok uzayacağından kırılmaması için bitki destek çubuklarıyla desteklemeyi unutmayın. Ve bu bitkilerin verimli olması için mesafeli ekmeye özen gösterin. Çok yakın ekildiğinde bitki istediği kadar büyüyemiyor ve çiçeklerini döküyor. Her ikisi de güneşi sever ve 2-3 ayda hasat edilebilir.

 • Biber, Patlıcan

Özellikle biber ve patlıcan çeşitleri kolay tuttuğundan aynı zamanda hızla büyüdüğünden en bereketli balkon alternatifleri arasında sayılıyor. Bunlar da yine 2-3 ayda hasat edilebilir sebzelerden.

 • Çilek

Eğer tohum ekecekseniz, çilek tohumlarını nisan mayıs ayında ekebilirsiniz. Çilek ekmek için biraz genişçe bir saksıya ihtiyacınız var. Tohumları ekerken birbirlerinden 30 cm aralıklı olmalarına özen göstermelisiniz. Ama fide halinde de alabilirsiniz. Çilek bol suyu sever. Meyve verdiği zaman toprağa değip bozulmaması için yükseltici kullanabilirsiniz.

 • Limon

Eğer balkonunuzun yönü uygunsa bodur limonları düşünebilirsiniz. Önce çiçekleri ile balkonunuzu sonra da meyvesi ile sofralarınızı güzelleştirir.

 • Sardunya
Balkon Bahçeciliği | Evinizde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki Önerisi
Balkon Bahçeciliği Kaynak: pinterest.

Araya birkaç tane de çiçekli bitki ekmek istiyorum diyorsanız, sizi hiç üzmyecek sardunyayı öneririm. Her mevsim çiçek veren, bakımı oldukça kolay, balkon askılıkları için birebir bir güzel kendileri.

 • Yasemin

Güzel kokusuyla huzur versin, biraz da sizi dinginleştirsin istiyorsanız harika bir seçim. Ama bunun için uygun bir alanınızın olması gerekir, çünkü sarmaşık bir bitki olduğu için tahmininizden fazla yer kaplayabilir. (Bence değer 🙂)

Yeşil bir dünyaya merhaba diyin ve elinizi toprağa değdirin.

BONUS: İç mekan bitki yazımızı Bakımı Kolay 10 İç Mekan Bitkisi

Diğer doğa yazılarımı Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü, Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık, İnönü Yaylası , Düzce Şelaleleri buradan okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here