Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri – Liman Şehirlerine Yolculuk

0

Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri

Limanlar sadece ticaretle mi alakalıdır? Yoksa liman denince aklınıza sadece deniz yolu ulaşımı mı geliyor? Limanlar bir şehirlerin hatta ülkelerin can damarlarıdır. Bir liman ne kadar gelişirse bulunduğu şehir hem ekonomik hem de sosyal açıdan o kadar gelişir. Bunun en güzel örneklerini Avrupa’da da görebilirsiniz. Bu yazımızda Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri ile ilgili bir yolculuğa çıkacağız. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

Küllerinden Doğan Bir Şehir – Rotterdam 

Bir zamanlar dünyanın en büyük liman kenti olan Rotterdam, şimdilerde en ünlü tasarım merkezi konumunda. Zaten şehre adımınızı attığınız andan itibaren baktığınız her yerde, şehrin bu özelliğini görebiliyorsunuz. Birbirinden ilginç mimarili gökdelenler, eşine az rastlanan köprü, tünel ve sosyal alanlarıyla modern şehir imajını en iyi veren yerlerden. 1953 yılında dünyadaki ilk yayalara özel alışveriş caddesi olan Linjban açıldığından beri alışveriş turizminde de kendini göstermeyi başarmış bir şehir.

Rotterdam - Avrupa'nın En Güzel Liman Şehirleri
Rotterdam – Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri

2.Dünya savaşında şehir merkezinin tamamen bombalanması ve şehrin yerle bir olması sonraki yıllarda yepyeni bir şehir merkezinin tasarlanmasına muhteşem bir fırsat sağlamış. Bu güzel şehri gezmeye 80’li yıllarda 45 derecelik açıyla inşa edilmiş küp evlerle başlayabilirsiniz. Hostel olarak kullanılan bu evlerin görüntüsüne hayran kalabilirsiniz. Çelik halatlarıyla fiziğe meydan okuyan Erasmus Köprüsü, ışıl ışıl gece görüntüsüyle Walkhaven Limanı, üzerinde yürürken kendinizi Hollywood’da hissedileceğiniz Yıldızlar Kaldırımı, Liman kenti unvanının müzeye de yansıdığı Denizcilik Müzesi, savaştan yara almadan kurtulmayı başarmış birkaç yapıdan biri olan Laurens Kilisesi ve 2014 yılında inşa edilen eşsiz Markthal ofis binası şehirde görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Hollanda’nın en kozmopolit şehri olması şehrin mutfağına da yansımış durumda. Rotterdam’da tüm dünya mutfaklarını ve en güzel deniz ürünlerini servis muhteşem mekanlar bulunuyor. Özellikle Michelin yıldıza sahip restoranlar için önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Hollanda’nın En Güzel Köy ve Kasabaları

Dünyaya Açılan Kapı: Hamburg

Kanallarla kaplı şehirleri sever misiniz? Eğer siz de bu tarz şehirleri seviyorsanız Hamburg bu beklentilerinizi karşılayacak bir şehir. Amsterdam, Brugge ya da Venedik kadar olmasa da kanallar şehri olarak adlandırılan, Avrupa’nın en büyük 2. liman şehri olan Hamburg aynı zamanda Almanya’nın da Berlin’den sonraki en büyük şehri. Şehrin genel dokusuna, insanların yaşam şekline ya da lüks tüketim mağazalarının varlığına bakınca Hamburg’un ne kadar büyük bir ticaret şehri ve refah seviyesi yüksek bir şehir olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Hamburg - Avrupa'nın En Güzel Liman Şehirleri
Hamburg – Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri

Peki bu güzel şehrin tarihi ve ünlü mekanlarına doğru bir yolculuğa çıkmak isterseniz ilk başlamanız gereken yer Hamburg’un simgesi diye bilinen Rathaus; ismini verdiği Hamburg’un en işlek ve canlı bölgesi olan Rathaus meydanında yükselen bu 112 metrelik belediye binasının kulesine çıkıp şehri 360 derece gözlemleyebilirsiniz. Noel zamanında da bu meydan dünyanın en güzel Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Bu meydan dışında şehrin en ünlü ve büyük kilisesi olan Aziz Michaelis Kilisesi, 100 yılı aşmış ömrüyle Elbe Nehri’nin altından geçen ve dünyanın ilk su altı tüneli olan 427 metre uzunluğundaki Elbe Tünelleri, yıl boyunca onlarca sanat, spor ve diğer kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapan Alster Gölü, bünyesinde bulunan balık pazarıyla Hamburg’a gelen turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Hamburg Limanı, dünyanın en çılgın gece hayatının yaşandığı yerlerden biri olan St. Pauli ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış renkleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Warehouses, Hamburg’da keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak yerlerin başında geliyor. Hamburg Gezi Rehberi

Karadeniz’in Göz Bebeği: Varna

Yanı başımızdaki turizm cennetlerinden biri olan Varna Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın en ünlü liman kentlerinden biri. Karadeniz kıyısındaki bu turizm ve ticaret kenti yeşile fazlasıyla doyabileceğiniz bir yer. Geniş caddeleri, parkları, müzeleri, sanatla buluşan görkemli yapılarıyla görülmesi gereken kentlerden.

Varna – Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri

Şehrin simgesi olan Varna Katedrali şehirde görmeniz gereken ilk yapı. Antik Çağ’da Odessos olarak bilinen Varna’da yaşamış tüm medeniyetlere ait 100 binden fazla eserin sergilendiği Arkeoloji Müzesi de tarihsel bir yolculuğa çıkabileceğiniz müze. Dinlenme ve yemek molası için zaman geçirebileceğiniz Slivnitsa Caddesi’nde hayatın akışını izleyebilirsiniz. 150’den fazla deniz canlısı türünün yaşadığı Varna Akvaryumu ve Balkanların tek yunus akvaryumu olan Varna Dolphinarium görülmeye değer mekanlardan. Bir liman kentine yakışır niteliklere sahip olan Denizcilik Müzesi de pas geçmemelisiniz. Varna Official Website

Her Zaman Dinamik: İzmir

8500 yıllık geçmişiyle İzmir tarihi boyunca 32 farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ve sürekli olarak işleyen limanlarıyla ticaretin, sanatın ve turizmin başkenti olmuş eşsiz bir kent. Yaşamaya elverişli iklimi ve liman kenti olması şehri hep dinamik tutmuş ve zaman geçse de güzel İzmir enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olmasına rağmen kaostan uzak, zamanın yavaşladığı ve huzurlu hissedebileceğiniz bir yer.

İzmir - Avrupa'nın En Güzel Liman Şehirleri
İzmir – Avrupa’nın En Güzel Liman Şehirleri

İzmir’e geldiğinizde ilk görülecek yer kuşkusuz şehrin simgesi haline gelmiş Saat Kulesi. 1901 yılında inşa edilen saat kulesi İzmir’in merkez ilçelerinden biri olan Konak’ta bulunuyor. Saat kulesini gördükten sonra meşhur Kordon’a yürüyebilir ve çimlerde oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kordon’da keyifli bir yürüyüşle şehrin en işlek semti Alsancak’a ulaşırsınız. Tarihi kimliği ve kendine has havasıyla Alsancak Türkiye’nin sayılı semtlerinden bir tanesi. Katolik Kilisesi, butik müzeleri ve tarihi tren garı görülmesi gereken yerler arasında.

Semtin ve şehrin ünlü caddesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yemeğinizi yiyebilir ya da bar ve publarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Yine Konak ilçesinde bulunan Tarihi Asansör, gün batımında İzmir manzarasını seyretmek için şehirdeki en güzel nokta. Tarihi Asansör’den indiğinizde hemen önünde bulunan Dario Moreno Sokağı’nda yürüyebilir ve buranın hoş atmosferinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. İzmir Gezi Tavsiyeleri

Umarım en azından birini görme ve gezme fırsatınız olur.

İyi Seyahatler

Önceki İçerikGebze-Halkalı Banliyö Hattı – Bu Trenin Sonu Nereye Gidiyor?
Sonraki İçerikYurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here