Antalya’nın İlçeleri | Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Antalya’nın İlçeleri | Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Merkezi kadar ilçelerinin de her biri ayrı güzelliğe sahip Antalya’nın. Öyle ki bence sevgili Atatürk ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’ derken cennet ilçelerini de hesaba katarak bu sözü söyledi. 19 ilçesinin hepsi ayrı ayrı özelliklere ve güzelliklere sahip olsa da şimdilik 7 tanesinden bahsedeceğim. İşte Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi..

1. Alanya – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Antalya’nın İlçeleri
Antalya’nın İlçeleri – Alanya

Hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi zenginliğiyle Alanya sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan turistlerin ve tatilcilerin akın ettiği bir turizm cenneti. 312.000 kişilik nüfusuyla merkez ilçelerinden sonra Antalya’nın en kalabalık ilçesi durumunda. Yazın ise bu sayı 1 milyonu bulabiliyor!

Alanya merkezde Kızılkule, Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası, liman ve çarşı, merkezin biraz dışında Dim Çayı, Sapadere Kanyonu ve yaylalar görülecek yerler arasında. Daha fazlası için Alanya Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Akseki – İbradı – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Düğmeli Evler – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi Kaynak

Akseki ve İbradı aslında ayrı ayrı ancak birbirine çok yakın ilçeler ve aynı mimariye sahipler. Birini gezmeye gelen diğerini de mutlaka görmeden gitmiyor. Bu yüzden ikisini tek başlık altında birleştirdik. 13.000 kişilik nüfusuyla Akseki ve 3600 kişilik nüfusuyla İbradı Antalya’nın en sakin ilçeleri 🙂 Denizden uzakta olmaları sebebiyle diğer ilçelere göre daha serin bir iklime sahip.  Buraların en bilinen ve en çok ziyaretçi çeken özelliği Düğmeli Evleri.

Düğmeli Evler harç veya çimento kullanılmadan tamamen taştan ve Lübnan sediri ağacından yapılmış. Öyle ki bölgede yıkılmadan yüzlerce yıldır ayakta kalmış birçok ev var. En güzellerini İbradı’nın Ormana Köyü’nde ve Akseki’nin Sarıhacılar Köyü’nde görebilirsiniz. Bunun yanında Akseki’de Altınbeşik Milli Parkı ve mağarasını ve İbradı’da Üzümdere Milli Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

3. Demre

Noel Baba’nın memleketi olarak bilinen Demre, tarihi ve doğal güzellikler bakımından çok zengin bir ilçemiz. Noel Baba dediğimiz St. Nicholas’ın mezarının bulunduğu St.Nicholas Müzesi her yıl binlerce Hristiyan’ın ziyaret ettiği bir kilise. St Nicholas Kilisesi’yle birlikte Myra Antik Kenti, Andriake Antik Limanı, Kekova Batık Şehir ve Kaleköy görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Meşhur Kekova Batık Şehir hem tarihe tanıklık edeceğiniz hem de tarihi kalıntılarla birlikte masmavi sularda yüzebileceğiniz bir yer.. Ayrıca Demre dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu’nun da en önemli etaplarından biri.

4. Kaş

Kaş - Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi
Antalya’nın İlçeleri / Kaş – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Yine Likya Yolu üzerinde bulunan Kaş bence Türkiye’nin en güzel yerlerinden. Dağların çevrelediği Kaş, denizin kıyısına kurulmuş cennetten bir parça.. 58 bin kişilik nüfusunun yalnızca 8 bini şehir merkezinde yaşıyor. Son yıllarda en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri haline gelmesiyle yazın oldukça kalabalık. Gelmekte haklılar da çünkü tertemiz suları, çevresindeki muhteşem plajları ve daracık tarihi sokaklarıyla ideal bir tatil bölgesi.

Kaş’a kadar gelmişken yarım saat uzaklıktaki Patara Antik Kenti ve Patara Plajı’nı görmeden dönmeyin. Ayrıca Kaputaş , Küçükçakıl, Limanağzı ve sayamadığım birçok koy ve plajında yüzebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim, Kaş’a gelirken pasaportunuzu yanınızda getirirseniz hemen karşısında bulunan Meis Adası’na kapı vizesiyle giriş yapabilirsiniz. Daha fazlası için Kaş Gezi Rehberi yazımıza göz atmayı unutmayın 🙂

5. Kemer

Antalya’nın İlçeleri / Olimpos, Kemer – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi Kaynak

Antalya merkeze 40 km uzaklıkta, dağların denizle buluştuğu, tarihin iyi derecede korunduğu bir yer Kemer. Her türlü tatil, eğlence ve aktivite anlayışına sahip,  binlerce yerli ve yabancı turistin her yıl akın ettiği bir ilçemiz. Öyle ki Türkiye’nin en lüks otellerini de, doğayla iç içe kamp alanlarını bir arada bulunduruyor.

Phaselis Antik Kenti, Olimpos ve Olimpos Antik Kenti, Yanartaş, Adrasan, Göynük Kanyonu, görülecek tarihi ve doğal güzelliklerin başında geliyor. ‘Hem dinleneyim, tatilimi yapayım hem de gezeyim kültürleneyim’ diyorsanız Kemer bunun için biçilmiş kaftan 🙂

6. Manavgat

Başlı başına hakkında bir gezi rehberi yazılması gereken yerlerden biri Manavgat. Merkezinde ve çevresinde görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengin. 230 bin kişilik nüfusuyla Antalya’nın en büyük ilçelerinden. Türkiye’nin en büyük 3.barajı olan Oymapınar Barajı’nın üzerinde bulunduğu Manavgat Nehri, Oymapınar Baraj Gölü ve Manavgat Şelalesi görülecek yerler arasında. Ayrıca Türkiye’nin en iyi rafting noktalarından Köprülü Kanyon ve Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde bulunan Tazı Kanyonu en güzel doğal oluşumlardan. Bunun yanında meşhur Side Antik Kenti ve içerisinde bulunan Apollon Tapınağı’nı da görmeden Manavgat’tan ayrılmayın.

7. Gazipaşa

Antalya’nın İlçeleri / Iotape Antik Kenti – Antalya’nın Görmeniz Gereken 7 İlçesi

Antalya’nın en doğusunda Mersin sınırında bulunan Gazipaşa yaşamın sakin olduğu ilçelerden bir tanesi. Sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler kendine hayran bırakacak cinsten. Antiochea Ad Cragum olarak bilinen antik kent ve Iotape Antik Kenti hem tarihe doyacağınız hem de kuruldukları tertemiz koylarda yüzebileceğiniz yerler.

Doğal birer havuz olan Koru Denizi Havuzları da yüzebileceğiniz en güzel noktalardan. Bunların yanında Selinus Antik Kenti ve Syedra Antik Kenti’ni de görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için yorumlardan veya Instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

İyi seyahatler,

Bensu.

1 Yorum
  1. Hilal diyor

    Kaş, bence de çok güzel bir yer. Orada azıcık bir zaman geçirdim ama daha fazlasını geçirmek isterim. Kısmet olursa yapıcam da bunu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.