Alternatif Almanya Şehirleri : Avrupa’nın İncisi

0

Avrupa’nın İncisi – Alternatif Almanya Şehirleri

Bu zamana dek en fazla şehrinde bulunduğum ve dolasıyla da en çok vakit geçirdiğim, Avrupa denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan Almanya ile ilgili bir yazı yazmazsam ayıp olur diye düşündüm. Etkileyici tarihiyle, düzenli şehirleriyle sevdiğimiz bu ülke çoğu zaman birçok seyahatseverin ilk tercihlerinde yer almasa da, bir şekilde (iş,okul seyahatleri,akraba ziyaretleri) yolumuz mutlaka düşüyor.Sadece birçoğumuzun hayatına baktığımızda bile akraba,tanıdık, eş dosttan gelen çikolatalarıyla, şekerleriyle bile tanımış ve sevmişizdir bu ülkeyi diye düşünüyorum. Ve sizlere Alternatif Almanya Şehirleri yazımı yazıyorum.

Tüm bunların yanında, ülkeye turist gözüyle baktığınızda gerçekten dikkat çeken bir tarihi ve mimarisi, huzurlu yeşil parkları, endüstrisi ve tarihi ve şirin mi şirin evleri var. Mutfağına gelirsek ise önerebileceğimiz çok geniş bir skalası olmasa da pastaları, çikolataları yeter diye düşünüyorum.Zaten ülkenin dört bir yanını saran Türk restoranları da bize yetecektir.

Bu yazımda Almanya’nın hem bilinen hem de bu bilinen şehirleri gezerken yolunuzun düşebileceği alternatif şehirlerini ele aldım. Haydi hep birlikte bir göz atalım!

Frankfurt

Şehirleri ziyaret sırasına koyduğumda ilk olarak Frankfurt var, aslında kendisi yurtdışında ilk ayak bastığım şehirdir. Strazburg seyahati sırasında önce buraya inip, oradan 2,5 saatlik bir yolla geçmiştik. Almanya’nın ortalarında bulunan bir şehir olmasından dolayı birçok şehre de yakın.Aynı zamanda bu şehri ünlü Alman Edebiyatçı Goethe’nin de doğup büyüdüğü şehir olmasından da tanıyoruz ki yolunuz düşerse şu an müze olarak kullanılan ‘Goethe’nin Evi (Goethehaus)’ ilk olarak ziyaret etmeniz gerekenlerden.

Römerplatz Meydanı - Alternatif Almanya Şehirleri
Römerplatz Meydanı – Alternatif Almanya Şehirleri

En meşhur noktalarından birisi hiç şüphesiz “Römerplatz”. Özellikle yeni yıl dönemi çok renkli ve hareketli olan bu meydan şehrin bana göre iki kalbinden biri, diğeri ise ismini de almış olduğu Main Nehri üzerindeki Eiserner Köprüsü (Eiserner Steg).

Frankfurt’u diğer Almanya şehirlerinden farklı kılan nokta ise eski mimarilerin yanında ‘Finans Şehri’ olmasıyla birlikte modern yapıları da kendine katmış olması. Şehirde gezerken bir yerden gotik bir katedral yükselirken diğer bir noktadan görkemli gökdelenler gözünüzü alıyor. Hatta bu havasıyla New York’a benzetilmesinden dolayı ‘Mainhattan’ gibi havalı bir lakabı da var. Yeniyle eskiyi bir arada seviyorsanız seveceğiniz bir şehir.

Görülmesi gereken diğer önemli noktalar: Şehri kuşbakışı da izleyebileceğiniz Römerplatz‘da yer alan St.Bartholomew Katedrali, Eski Opera Binası (Alte Oper), Hauptwache, St.Paul Kilisesi (Paulskirche) alışveriş ve restoranlar için Zeil Caddesi, dünyaca ünlü markalar için ise Goethestrasse.

Ayrıca Frankfurt’a 90 km uzaklıktaki şirin şehir Heidelberg için Heidelberg Gezi Rehberi yazımıza göz atmayı unutmayın

Karlsruhe

Belki adını çok duymadığınız ama benim de şu ana dek en çok sevdiğim Almanya şehri olan Karlsruhe’den bahsetmezsem olmaz. Fransa-Almanya sınırında, Almanya’nın Karaorman (Schwarzwald) bölgesine yakın bu küçük ama huzurlu şehrin 300 yıllık bir geçmişi var.

Karlsruhe Sarayı - Alternatif Almanya Şehirleri
Karlsruhe Sarayı – Alternatif Almanya Şehirleri

En bilinen turistik noktası Karlsruhe Sarayı ve içinden meridyen çizgisi geçen devasa bahçesi.Bu şehri sevmemin nedeni diğer Almanya şehirlerine göre gotik ve kasvetli yapılar barındırmayan daha yeni daha modern bir şehir olması oldu. Özellikle Karaorman bölgesine yakın olan köyleri görülesi. En güzel özelliği ise Avrupa’nın en büyük ikinci tema parkı olan Europa-Park’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olması. Şüphesiz hayatımda en çok eğlendiğim yerlerden biri oldu, tekrar gidilesi.

Europa-Park – Alternatif Almanya Şehirleri

Konstanz

Şimdi sizi biraz daha güneye doğru indirip İsviçre sınırında çok şirin bir şehre götürüyorum. Burası da Karlsruhe gibi kasvetsiz, Konstanz Gölü (Bodensee) kenarında huzurlu ve tabiki yine yemyeşil. Şehrin merkezinde biraz dolandıktan sonra da yapabileceğiniz en güzel şey; göl boyunca yürüyüş yapmak ya da bisikletinizle turlamak, istediğiniz noktada durup İsviçre’ye bakan güzel göl manzarasını seyretmek.

Bodensee - Alternatif Almanya Şehirleri
Bodensee – Alternatif Almanya Şehirleri

Mainau

Bu kadar yaklaşmışken Konstanz Gölü’ndeki Mainau Adası’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burası aynı zamanda Çiçek ve Kelebek Adası olarak da adlandırılıyor. Şehrin içinden küçük bir köprü bağlantısı ile adaya ulaşabiliyorsunuz ancak geçişte gişelerden biletinizi almanız gerekiyor.

Alternatif Almanya Şehirleri
Alternatif Almanya Şehirleri

Ada, Almanya sınırları içerisinde yer alsa da mülkiyeti İsveçli Bernadotte Kraliyet Ailesi’ne ait. Adada ailenin zaman zaman tatillerini geçirdikleri şatoları (Schloss Mainau) bulunmakta. Dünyanın başka yerinde bulunmayan çeşitli çiçeklerinden oluşan bahçelerinde mutlaka gezin, göle karşı harika manzaralar ortaya çıkıyor.

Schloss Mainau - Alternatif Almanya Şehirleri
Schloss Mainau – Alternatif Almanya Şehirleri

En dikkat çekici noktası ise : Kelebek Evi (Schmitterlinghaus). Burada rengarenk her boydan kelebeği görebilir, etrafta uçuşurlarken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ulm – Alternatif Almanya Şehirleri

Yine Güney’deyiz ve bu sefer Almanya’nın en eski en gotik şehirlerinden biri var sırada: Ulm! Şehrin en önemli özelliği bilim dünyasına adını altın harflerle yazdırmış olan Albert Einstein’ın doğum yeri olması. Bir başka özelliği ise şehrin ortasından geçen Tuna Nehri tarafından ikiye bölünmüş olması. Nehrin bir tarafı Baden-Württemberg eyaletine bağlı iken diğer tarafı ise Bavyera(Bayern) eyaletine bağlı.

Ulmer Münster’den Tuna Nehri Manzarası – Alternatif Almanya Şehirleri

En önemli yapısı ise dünyanın ‘en yüksek katedrali’ ünvanına sahip olan 162 metre uzunluktaki Ulm Katedrali (Ulmer Münster ). Yaklaşık 750 basamak (çok dar ve eski olduğunu hatırlatmak isterim) çıkmayı göze alırsanız şehre tepeden bakabilir, muhteşem bir hisse sahip olabilirsiniz  ki sonuç acı verici da olsa ben denedim ve de gerçekten değdi. Böylelikle benim yukarıda çekmiş olduğum manzarayı izleyebilir, dünyanın en yüksek katedralinin en tepesinden bakmadım demezsiniz.

Schiefes Haus - Alternatif Almanya Şehirleri
Schiefes Haus – Alternatif Almanya Şehirleri

Şehirde görülmesi gereken bir diğer önemli yer Eski Şehir(Ulm Altstadt), burada bulunan Yamuk Ev (Schiefes Haus) ise çok meşhur ve gerçekten de yamuk.

Ulm-Altstadt - Alternatif Almanya Şehirleri
Ulm-Altstadt – Alternatif Almanya Şehirleri

Yine Tuna Nehri‘nin içinden geçtiği ve eski Alman evlerinin yer aldığı eski şehri görmeden dönmeyin derim.

Ulm

Stuttgart – Alternatif Almanya Şehirleri 

Ve belki de Almanya denince aklımıza ilk gelen şehirlerden biri: Stuttgart! Kim bilir sebebi en ünlü Alman arabalarının üretildiği yer olması mıdır ya da futbol maçlarından mı duymuşuzdur? Belki de Baden Württemberg eyaletinin başkenti olmasındandır.

Şehirde görülmesi gereken en meşhur nokta önünde kocaman meydanıyla Yeni Saray (Neues Schloss) ama en olmazsa olmaz Mercedes Benz ve Porsche Müzeleri. Aynı zamanda Schillerplatz ve Stuttgart Üniversitesi ve bahçesi görülecekler arasında olabilir.

Friedrichshafen & Lindau

Son olarak yine güneyde Konstanz Gölü etrafında bulunan tatlı şehir Friedrichshafen ve Lindau Adası’ndan bahsedeceğim size. Almanya’da yatların limana sıra sıra dizildiği Bodrum havasında bir şehir görürseniz o şehir Friedrichshafen olabilir. Aynı zamanda havacılık ile ünlü olan bu küçük şehir zeplinin ilk icat edildiği ve kullanıldığı yer. Zaten şehirde gezinirken, havada göreceğiniz zeplinler dikkatinizi çekecektir, ücretli olarak zeplin turlarına siz de katılabilirsiniz. Sahilinin bazı kısımlarında güneşlenen, göle giren insanlar görebilirsiniz, aklınızda varsa hazırlıklı gelin derim.

Friedrichshafen

Şehirde ufak bir turdan sonra liman kenarındaki kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Hemen merkezde, göl kenarındaki kuleye çıkıp manzarayı kuşbakışı izlemeden dönmeyin!

Friedrichshafen‘a gelmişken çok yakınında bulunan Lindau‘ya uğramadan olmaz! Bavyera (Bayern) eyaletine bağlı, yine Konstanz Gölü‘ne kıyısı olan, Orta Çağ’dan kalma yapılara ve Avusturya Alp Dağları manzarasına sahip bir yarım ada Lindau.Tam olarak bu manzaranın görüldüğü Lindau Deniz Feneri‘ne (Neuer Leuchtturm) kadar yürüyebilir, hele ki günbatımına denk gelirseniz eşsiz bir manzaraya rastlayabilirsiniz.

Mangturm ve Neuer Leuchtturm

Yine eski bir fener kulesi olan, 13.yüzyıldan kalma Mangturm, Eski Belediye Binası (Alter Rathaus), Der Bayerische Löwe ( Bavyera Aslanı Heykeli) ve Lindau‘nun rengarenk evlerinin bulunduğu sokakları mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Mangturm
Lindau Evleri

Bu rotada Frankfurt bölgesine yakınken Darmstadt ve Wiesbaden şehirlerini de eklemiştim, daha çok şehir görmek istiyorum derseniz alternatif olarak ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda yine Bavyera bölgesinde yer alan, rotanın en dikkat çekici ancak daha sonra yazıya alacağım Almanya‘nın en ünlü üç şehrinden biri Münih mutlaka rotada olmalı

Ve tabiki başkent BerlinBerlinAlmanya‘nın kuzey doğusunda bulunan bir şehir olduğu için ben de bu rotadan sonra gitmeyi tercih ettim. Zaten ayrı ve uzun zamanı hak eden bir şehir.

Almanya‘ya yolunuz düştüğünde rotalarınıza bu güzel şehirleri eklemeyi unutmayın! Keyifli seyahatler!

İrem Uzel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here