365 GÜNE 365 KİLİSE İLE ÇEVRİLİ GÖL: OHRİD GÖLÜ

2
270
Gösterim

OHRİD’İ BİRAZ TANIYALIM

Ohrid Gölü , tarih boyunca her zaman varolmuş ve balkanlar diye bildiğimiz coğrafyanın kalbi olmuştur.  Makedonlar’ın ‘Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürmüş ve o yerin de Ohrid Gölü” olduğu rivayetlerine de inandıkları bir yeryüzü cennetidir. Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine de alınan göl ve isim babası olan şehir, gelen turistleri kültürel ve tarihi dokusuyla adeta büyülüyor.

Dünya buranın kıymetini çok önceden anlamış olmalı ki Büyük İskender’in babası II. Filip’in imparatorluğuna kattığı ilk şehir ve aynı zamanda kiril alfabesinin ortaya çıktığı yerdir. Makedonlar buraya Ohrid, Arnavutlar ise Ohri diyor. Avrupanın en eski ve en derin krater gölü olan ohrid’e açıkçası bizim göl demeye dilimiz varmıyor adeta uçsuz bucaksız bir deniz gibi.

OHRİD’E NASIL GİDİLİR?

Makedonya, Türkiye Vatandaşları için vizesiz ve yakın olmasından dolayı oldukça tercih edilir. Ancak Ohrid’de bulunan St Paul the Apostle havaalanına Türkiye’den direk sefer olmadığı için, Üsküp havaalanına bilet almanı gerek. Ohrid’e ulaşmak için 2 seçeneğiniz var.

Birincisi, Üsküp’ten kiraladığınız araçla yaklaşık 3 saatte muhteşem yol manzaralarıyla ohrid’e varmanız mümkün. İkinci olarak otobüs ile ulaşabilirsiniz. Hem Üsküp’ten hem de Bitola’dan düzenli otobüs seferleri bulunuyor. 3,5 saat süren yolculuk için tek yön 520 MKD (10 $) gidiş-geliş 750 MKD olarak ücretlendirilmiş. Yine çevre ülkelerden de rahatça ulaşabilmeniz için otobüs seferleri bulunuyor. https://www.balkanviator.com/en/

OHRİD’DEN NOTLAR

Yazları oldukça kalabalık olan şehir biz kış mevsiminde gittiğimiz için daha sakindi. Kent gölün etrafındaki restoranları ve tavernalarıyla yemek ve eğlance açısından bir çok seçenek sunuyor ayrıca kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğiniz bir türk çarşısı bile var. İstanbul cafe de oturup çay içebilir ordaki Türk esnaflarla sohbet edebilirsiniz. Tamamını göremesek de bugün Ohrid’de 365 kilise olduğu söyleniyor. Her güne bir kilise düşüyormuş.

Şehrin ara sokaklarında kaybolabilir ve bütün sokaklara kendinizi atabilirsiniz çünkü şehre dair bir çok detay ve güzellik bu sokaklarda saklı. Yavaş yavaş Arnavut kaldırımlarda yukarı doğru tırmanırken dar sokakları Safranbolu tarzı mimarisiyle Osmanlıdan kalma evler sizi karşılıyor hatta sokak lambaları bile bu evler şeklinde yapılmış. Yukarı doğru tırmandıkça eşşiz bir göl manzarasıyla karşılaşıyorsunuz.Şehrin içinde gezerken kafanızı kaldırdığınızda karşınıza bütün bölgeye hakim bir yere kurulmuş Çar Samuel kalesi çıkacaktır. Burada bol bol fotoğraf çekebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

OHRİD’DEN NE ALINIR?

Balkanların incisi bu güzel şehirden ne alınır diye sorarsanız tabiki inci diyeceğiz. Ohrid incisinden yapılan kolyeler, küpeler, yüzük, bileklikler ve tespihler kente gelen turistlerin tercih ettiği en önemli hediyeliklerin başında geliyor. Ohrid incisinin ham maddesi sedeftir. Onun üzerine bir sıvı sürülür o sıvı da ohrid gölünde bulunan özel bir balık olan plaşica balığının pullarından elde edilir. Ohrid’de yalnızca iki aile bu inciyi yapmayı biliyor diğer ürünler asla aynı kalitede ve işçilikte olmuyor bu yüzden güvenilir bir yerden almakta fayda var. Çarşı esnafının hemen hemen hepsi Türkçe konuşabiliyor.

OHRİD MUTFAĞI

Ohrid’de ne yenir ne içilir diye sorarsanız bütün balkanlarda olduğu gibi burada da köfte meşhur. Köfte dışında göl etrafında bulunan restoranlarda ‘belvica’ adında balığı yemeniz mümkün ve yasal olarak avlanan tek balık. Bürek dedikleri bizim bildiğimiz böreği de peynirli ve patatesli olarak bulabilirsiniz. Üzeri peynirli ’shopska’ salatası ve ‘ajvar’ diye közlenmiş biberden yapılan bir sosu tadabilirsiniz. İçecek konusuna gelirsek erik rakısı ve tikveş şarapları meşhur balıkla birlikte göl kenarında harika bir taverna gecesi yapabilirsiniz. Üstelik fiyatlar çok hesaplı.

ŞEHİRDEKİ ETKİNLİKLER

Yaz aylarında gölde yüzme festivalleri düzenleniyor. Eğer kış mevsimi olmasaydı göle kendimizi atabilirdik. İnsan göle bakarken kendini alamıyorduk. Biz yüzemedik ama acısını siz çıkartın artık. Göl o kadar büyük ki bir çok nehire kaynak olabilecek özellikte. Sonra göl kıyısında dolaşırken “The Before Rain” yani “Yağmurdan Önce”  filminin de burada çekildiğini öğreniyoruz. Eğer filmi izlediyseniz o sahnelerin gerçeğini yaşayabilmeniz mümkün.

Ohrid Gölü

GEZİ NOTLARI 

Asıl uğramamız gereken yerin Sveti Naum olduğunu bildiğimiz için gün batmadan yola koyulduk yarım saatlik virajlı bir yolda ama bir o kadar eğlenceli balkan müzikleri eşliğinde asıl cennete şimdi ulaştığımızı anladık.Tertemiz berrak bir su etrafını saran ağaçların arasında özel bir mekan burası. Kıyıda duran teknelerle açıldığınızda kendinizi “The Notebook” filmindeki göl sahnesinde hissediyorsunuz sanki.

Gölün sıcaklığı yaz kış 10 dereceymiş. Bu ilginç bilgiden sonra elimizi suya dokunmadan edemedik gerçekten su oldukça soğuktu ama elimizi donduran soğukluğa rağmen içimizi ısıtan muhteşem büyülü bir anın içindeydik. Gölün her tarafından kaynak suyu çıkıyor ve içindeki bitkiler suyu temizlediği için su o kadar berrak ki yanınızda bir bardak varsa suya daldırıp içebilirsiniz. İçiniz rahat olsun ben içtim.

Gölde yüzen şirin ördeklerin arasından kayıkla yavaş yavaş ilerlerken, hisettiğiniz tek şey burada zamanın durmasını istiyorsunuz. Özellikle gün batımına yakın göle açılırsanız, sakın yalnız olmayın. Çünkü hayatınızda yaşayacağınız en romantik anlardan biri olacaktır. Güneş iyice etkisini kaybederken gölün üzerinde adeta bir görsel şölen oluşturuyor ve foğoğrafçılar için çekmeye doyamayacağınız bir manzara sizi bekleyecek Ne tarafa baksanız şiirler, kitaplar, şarkılar yazılır diyorsunuz bu manzara hakkında.

Buraya kadar gelmişken Sveti (Aziz) Naum manastırına da uğramayı unutmayın burada da göle bağlanan bir dere üzerinden tekne turları yapılıyor.

Hayatın karmaşasından uzakta ve huzurun içinize işleyeceği bir yer arıyorsanız işte orası burası.  En kısa zamanda yeniden gitmek  için can attığım yerlerden biri Ohrid. Yolda olmanın keyfine varacağımız yeni yolculuklarda buluşmak dileğiyle. 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here