İstanbula Mola Zamanı – Bursa Gezi Rehberi

1
180
Gösterim

Bursa Gezi Rehberi yazımda sizlere hafta sonu gezisi için gittiğim Bursa şehrinden bahsedeceğim. Bu şehirde ömrümü geçirmek isteyeceğimi düşünmezdim. Sakinliği, temizliği ve yolda yürürken bir anda gördüğümüz sisler içindeki Uludağ’a hayran kaldım.

Tarihi Bursa Şehri

Her İstanbullu gibi Yenikapı’dan sabahın erken saatlerinde feribot ile Bursa Mudanya‘ya gittim. Oradan gezimizin başlangıç noktası olan Bursa Merkeze geçtim. Gittiğimde küçük, renkli ahşap evlerin arasından görünen kocaman bir “Bursa” yazısı vardı. Bu yazının yan tarafında tarihi dükkanlar yer alırken, yine aynı şekilde yazının arkasında Yeşil cami ve külliyesi bulunuyordu. Benim için Bursa’nın en güzel eseri, Yeşil Türbe ise bahsettiğim bu külliyenin içindeydi. Etrafındaki çiniler ve vitraylara bakmaya doyamadım. Bu arada söylemeliyim ki türbenin çinileri yeşil değil, turkuaz renginde. Sonradan öğrendiğime göre restorasyon sonrasında türbenin çinilerinin rengi tutturulamayınca turkuaz olmuş. Fakat daha sonra öğrendiğim başka bir bilgiye göre türbe adını renginden değil bulunduğu “Yeşil” semtinden dolayı almaktaymış.

Bursa Yeşil Türbe

 

Külliyeyi dolaştıktan sonra Tarihi Irgandı Çarşılı Köprü‘ye geçtik. Kendisi dünyanın en eski çarşılı köprülerinden biri. Yapılan restorasyonun ardından, çarşıdaki dükkanlar el sanatları icra eden sanatçıların olduğu mekanlara dönüştürülmüş. Köprü üzerinde sağlı sollu yerleşmiş dükkanların ahşap çerçeveli camlarından içlerine bakarak ilerliyordum. Sonra bir dükkanın kapısı açıldı. Kapıyı açan kişi emekli edebiyat öğretmeni şimdi ki tezhip sanatçımız Arife Aktuğ ile isimlerimizi, ne iş yaptığımızı ve nereden geldiğimizi konuştuk. Arife Hanımın sıcakkanlılığı, esprili halleri aynı zamanda anaç tavrı etkileyiciydi.  Emir Sultan’a hayranlığını dile getirirken bir an gözlerinin içi parlayarak “Emir Sultan’a selamımı gönderin.” dedi.

Bursa Tarihi Irgandı Çarşılı Köprü

Arife Teyze’nin selamını yanımıza alarak Emir Sultan‘a doğru yola düştük. Peygamber soyundan geldiği için “Emir”, gönülleri fethettiği için “Sultan” unvanını alan Emir Sultan’ın türbesi neredeyse tüm Bursa’yı gösteren panoramik bir manzaraya sahip. Türbe yapısal olarak özgünlüğünü yitirmiş olsa da manzaralı avlusunda saatlerce oturup etrafı izleyebilirdim.  Türbeyi gezip, selamımızı ilettikten sonra Evliya Çelebi‘ye göre Bursa’nın Ayasofya’sı olan Ulu Cami‘ye geçtik. Bu yapıda ilgimi en çok çeken noktalar, Cami’nin 20 adet kubbesinin olması ve şadırvanın caminin içinde, ortada yer almasıydı.  İçeri girdiğimizde cami içindeki sütunların üzerinde levhalarda ve duvarlarda çeşitli hat yazıları vardı. Bunlar toplamda 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısıydı. Mimarinin ve sanatın bir arada olduğu bu mükemmel eseri görmek harika bir deneyimdi.

Bursa Ulu Cami Şadırvanı
Bursa Ulu Cami

Ulu Cami gezimizin ardından Bursa kent Müzesine uğradık. Müze ücreti 3 TL idi. İstanbul müze fiyatlarının yanında bu fiyat çok ilginç gelmişti. Yeşil Bursa‘nın tarihini, coğrafyasını ve kültürünü tanıtan içeriği zengin bir müzeydi. Akşam, Tarihi  Ahmet  Vefik  Paşa Devlet Tiyatrosu’nda “İstanbul Beyefendisi” isimli oyunu izledim. Oyun, son derece başarılı ve keyif vericiydi. Bu arada tiyatro salonunun seyirci koltukları deri olduğu için çok ses çıkarıyordu. O da olmasa harika olurdu.  Böylece Bursa’da ilk günümüzü bitirmiş oldum.

Cumalıkızık Köyü

Eğer Bursa’da iki gününüz varsa mutlaka Cumalıkızık köyüne uğrayın. Cumalıkızık köyünün rengarenk kerpiç evlerinin çoğu köy kahvaltısı yapan mekanlara çevrilmiş. Köy evlerinden bir tanesi müze yapılmış, diğeri Kınalı Kar dizisinin çekildiği yer diye belirtilmiş, diğerleri ise terk edilmişti.  Köyün sokaklarında dolaşmak, cin aralığından geçmek ve köy kahvaltısı yaptığımız yerde soba başında ekmeklerimizi ısıtmak güzel bir deneyimdi. Cumalıkızık köyü Bursa’daki son durağımızdı. Böylece Yeşil Bursa‘ya veda etmiş olduk.

Bursa’da Ne Yenir ?

Bursa’da yemek için; Kebapçı İskender, gezi arasında dinlenip bir şeyler içmek için; Koza Han tavsiyemdir. Bursa’ya gitmişken İskender yemeden, Kestane Şekeri almadan dönmeyin.

 

 

 

Güzel bir Bursa gezisi diliyorum.

Esra Etkin Demir

Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi Bursa Gezi Rehberi

Bizi Takip Edin

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here